میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

دویدن روی آثار تاریخی توسط قشر نوجوان جامعه

دویدن روی آثار تاریخی توسط قشر نوجوان جامعه

به گزارش تور و گردشگری اعلام شرایط سفرهای نوروزی، دویدن قشر نوجوان جامعه روی آثار تاریخی، پیشنهاد حذف گذرنامه بین ایران و ترکیه و پیشنهاد وزیر ونزوئلا به ایران همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه: در این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت که یک نوجوان ۱۶ ساله در روزهای کرونا به تخت جمشید رفته و حرکات پارکور روی تخته سنگ ها انجام داد و از روی آثار تاریخی پریده است این درحالی بود که هیچ نگهبان و یا مدیری متوجه چنین موضوعی نشد. البته که از این موارد در قلعه سریزد هم دیده شده و یک پارکورکار روی بام این قلعه رفته و فیلمبرداری هم با هماهنگی نیروهای حفاظتی آنجا انجام شده است. یک فرد دیگر هم روی سی و سه پل این حرکات را انجام داده است. گویا پارکورکارها خودشان را به آثار تاریخی رسانده اند. پیرو این مورد مدیر مجموعه ثبت جهانی شده تخت جمشید آن نوجوان ۱۶ ساله را جلوی دوربین آورده تا عذرخواهی کند و بازتاب آنرا در کانال تلگرامی مجموعه خود منتشر نمود. این حالی بود که کاربران فضای مجازی با انتشار این گزارش، مدیریت مجموعه را مقصر چنین اتفاقاتی می دانستند و نه آن جوان ۱۶ ساله را. چون که باید این مجموعه از نظر حفاظتی مورد بررسی دقیق تری قرار می گرفت اما مدیر مجموعه تخت جمشید تنها به این مورد بسنده کرده بود که این اتفاق در تابستان رخ داده و چون نیروهای حفاظتی به علت کرونا کم شده اند، این مورد پیش آمده است! بعد از آن هم فیلم دیگری در روز گذشته منتشر گردید که در آن نشان می داد کودکان یک باشگاه ورزشی در شهرستان قصر شیرین به مجموعه ساسانی کاخ خسرو رفته اند و با تمرین مربی، روی آثار تاریخی می دوند و والیبال بازی می کنند.
شرایط برگزاری نمایشگاه گردشگری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی ضمن تشریح شرایط برگزاری نمایشگاه گردشگری، از دو راهکار و مدل برای انجام بهتر سفرهای نوروزی اطلاع داد. ولی تیموری اظهار داشت: بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده ما دو مدل سفر را پیشنهاد دادیم که می تواند با رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور اجرایی شود. مدل اول سفر با تور است؛ در این مدل از سفر گردشگران از خدمات تور استفاده می نمایند و حتما در مراکز اقامتی مجاز اقامت خواهند کرد که تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
او افزود: در مدل دوم سفر افراد تور خریداری نمی کنند اما در مسافرت به شهر مقصد حتما باید در مراکز اقامتی مجاز و تحت نظارت این وزارتخانه اقامت کنند تا تمام پروتکل های بهداشتی رعایت شود و سلامتی مردم حفظ شود.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: به منظور پیشگیری از شیوع کرونا، در نوروز ۱۴۰۰ ایجاد کمپ های گردشگری، چادر زدن، اقامت گردشگران در اماکنی مانند مدارس، زائرسراها، حسینیه ها و … ممنوع می باشد و این مورد به استانداران اعلام شده است.
وزارت میراث فرهنگی ستادکرونا را برای سفرهای نوروز ۱۴۰۰ متقاعد کرد تیموری اظهار داشت: وزارت گردشگری با تشریح و تبیین برنامه ها و تمهیدات به عمل آمده و با معرفی دو راهکار سبز برای سفرهای ایمن، اعضای ستاد کرونا را برای سفرهای نوروز ۱۴۰۰ متقاعد کرد.
ولی تیموری در وبینار با ۳۱ استان کشور که با هدف تبیین وضعیت سفرهای نوروزی و هم حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران برگزار شده بود؛ با تشریح اینکه طبق آخرین مصوبات و تصمیم گیری های صورت گرفته در کمیته های مختلف ستاد ملی کرونا محدودیت هایی برای تردد بین شهرها در روزهای تعطیلات نوروزی تصویب شده است؛ اظهار داشت: به علت ناپایدار بودن شرایط کشور به واسطه شیوع ویروس کرونا، سفرهای نوروزی همچون سال قبل با محدودیت هایی مواجه است؛ اما در این میان وزارت گردشگری با تشریح و تبیین برنامه ها و تمهیدات به عمل آمده و با معرفی دو راهکار سبز برای سفرهای ایمن، اعضای ستاد را برای انجام سفرها در چارچوب تورهای مسافرتی و هم با رزرو مراکز اقامتی شامل هتل ها، میهمان پذیرها و بوم گردی های دارای مجوز از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی متقاعد کرد.
تیموری ضمن اشاره به اینکه، ستاد ملی کرونا مراکز گردشگری را در بین گروه اول مشاغل طبقه بندی کرده است؛ تصریح کرد: پیش از این بخش گردشگری در گروه دوم و سوم قرار داشت اما حالا، این حوزه در گروه اول یعنی در کنار مراکز دارای فعالیت ضروری قرار گرفته است. ازاین رو در هر صورت مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری دارای مجوز کشور باز خواهند بود و مجاز به عرضه خدمات در روزهای نوروز هستند.
ورود خودروی ساکنان و گردشگران به کیش از ۲۵ اسفند ممنوع شد طبق مصوبات دومین جلسه ستاد نوروزی کیش ورود هرگونه خودرو شامل پلاک کیش یا سرزمین اصلی به این منطقه از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ممنوع می باشد. به قول سخنگوی ستاد نوروزی کیش در جهت حفظ ایمنی گردشگران و ساکنان جزیره کیش و بنابر تصمیم کمیته تخصصی شورای سلامت ورود هرگونه خودرو شامل پلاک کیش یا سرزمین اصلی به این منطقه آزاد از ۲۵ اسفند سال جاری تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ممنوع خواهد بود. سید علیرضاعلوی رضوی ورود مسافران بدون خودرو هم از مسیر دریایی به جزیره کیش به غیر از افراد دارای مدرک مالکیت و یا اجاره سالیانه منزل مسکونی، افراد شاغل و یا دارای مدرک رزرو هتل در فاصله زمانی ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ممنوع خواهد بود. حذف گذرنامه بین ایران و ترکیه
این هفته خبری از پنجمین نشست کمیته فنی مشترک همکاریهای گردشگری ایران و ترکیه منتشر گردید که اجرایی شدن آن بعید به نظر می آید. این نشست در این هفته با حضور معاونین گردشگری دو کشور و نمایندگان بخش های دولتی و خصوصی دو کشور با هدف تبادل نظر در مورد روابط گردشگری فی ما بین در روزهای همه گیری کرونا و برنامه ریزی برای ارتقای مبادلات گردشگری دو کشور در دوران پساکرونا به صورت وبیناری برگزار گردید.
یکی از موارد مهمی که طی این نشست در جهت ایجاد توازن در مبادله توریست از جانب طرف ترک عنوان شد امکان سفر گردشگران دو کشور بدون گذرنامه بود که مقرر شد این مورد از راه مراجع ذیربط به صورت ویژه پیگیری شود.
پیرو این مورد مونسان وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت که این مورد در حد یک پیشنهاد بوده و باید توسط دستگاههای امنیتی بررسی شود.
اختصاص غرفه ای در نمایشگاه گردشگری ونزوئلا به ایران سفیر ونزوئلا در ایران اظهار داشت: یکی از پیشنهادهای وزیر گردشگری ونزوئلا این است که غرفه ای در نمایشگاه بین المللی گردشگری ونزوئلا برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران اختصاص داده شود.
کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در تهران در دیدار با علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: وزیر گردشگری ونزوئلا هفته آینده طی هیئتی به منظور آشناسازی و امضای تفاهمنامه گردشگری به ایران سفر می کند. در این سفر چند روزه فعالان گردشگری ونزوئلا هم حضور خواهند داشت.
سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در تهران اظهار داشت: یکی از پیشنهادهای وزیر گردشگری ونزوئلا این است که غرفه ای را به کشور ایران برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری ونزوئلا برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران اختصاص دهیم.
ثبت ۵ اثر تاریخی تمدنی کشور در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسکو پرونده ۵ اثر تاریخی تمدنی کشور با هدف معرفی این آثار به دنیای اسلام برای ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی آیسسکو به این سازمان ارسال خواهد شد. نشست مشترک محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی و مدیران این معاونت با رئیس اداره کمیسیون ملی، مشاوران دبیرکل، رئیس اداره سازمان های بین المللی کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران، مسئول اتحادیه های بین المللی صدا و سیما، نماینده دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان و رئیس اداره همکاریهای بین المللی وزارت امورخارجه برگزار گردید. معاون میراث فرهنگی کشور در این جلسه ضمن اشاره به ثبت ۲۴ اثر تاریخی کشورمان در لیست میراث جهانی یونسکو اظهار داشت: ثبت این آثار در چارچوب تک اثر و زنجیره ای همچون قنات ها، کلیساها و باغ های ایرانی و ثبت ۱۶ اثر ناملموس، در لیست میراث ناملموس جهانی که ۴ پرونده آن به صورت مشترک با دیگر کشورهای حوزه فرهنگ ایرانی است، انجام شده است. طالبیان همینطور برای معرفی آثار تاریخی در جهت ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی سازمان آیسسکو از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام آمادگی کرد. معاون میراث فرهنگی کشور بر تهیه و امضای تفاهمنامه مشترک بین دو وزارت آموزش و پرورش و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور گسترش همکاریهای مشترک همچون تهیه و تدوین پرونده های ثبت در لیست میراث جهانی اسلامی سازمان آیسسکو تاکید نمود.


منبع:

1399/12/03
12:35:09
0.0 / 5
1270
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری