با تصویب ستاد ملی مقابله با كرونا؛

توریستهای خارجی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ایران می آیند

توریستهای خارجی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ایران می آیند

به گزارش تور و گردشگری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا توریستهای خارجی بزودی به صورت محدود، کنترل شده و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ایران می آیند.


«گردشگران، خیلی از نقاط جهان را دیده اند و به دلایلی همچون تبلیغات منفی در این چهار دهه به ایران سفر نکرده اند. خیلی از دولت ها مردمشان را از سفر به ایران بر حذر می دارند و حتی می گویند به ۱۳۰ کیلومتری مرزهای ایران هم نزدیک نشوید. با همه‌ی اینها هر روز شاهد آمدن گردشگران به ایران هستیم این یعنی ایران بسیار ظرفیت جذب توریست دارد و طبیعی است که اگر اوضاع بهتر شود بسیاری به دیدن ایران خواهند آمد.
کسانیکه از توریستهای خارجی در این چنددهه میزبانی کرده اند متفق القولند که این گردشگران عمدتا شگفت زده ایران را ترک می کنند. مگر ما چکار می کنیم؟ از قضا کارهایی که ما می نماییم سبب گلایه‌ی آنان است پس چه عاملی سبب شگفتی و دلتنگی آنان می شود. توریستهای خارجی دقیقا به دنبال تمنایی به ایران می آیند که ما برای آن برنامه ریزی نکرده ایم. چیزهایی که منحصر به ایران و ایرانی ها است؛ گردشگران برای چشیدن «میزبانی» ایرانیان به ایران می آیند. ما بلدیم که کاری نماییم که نشانه بگیریم دل میهمان را.
این خصوصیت منحصر به فرد ایرانیان است که خارجی ها را شیفته می کند. این خصوصیت در میان همه اقوام ایرانی از کرد و لر، مازندرانی و سیستانی و بلوچ وجود دارد...»
این بخشی از صحبت های محمد بهشتی (رییس اسبق سازمان میراث فرهنگی)، پارسال و البته قبل از شروع کرونا بود. آمار ورودی توریست خارجی طی سال های اخیر با وجود مشکلاتی همچون سیل، اعتراضات مردمی، سقوط هواپیما و ترور سردار شهید سلیمانی خیلی هم کم نبود.


سهم صنعت توریسم در ایران سه درصد از تولید ناخالص داخلی است
وزیر میراث فرهنگی قبل از انتشار کرونا به ایرنا گفته بود، صنعت توریسم می تواند با عنایت به مشکلات و تنگناهای اقتصادی راه نجات کشور باشد و مسیر توسعه ایران باید همچون خیلی از کشورهای منطقه و دنیا بر مدار و بستر صنعت توریسم قرار گیرد.
علی اصغر مونسان افزوده بود: بر مبنای هدف گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سهم صنعت توریسم در تولید ناخالص داخلی از سه درصد به بالای ۶ درصد ارتقا می یابد که البته این عدد به نسبت برخی کشورهای پیشرو در این صنعت همچون ترکیه که هم اینک بالای ۱۰ درصد است، همچنان ناچیز به نظر می آید. با تحقق این امر سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی از ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به رقم بالای ۲۴ میلیارد دلار خواهد رسید.
سال ۹۸ حدود هشت میلیون توریست خارجی به ایران آمدند که آمار خوبی بود بر مبنای پیشبینی ها ایران سال جاری می توانست میزبان ۱۰ میلیون توریست باشد که انتشار کرونا همه برنامه ریزها را به هم زد. و سبب شد آمار توریستهای خارجی کاهش ۹۳ درصدی را شاهد باشد.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای پشتیبانی از اشتغال های در رابطه با گردشگری، همچون آژانس های مسافرتی و هتل داران امکان ورورد توریست خارجی به ایران را البته با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی می خواهد مهیا کند.


ولی تیموری معاون گردشگری در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان اینکه هدف اصلی تمام ارگان ها و وزارت خانه پیشگیری از انتشار کرونا در کشور است، اظهار داشت: با انتشار کرونا و اعلام رسمی آن از سال گذشته، ورود توریست خارجی به کشور محدود شده است؛ در ۹ ماه گذشته تنها ۴۵۰ هزار توریست خارجی در چارچوب توریست سلامت و یا تجاری به ایران سفر کردند.
وی اظهار داشت: کلیات طرحی درباره ورود محدود توریست خارجی با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی در کمیته انتظامی- اجتمای- امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و تصویت شده است و منتظر طرح و تصویب آن در ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.
تیموری درباره شیوه نامه جدیدی که روز ۱۰ بهمن از جانب معاون وزیر بهداشت برای مسافران ورودی به ایران اعلام شد، اظهار داشت: آن شیوه نامه ها در ارتباط با کشورهایی است که ویروس های جهش یافته شده کرونا در آنجا برای اولین بار دیده شده است و در ارتباط با تمام گردشگران ورودی به ایران نمی گردد.
وی تصریح کرد: با تایید کلیات این طرح، گردشگران بین المللی به صورت محدود، کنترل شده و با رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی از کشورهای کم خطر امکان ورود به ایران را پیدا خواهند کرد.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا علی رضا رئیسی معاون وزیر بهداشت دهم بهمن ماه اعلام نموده بود: پروتکل های سختگیرانه ای برای مراقبت از مرزها ابلاغ گردیده است. همه افرادی که وارد کشور می شوند تست می شوند. این مطلب قبلا فقط برای کشورهای اروپایی بود که باید با تست منفی وارد کشور می شدند حالا همه مسافران خارجی حتی کشورهای همسایه باید تست پی سی آر منفی داشته باشند و باردیگر در داخل از آنها تست گرفته می شود.
رئیسی افزود: اگر مسافری از اروپا وارد می شود علاوه بر در دست داشتن جواب تست منفی و تستی که از وی در داخل گرفته می شود باید ۱۴ روز در منزل قرنطینه باشد.
منبع:

1399/11/16
18:27:42
0.0 / 5
1284
تگهای خبر: توریست , سفر , فرهنگ , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری