همكاریهای موزه ای ایران و فرانسه تقویت می شود

همكاریهای موزه ای ایران و فرانسه تقویت می شود

به گزارش تور و گردشگری سفیر فرانسه با حضور در موزه ملی ایران با مدیر این موزه دیدار و بر تقویت همکاریهای موزه ای ایران و فرانسه تاکید کرد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه در ایران با همراهی میریام پاواژو رایزن فرهنگی با جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار طرفین ضمن ابراز امیدواری از تداوم روابط بین موزه ای بین دو کشور ایران و فرانسه، به گفتگو و تبادل نظر در مورد برگزاری نمایشگاه مجازی بین موزه ملی ایران و موزه لوور پرداختند.
تیه بو در این ملاقات بر تاثیر منفی همه گیری کرونا بر فعالیت موزه ها اشاره نمود و اظهار داشت: «تا رفع این مشکل، برگزاری نمایشگاه های مجازی یکی از راهکارهای موجود است.»
او همینطور بر اهمیت انتشارات اشاره نمود و اضافه کرد: «سفارت فرانسه در چند سال گذشته با همکاری موزه ملی موفق به انتشار چندین کتاب درباره آثار ایران شده است.»
سفیر فرانسه همینطور به خدمات علمی میشل کازانووا دیرینه شناس فرانسوی در ایران اشاره نمود و از او بعنوان دیرینه شناس عاشق فرهنگ ایرانی یاد کرد و افزود: «متأسفانه آگاه شدیم که این دیرینه شناس باتجربه بر اثر بیماری کرونا جان خویش را از دست داده است.»
او همینطور به بازدید خود از نمایشگاه آثار موزه ملی ایران در اسپانیا اشاره نمود و از آن بعنوان نمایشگاهی بسیار موفق یاد کرد.
پاواژو رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در ایران هم بر توانایی های شبکه های اجتماعی در معرفی آثار فرهنگی تاریخی دو کشور اشاره و بیان نمود: «در طول یک سال قبل به خاطر محدودیت های حاصل از همه گیری کرونا، این شبکه ها در ایجاد ارتباط و آموزش نقش مهمی ایفا کردند.»
جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران هم در این جلسه از پیشنهاد سفیر فرانسه برای برگزاری نمایشگاه مجازی استقبال کرد و ضمن اشاره به روابط نزدیک بین موزه لوور و موزه ملی ایران در سالهای اخیر و انجام پروژه های مطالعاتی مشترک و برگزاری نمایشگاه های موفق، اظهار داشت: «برگزاری نمایشگاه مجازی می تواند بخش دیگری از توان بالقوه این دو موزه را در همکاریهای فرهنگی آشکار کند.»
او همینطور ابراز امیدواری کرد که دو موزه با همکاری سفارت فرانسه بتوانند بروشور موزه لوور را به فارسی ترجمه کنند تا بازدیدکنندگان ایرانی هم بتوانند در زمان بازدید از لوور اطلاعات لازم را به زبان فارسی دریافت نمایند.
در آخر این دیدار، سفیر فرانسه چند جلد از انتشارات جدید را که با حمایت بخش فرهنگی این سفارت انتشار یافته به موزه ملی ایران تقدیم کرد. یکی از این انتشارات بروشور بنای اقامتگاه سفرای فرانسه در تهران است. این عمارت متعلق به دوره قاجار است و توسط یک مهندس فرانسوی به نام آندره دوبالوآ طراحی و معرفی شده است. امکان بازدید مجازی از این عمارت در وبگاه سفارت فرانسه هم فراهم گشته است.
در این جلسه همینطور طرفین در مورد رونمایی یکی از انتشارات مشترک اخیر و همینطور پیگیری برگزاری نمایشگاه مجازی بین موزه ای به توافق رسیدند.

1399/10/27
13:38:22
0.0 / 5
1404
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری