گزارش تور و گردشگری؛

جایزه خشت طلایی به اختلاف میراث فرهنگی و شهرداری همدان!

جایزه خشت طلایی به اختلاف میراث فرهنگی و شهرداری همدان!

تور و گردشگری: درحالی که شهرداری همدان و وزارت میراث فرهنگی در کش و قوس حفاظت از بافت تاریخی با مشکل رو به رو هستند، شهرداری تهران جایزه خشت طلایی را به شهرداری همدان اعطا کرد!به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، چند روز پیش برندگان پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی در ۷ محور معرفی گشتند. در بخش گردشگری، برنده اول طرح محور تاریخی_فرهنگی، شهرداری همدان معرفی گردید.
این درحالی است که قبل از این اداره کل میراث فرهنگی استان همدان و وزارت میراث فرهنگی و دفتر بافت ها و محوطه های تاریخی با شهرداری و مسئولان شهری همدان درباره حفاظت از بافت تاریخی گرفتار چالش شده بودند!
چند ماه قبل شورای شهر همدان مصوبه ای به تصویب رساند که برمبنای آن برای ساخت وساز در بافت تاریخی این شهر دیگر نیازی به استعلام از میراث فرهنگی نیست. این مصوبه جنجالی به پا کرد چون که مغایر با قوانین حفاظت از میراث فرهنگی بود.
بعد از آن طی اعتراض برخی از ساکنان بافت تاریخی همدان که مدعی شدند میراث فرهنگی وضعیت املاک آنها را مشخص نمی کند، دادستان همدان در نامه ای به مدیرکل میراث فرهنگی همدان دستور تعیین ضوابط اختصاصی میراث فرهنگی بافت تاریخی همدان را صادر کرد.
این ضوابط در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و ۲۹ آبان سال جاری به استانداری همدان ابلاغ گردید و تا استانداری پس از طی مراحل اداری این ابلاغیه را به دست شهرداری برساند.
اما معاون معماری و شهرسازی شهرداری همدان در اقدامی عجیب روز دوم آذر ماه در نامه ای به شهرداران مناطق چهارگانه همدان اعلام نمود برمبنای طرح تفصیلی مجوز ساخت و ساز در بافت تاریخی را صادر کنند.
در حرکتی عجیب تر در عرض چند ساعت برای چندین پرونده مجوز ساخت و ساز صادر شد که به مفهوم نابودی بافت تاریخی همدان است.
غلامحسین محمدی رئیس شورای سیاست گذاری جایزه جهانی خشت طلایی در نشست خبری پنجمین دوره جشنواره خشت طلایی که ششم بهمن ماه برگزار شده بود، اظهار داشت: نگاه داوران در این عرصه سخت گیرانه است و پروژه هایی مورد توجه هستند که رویه سازند و می تواند زندگی بشر در شهرها را تغییر دهد.
اما با توجه به این که یک سالی است حفاظت از بافت تاریخی از یک سو و اعطای مجوز ساخت و ساز از طرف دیگر مساله بین شهرداری و میراث فرهنگی استان است ؛ آیا اعطای این جایزه به شهرداری همدان، نحوه داوری جشنواره خشت طلایی شهرداری تهران را گرفتار چالش نمی کند؟


منبع:

1399/11/13
23:33:13
0.0 / 5
1108
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری