معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر:

استقبال چشم گیر از حصیربافی بوشهر

استقبال چشم گیر از حصیربافی بوشهر

به گزارش تور و گردشگری معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر با اشاره به اینکه محصولات «حصیربافی» این استان مورد استقبال حاضران نمایشگاه تهران قرار گرفته، اظهار داشت: بیشتر این محصولات با ثبت سفارش آنلاین فروخته و برای خریداران ارسال شد.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، چهاردهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران با شعار سفرهای ایمن و مسئولانه از روز سه شنبه پنجم اسفند ۹۹ در محل دائمی نمایشگاه ها با حضور فعالان صنعت توریسم و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی در تهران راه اندازی شد و در این نمایشگاه حدود ۱۶۰ شرکت فعال در حوزه گردشگری حضور دارند سه سالن به حوزه گردشگری و یک سالن به صنایع دستی و هنرهای سنتی اختصاص دارد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: سال جاری شهر آب پخش از توابع دشستان بعنوان شهر ملی حصیربافی به ثبت رسید، این شهر با عنایت به نخلستان هایی که دارد نگین سبز بوشهر است و مواد اولیه با کیفیت و درجه یک لازم برای تولید حصیر در دسترس هنرمندان قرار دارد، از طرفی هنرمندان این منطقه با طراحی های روز آشنایی دارند و متناسب با تقاضای بازار و مشتری پسند تولید می کنند.

لیلا رحیمی اضافه کرد: محصولات حصیربافی بوشهر با عنایت به چیدمان و طراحی منحصر و خاص بافته های این منطقه و به علت کاربرد مصرفی متنوعی که دارد در چند سال گذشته با استقبال خانواده های شهرنشین رو به رو شده و جایگاه خویش را در آشپزخانه های شهری پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: هنرمندان حصیرباف بوشهر در این چند روز هم ثبت سفارش خوبی داشتند و هم سایر حاضران و متخصصانی به غرفه رجوع می کردند خریدهای خوبی انجام دادند.خرید اینترنتی محصولات عبابافی تاجر عمانی

رحیمی اظهار داشت: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران با سایر نمایشگاه هایی که در سالهای گذشته شرکت می کردیم متفاوت بود؛ شیوع کرونا سبب شد در این نمایشگاه بازدید عمومی نداشته باشیم؛ در این دوره، هنرمندان رشته های سنتی و بومی استان بوشهر مانند حصیربافی، صنایع دریایی عبابافی و دست بافته های داری که تمایل داشتند در این دوره شرکت کردند.

وی ضمن اشاره به آموزش شیوه های کسب و کار آنلاین و اینترنتی در طول سال قبل اضافه کرد: بیشتر هنرمندان بوشهری در سال ۹۹ در این دوره ها شرکت کردند که در این نمایشگاه توانستند بازاریابی خوبی داشته باشند و با بسته بندی های مناسب برای خریداران ارسال کردند.

معاون صنایع دستی بوشهر تصریح کرد: البته نمونه بافته داری نمایشگاه هم مورد توجه یک تاجر عمانی قرار گرفته بود که ثبت سفارش آنلاین را انجام داد و سفارش های وی در حال بسته بندی است که بزودی برای این خریدار در کشور عمان ارسال می شود.

۴۸ کارگاه فعال عبابافی در روستای بحیری

رحیمی اظهار داشت: روستای بحیری از توابع شهرستان دشتی است که هنر عبابافی بعنوان صنایع دستی منسوب به این روستا ثبت ملی شده است، این هنر از دیرباز در این منطقه رونق داشته است، در گذشته مردان در این رشته تولیدی نساجی و داری فعالیت می کردند، حالا بانوان هنرمند و توانمند بحیری هم به عرصه تولید این پارچه نفیس وارد شده اند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر اظهار داشت: حالا ۴۸ کارگاه عبابافی در روستای بحیری فعال است و در سال ۱۳۹۸ این روستا ثبت ملی شد و برای ثبت جهانی این روستا و هنر صنعت عبابافی در شورای جهانی صنایع دستی آماده می شویم.هنرمندان بوشهری در صدر فروش آنلاین صنایع دستی در سال ۹۸

رحیمی عنوان کرد: بیشتر از یکهزار هنرمند در حوزه صنایع دستی و هنر سنتی در بوشهر فعالیت می نمایند و به علت آشنایی عمومی مردم و آموزش هنرمندان در زمینه بهره برداری از فضای مجازی و اینترنت، سال قبل استان بوشهر از نظر ثبت سفارش و فروش اینترنتی محصولات هنری، در جایگاه نخست کشور قرار گرفت.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر اضافه کرد: حالا هر هنرمند بوشهری یک فروشگاه مجازی و صفحه مجازی اختصاصی دارد و سفارش اینترنتی برای تولیدات خود می گیرد که یک اتفاق بزرگ در حوزه بازاریابی و فروش در رشته هنری بومی از عبابافی تا صنایع دریایی و حتی در رشته غیربومی مانند سفال در سرتاسر این استان به حساب می آید، این سفارش ها روزانه ثبت سفارش می شود و به سراسر کشور ارسال می شود.

زنان توانمند روستایی ۷۵ درصد صنایع دستی بوشهر را تولید می کنند

رحیمی بیان نمود: ۷۵ درصد از تولیدات صنایع دستی بوشهر در روستاها توسط زنان روستایی تولید می شود که خوشبخاته توانسته اند جایگاه خوبی در اقتصاد مولد استان پیدا کنند؛ ما هم کمک کردیم بتوانند از تسهیلات اشتغال و کارآفرینی ارزانقیمت بهره مند شوند وکسب و کار خویش را راه اندازی کنند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر اظهار داشت: روستاهای بوشهر در حوزه صنایع دستی بسیار فعال می باشند. ما سعی کردیم با عنایت به زیست بوم و ظرفیت های هر منطقه، هنر بومی و سنتی و صنایع دستی همان منطقه تقویت شود و با برنامه های آموزشی تولیدمحور و با رویکرد ایجاد اشتغال حالا روستاییان کسب و کار و درآمد مختص خویش را در حوزه صنایع دستی دارند.
چهاردهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران با شعار سفرهای ایمن و مسئولانه از روز سه شنبه پنجم اسفند ۹۹ راه اندازی شد و امروز(جمعه) هشتم اسفند ماه آخر می یابد.

منبع:

1399/12/10
14:47:47
0.0 / 5
1139
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تخصص , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری