مونسان:

باید بر طرح های مبتنی بر طبیعت گردی تمركز جدی شود

باید بر طرح های مبتنی بر طبیعت گردی تمركز جدی شود

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طبیعت گردی را جزو ظرفیت های ایران عنوان نمود و اظهار داشت: این مساله به اندازه میراث فرهنگی ظرفیت دارد، در طبیعت گردی محور روی ایجاد کمپ ها و مجتمع های گردشگریست و باید بر طرح های مبتنی بر طبیعت گردی تمرکز جدی شود.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، جلسه روستاهای هدف گردشگری کشور با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری معاون گردشگری کشور، زاهد شفیعی مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری، لیلا اژدری مدیرکل دفتر همکاری و توافق های معاونت گردشگری بعدازظهر سه شنبه سی ام دی ماه ۹۹ در سالن فجر وزارتخانه انجام شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تشکر از اقدامات انجام شده درباب گردشگری روستایی به تقویت اجرائی معاونت گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: در تغییر ساختار سازمانی اقدامات خوبی صورت گرفته که در آن هم تفکیک وظایف به درستی انجام شده و هم ادارات کل با همگرایی و در اختیار داشتن ابزارهای مالی و اجرائی در امتداد یک هدف مشخص گام برخواهند داشت.
مونسان به اهمیت موضوع طبیعت گردی اشاره نمود و گفت: طبیعت گردی موضوعی است که از نخستین روز روی آن تاکید داشتم و در همین راستا بر موضوع اقامتگاه های بوم گردی تمرکز کردیم و خرسندیم که پس از سه سال این مساله توسط سازمان جهانی گردشگری بعنوان شعار سال اعلام گردید. این اقدام نشانگر این است که ما نیاز را درست تشخیص دادیم و زودتر به آن ورود کردیم.
او طبیعت گردی را جزو ظرفیت های ایران عنوان نمود و اظهار داشت: این مساله به اندازه میراث فرهنگی ظرفیت دارد. در طبیعت گردی محور روی ایجاد کمپ ها و مجتمع های گردشگریست و باید بر طرح های مبتنی بر طبیعت گردی تمرکز جدی شود.
توجه به لطمه های طبیعت گردی، اجرای طرح ویژه نظارت و پایش اقامتگاه های بوم گردی و ارتقای کیفیت، اجرای رتبه بندی بوم گردی ها، ارتقای مشارکت محلی، فروش محصولات استاندارد و باکیفیت در اقامتگاه های روستایی و ارتباط دوسویه بین گردشگری و صنایع دستی ازجمله موارد مورد تاکید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست بود.
مدل یکپارچه و همگن در ارزیابی، اعتبارسنجی و رتبه بندی روستاهای هدف، ایجاد پلت فرم مشترک بین دستگاهی برای هزینه کرد هدفمند اعتبارات دولتی، بانک اطلاعاتی جامع، انعطاف پذیر و پویا، تامین فضای اطلاعات لازم برای تهیه فرصت های سرمایه گذاری گردشگری، تقویت گردشگری روستایی در امتداد برند ملی گردشگری، توزیع متعادل سفر در مقاصد گردشگری روستایی ازجمله دستاوردهای طرح ارزیابی، اعتبارسنجی و رتبه بندی روستاهای هدف گردشگری خواهد بود که در هشت گام کل پروسه صورت خواهد گرفت.
هر روستا دارای هویت و اصالت است
در ابتدای این جلسه ولی تیموری معاون گردشگری کشور با اشاره به اهمیت گردشگری روستایی و شعار انتخابی سازمان جهانی گردشگری با این عنوان برای سال ۲۰۲۱ اظهار نمود: خوشبختانه برحسب تأکیدات وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سه سال قبل روی گردشگری روستایی تمرکز کردیم و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی و تجهیز زیرساخت های گردشگری را جزو اولویت های وزارتخانه قرار دادیم. اقدامات صورت گرفته در طول این مدت فرصت مناسبی را برای معرفی پتانسیل روستاها ایجاد کرد.
تیموری با اشاره به مورد توجه بودن گردشگری روستایی بین توریستهای داخلی و خارجی، اشاره کرد: از آنجاکه هر روستا دارای اصالت و هویت مخصوص به خود است در سند توسعه گردشگری روستایی نقشه علمی و اجرائی برای تمامی روستاهای کشور آماده می شود.
معاون گردشگری در ادامه به تشریح طرح شناسایی، ارزیابی و رتبه بندی مقاصد گردشگری پرداخت و اظهار داشت: برمبنای بررسی های انجام شده برای رتبه بندی روستاها، تمامی شاخص ها برمبنای علمی بروزرسانی و نهایتا ۲۹۳ شاخص برای روستاها مشخص شد.منبع:

1399/11/03
22:18:42
0.0 / 5
1308
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری