كارآفرین گردشگری:

حفظ بناهای تاریخی برای آیندگان ضروریست

حفظ بناهای تاریخی برای آیندگان ضروریست

ایرنا- توان یاب کارآفرین فعال در حوزه گردشگری همدان با تکیه بر حفظ بناهای تاریخی اظهار داشت: این بناها شناسنامه و تصویرگر هویت، فرهنگ و تمدن این استان هستند و باید برای نگهداری از آنها بیشتر از گذشته کوشش کرد.


«اباسعد شرفخانی» روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: آثار و بناهای تاریخی، هویت گذشتگان ما هستند و ما باید از این طریق آیندگان و کودکانمان را با فرهنگ، تمدن و نحوه معماری آن دوران آشنا نماییم.
این دانش آموخته رشته مدیریت و برنامه ریزی گردشگری افزود: معماری های جدید و کم توجهی به نگهداری و مرمت آثار و بناهای تاریخی باعث فرسودگی و از بین رفتن خیلی از بناهای تاریخی شده است.
وی تصریح کرد: برای حفظ تعداد اندک بناهای تاریخی موجود باید ابتدا نگاه و رویکرد مردم بخصوص کودکان و نوجوانان را نسبت به این بناها تغییر داد تا حس خوب و نگاه مثبت به این آثار داشته باشند در غیر اینصورت این بناها یک به یک فرو ریخته و تخریب می شوند.
این توان یاب کارآفرین جامعه بهزیستی همدان که هم اکنون مشغول به تکمیل طرح «خانه تاریخی شرفخانی» در بافت فرهنگی و گردشگری همدان در محدوده آرامگاه باباطاهر است اظهار داشت: مرمت این طرح از تابستان سال ۹۷ و با دریافت مجوزهای قانونی از سازمان میراث فرهنگی و شهرداری شروع شد و کار مرمت و بازسازی این بنای باقیمانده از دوره قاجار در صورت تأمین اعتبار لازم تا آخر سال به بهره برداری می رسد.
شرفخانی افزود: تابحال ۵۰ میلیون تومان تسهیلات از جانب بهزیستی و ۱۰۰ میلیون تومان دیگر از سایر منابع برای مرمت این طرح تأمین شده در صورتی که تابحال برای این طرح ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.


وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی حمایت مالی برای اجرای این طرح نداشته است، اضافه کرد: با وجود اینکه این بنا تا چند سال آینده هزینه چندانی برای نگهداری نیاز ندارد اما در صورت بی توجهی احتمال تبدیل شدن آن به مخروبه زیاد است.
این توان یاب کارآفرین همدانی افزود: مقرر است این خانه تاریخی به بخش هایی همچون کافه، رستوران، محل اقامت و بخش صنایع دستی تبدیل گردد.
شرفخانی عنوان کرد: ظرفیت موجود این خانه تاریخی باعث می شود که مردم شناخت بیشتری به فرهنگ، آیین، آداب و سنن آن روزگار داشته باشند.
وی تصریح کرد: در بخشی از این محل تجهیزات و ابزارآلات قدیمی که در گذشته استفاده می شد گردآوری شده است تا برای بازدید گردشگران مهیا شود.
شرفخانی افزود: در صورت عملی شدن طرح و برنامه های پیشبینی شده در بخش بوم گردی، پذیرش، راهنما، اقامت و پذیرایی این مکان می تواند زمینه اشتغال ۱۰ نفر جویای کار را فراهم نمود.استان همدان بعنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین با حدود یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری، ۲۰ روستای هدف گردشگری و ۳۰ اقامتگاه بومگردی دارد.


1399/11/04
22:25:43
0.0 / 5
1498
تگهای خبر: تاریخی , زمین , فرهنگ , قاجار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری