گردشگری معدنی سفر به جهان ناشناخته معادن متروكه

گردشگری معدنی سفر به جهان ناشناخته معادن متروكه

تور و گردشگری: «گردشگری معدنی» تجربه ای متفاوت از گردشگری، فرصتی برای آشنایی با ناشناخته های منابع زیرزمینی و تجهیزات غول آسای معادن فعال و سفری هیجان انگیز در تاریخ معادن متروکه و باستانی است که علاوه بر معرفی مقاصد جدید گردشگری، برای فعالان این صنعت اشتغال و درآمد پایدار به وجود می آورد.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اخیرا با انتشار تصاویری از انگوران به عنوان بزرگترین مجتمع معدنی-گردشگری سرب و روی خاورمیانه در ماه نشان در استان زنجان که در ایام نخست فصل زمستان سفیدپوش شده است، بار دیگر توجه فعالان گردشگری را به معرفی و برنامه ریزی برای توسعه گردشگری معدن در کشور جلب کرد.

ناشناخته هایی از دل زمین، کانی ها و آنچه از حفاری ابزارآلات و تجهیزات اکتشاف به دست می آید، ماشین های غول آسای حمل و نقل، معدن کارانی سخت کوش با خاطراتی که از دنیای حفاری در معدن و تبدیل شدن یک مجتمع به کارگاه تولیدی و صنعتی در مقیاس بزرگ و حتی معادن متروکه با گذشته های تاریخی و باستانی، تجربه ای شگرف را با عنوان گردشگری معدن پیش روی علاقه مندان به سفر و کشف ناشناحته ها می گذارد.

امروزه در دنیا معمولا بعد از اتمام فعالیت و اختتام ذخایر معادن مجموعه اقداماتی چون بازسازی، تغییر کاربری به مراکز تفسیر میراث گردشگری و استفاده از خدمات راهنمایان بوم گردشگری و زمین گردشگری (ژئوتوریسم) صورت می گیرد تا این محل ها به مکانی برای بازدید گردشگران و برگزاری تورهای گردشگری معدن تبدیل گردد. بهره بردن از دانش و تجربه راهنمایان زمین گردشگری، معدن کاران بازنشسته، کارشناسان معادن و کارشناسان سنگ ها و کانی ها، این بازدیدها را به گردشی هدفمند، لذت بخش، هیجان انگیز و آگاهی بخش تبدیل خواهدنمود.

حیات خیلی از شهرها و جوامع به وجود منابع زیرزمینی، طبیعی، کانی ها و معادن فعال وابسته است که معیشت ساکنان هر منطقه را تامین می کنند. معمولا بعد از اتمام فعالیت معدنی و اختتام حیات معدن، ساکنان محلی به دنبال یافتن کار و منبع درآمد دیگر راهی های شهرهای اطراف می شوند که نتیجه آن چیزی جز چهره ای نازیبا از معدنی متروک و روستاها و شهرهای خالی از سکنه، نیست.
ماه نشان زنجان- ایران سرزمین با تنوع منابع معدنی و کانی ها


منبع:

1399/10/20
19:26:33
0.0 / 5
1220
تگهای خبر: تاریخی , خدمات , زمین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری