وزیر میراث فرهنگی و گردشگری مطرح كرد؛

آغاز ثبت خطی میراث جهانی ایران

آغاز ثبت خطی میراث جهانی ایران

علی اصغر مونسان اظهار داشت: ثبت خطی پرونده ها مانند ثبت تمام كاروانسراهای كشور را آغاز كردیم، تا همه آثار در چارچوب یك پرونده به ثبت جهانی برسد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در دیدار با نماینده مردم اردکان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سالی یک سهمیه برای ثبت جهانی داریم، با عنایت به گستردگی آثار، مجبور هستیم برخی از پرونده ها را به شکل مشترک با سایر کشورها ثبت نماییم تا سهمیه باز شود. آغاز به ثبت خطی پرونده ها مانند ثبت تمام کاروانسراهای کشور کردیم، تا همه در چارچوب یک پرونده به ثبت جهانی برسد. باید از سهمیه های مشترک حداکثر بهره را ببریم.
او خاطرنشان کرد: با عنایت به تعدد آثار تاریخی و ثبت بیشتر از ۳۴ هزار اثر تاریخی، بودجه میراث فرهنگی تنها ۲۰۰ میلیارد تومان است، به این منظور نیاز است تا بودجه این وزارتخانه افزایش پیدا کند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: در ابتدای دولت دوازدهم، بودجه وزارتخانه ۷۰۰ میلیارد تومان بود اما حالا به ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است. بودجه دو برابر شده، اما کافی نیست.
محمدرضا دشتی اردکانی نماینده مردم اردکان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: با عنایت به این که بافت تاریخی اردکان زنده است و بناهای تاریخی بسیاری را در خود جای داده، تقاضا داریم برای ثبت جهانی آن اقدام گردد.
او اضافه کرد: طی سه ماهه اخیر با تلاشهای رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردکان برخی از بناهای ارزشمندی که در حال تخریب بودند، با راه اندازی گروه جهادی متشکل از اقشار مختلف با کمترین هزینه حفظ و احیا شدند.
نماینده مردم اردکان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ادامه به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد ثبت جهانی چند کاروانسرای این شهر را داد و تقاضا کرد تا تسهیلات به واحدهای بوم گردی و هنرمندان صنایع دستی بخصوص زنان سرپرست خانوار اختصاص داده شود.
سیدمصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد هم در این جلسه درباره طرح پردیسان اردکان اظهار داشت: ۱۵ سال است این طرح معطل مانده و به دنبال سرمایه گذار هستیم. با مشارکت شهرداری ها تعداد پرونده های ثبتی استان یزد زیاد شده و مقرر است در دفتر ثبت آثار چند جلسه برای ثبت ملی این آثار برگزار گردد. همینطور برای ثبت جهانی بادگیرهای یزد پرونده تهیه کرده ایم.

1399/04/03
15:37:20
5.0 / 5
2202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری