مهر بررسی می كند؛

پاركور در تخت جمشید!

پاركور در تخت جمشید!

تور و گردشگری: بتازگی فیلمی از پرش یکی از نوجوانان پارکور کار در فضای مجازی پخش شده که نشان میدهد این فرد بدون ممانعت درحال پریدن از روی ابنیه تاریخی مجموعه جهانی تخت جمشید است!


به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، در ایام اخیر و در دورانی که مجموعه جهانی تخت جمشید کمتر گردشگری به سبب کرونا به خود می دید، با وجود فضای امنیتی و دوربین های مداربسته ای که در این محوطه جهانی وجود دارد، یکی از نوجوانان پارکورکار مبادرت به ضبط ویدئویی کرده است که در حال پریدن آن از بخش های مختلف این بنای تاریخی است. اتفاقی که موجب می شود او روی آثار تاریخی بجای مانده برود و از بالای آن خودرا به زمین پرت کند. گاهی از روی پله ها و گاهی از روی آثار. این نوجوان ماسک به چهره دارد به این معنا که در دوران کرونا فیلمبرداری شده از طرفی عده محدودی از بازدیدکنندگان نیز حرکات وی را تماشا می کنند. این ویدئو زمان کوتاهی دارد اما به سبب حرکاتی که انجام می گیرد بطور قطع باید زمان بیشتری برای فیلمبرداری در آن مجموعه صرف کرد بدین سبب او و همراهانش مدت زیادی در این مجموعه سپری کرده اند. در این صورت باید حرکات وی از دید نیروهای مجموعه تخت جمشید پنهان نمی ماند!
به نظر می رسد نه نیروهای حفاظتی و نه دوربین ها، حرکات وی را زیر نظر نداشته اند چون اگر چنین بود باید برخوردی با این بازدیدکننده انجام می شد. این دفعه اولی نیست که پارکورکاران چنین حرکات نمایشی را در یک بنای تاریخی انجام می دهند. اما تخت جمشید یک بنای ثبت شده در لیست میراث جهانی است آیا نباید حفاظت سختگیرانه تری از آن می شد؟پیش از این در مجموعه تاریخی قلعه سریزد یکی از معروف ترین پارکورکاران، نمایشی اجرا کرد. در ویدئوی او یک نکته قابل توجه بود اینکه او در آخر ویدئو با هماهنگی مسئولان آنجا، بنای تاریخی را ترک می کند!

قلعه سریزدمدت ها پیش پارکوکاران در مجموعه تاریخی و جهانی شوش نیز چنین حرکاتی را انجام داده و فیلم هایی را نیز بی محابا منتشر نموده اند. گویا علاقه آنها به فیلمبرداری در بناهای تاریخی و ضبط چنین ویدئوهای درحال افزایش است. البته افرادی هم هستند که برای تبلیغات و انجام چنین حرکت هایی در فضاهای رو باز با پشت زمینه بناهای تاریخی پارکور انجام می دهند اما در این ویدئوها همچنان که در فیلم مربوط به مجموعه تخت جمشید قابل مشاهده می باشد، این افراد در حال لطمه زدن به ابنیه تاریخی هستند.


منبع:

1399/11/28
21:28:41
0.0 / 5
1245
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری