گزارش تور و گردشگری؛

گردشگری یزد در آستانه ورشكستگی

گردشگری یزد در آستانه ورشكستگی

سال ۹۹ آغاز خوبی برای فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی نبود و شرایط ویژه کرونایی، استانی نوپا در حوزه گردشگری همچون یزد را به زانو درآورد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: صنعت توریسم از حدود یک دهه پیش جای خویش را در یزد باز کرد و طیف گسترده ای از مردم به سرمایه گذاری در این عرصه روی آوردند و گرچه همه این سرمایه گذاری ها میلیاردی نبود و از کافه های سیار تا شال بافی های خانگی در زمره این سرمایه گذاری ها قرار می گرفتند اما همه آنها از سفره گردشگری، سهم خوبی برداشتند و رونق قابل ملاحظه ای پیدا کردند.
این صنعت جوانان بسیاری را در رستوران های سنتی، کافی شاپ ها، هتل ها، تورهای گردشگری، کمپ های کویرنوردی، بازارچه ها و آموزشگاه های صنایع دستی، صرافی ها، ناوگان حمل و نقل درون و برون شهری و ده ها رسته دیگر مشغول به کار کرد.
سرمایه گذاری ها تازه به سوددهی و بازدهی رسیده بود که ناگهان کرونا به بازار آمد و همه معادلات فعالان این عرصه را به هم ریخت و بساط خیلی از آنها را برچید و ضربات مهلک اقتصادی بر آنها وارد کرد.
تعطیل شدن سفرها بخصوص در نوروز ۱۳۹۹ به علت شیوع ویروس کرونا، طیف گسترده ای را در یزد بیکار کرد و این روند همچنان هم کم و بیش ادامه دارد و در صورتیکه نوروز سال جاری هم شرایط مانند سال قبل باشد، گردشگری یزد به صورت کامل ورشکسته خواهد شد.
تسهیلاتی که فعالان گردشگری را مقروض کرد
گرچه دولت تسهیلاتی برای جبران خسارت های کرونا پرداخت کرده اما حقیقت این است که نداشتن گردش مالی، وام گیرندگان را مقروض دولت کرده و بعضی از آنها را به چرخه وام گرفتن های ۱۸ و ۲۴ درصدی برای جبران دیون خود وارد کرده است.

هرچند کرونا تمام بخش ها را درگیر کرده اما آن بخش از فعالیتهایی که به واسطه سفر و حضور توریستهای داخلی و خارجی رونق گرفته بود، گرفتار مشکلات جدی شده اند به نحوی که خیلی از آنها در طول یک ماه حتی هزار تومان هم درآمد نداشته اند.
فعالان صنایع دستی به کارگری و فروش اسباب منازل خود روی آورده اند
برخی فعالان صنایع دستی به فروش وسایل منزل خود روی آورده اند و برخی حتی کارگری ساختمان می کنند چونکه هنر آنها در شرایط فعلی خریدار ندارد.
البته اتفاقات خوبی برای تأمین کارت های هدیه و اهدای آنها به صنعتگران حوزه صنایع دستی و برخی فعالان دیگر این عرصه همچون زنان فعال در بخش خانه داری هتل ها صورت گرفت اما اینها هیچگاه نتوانست مرهمی بر زخم های عمیق کرونا به این بخش باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این حوزه به خبرنگار مهر اظهار داشت: برخی هتل ها حالا حتی باز بودنشان هم ضرر است چونکه ناچار به کاهش نرخ تعرفه های خود هستند تا جایی که حتی هزینه های جاری آنها هم تأمین نمی گردد.
مصطفی فاطمی خاطرنشان کرد: اگر در نوروز ۱۴۰۰ هم مانند سال قبل سفر به استان نداشته باشیم، گردشگری یزد به صورت کامل ورشکسته می شود.
مدیریت شرایط از عهده میراث فرهنگی به تنهایی خارج است
وی اضافه کرد: بازار، صرافی ها، تورهای گردشگری، هتل ها، ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری، بازارچه های صنایع دستی همه و همه گرفتار رکود کامل شده اند و کرونا نان طیف عظیمی از فعالان حوزه گردشگری را بریده است.
فاطمی تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تنهایی نمی تواند این مورد را مدیریت کند چونکه حالا شرایط به نحوی است که فعال شدن سفرها مدیریت جدی نیاز دارد و فعال نشدن آنها هم خسارات جبران ناپذیر جدی به دنبال دارد که امکان دارد بعضی از این خسارات هیچگاه جبران نشود و تبعات فرهنگی و اجتماعی هم به دنبال داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: حالا حدود ۲۰ روز به پایان سال و تعطیلات نوروز باقی مانده اما تصمیم جدی و عملی برای تعیین تکلیف در این عرصه گرفته نشده است و حتی در جلسات ستاد جلوگیری از کرونا، هیچ فردی از میراث فرهنگی در این ستاد عضویت ندارد و تصمیم های این حوزه بدون نظر میراث فرهنگی اتخاذ می شود.
امسال به جای ستاد خدمات سفر ستاد مدیریت سفر در یزد تشکیل شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که ستاد خدمات سفر سال جاری به کمیته های مدیریت سفر تبدیل گردد و با مدیریت این بخش، اجازه ندهیم نان طیف گسترده ای در حوزه گردشگری و صنایع دستی بریده شود.
فاطمی افزود: آنچه مسلم است، در شرایط کرونا نباید مسافرانی که در کنار پارک ها چادر می زدند یا در مدارس اسکان می یابند را داشته باشیم اما راه باید برای سایر مسافران باز باشد.
وی بیان نمود: میتوان راهکارهایی برای کاهش خطرات سفر هم در نظر گرفت بعنوان نمونه تمام مسافران باید تست منفی کرونا به همراه داشته باشند.
نگرانی از تبدیل گردشگری یزد به گردشگری غیرمجاز و زیرزمینی
فاطمی خاطرنشان کرد: یکی از نگرانی های ما این است که گردشگری استان یزد به گردشگری غیرمجاز و زیرزمینی تبدیل گردد و الان هم آنقدر به مجازها فشار وارد شده که غیرمجازها نظیر گردشگری کویر، رونق گرفته اند.

اما نکته جالب در مدیریت سفرها بخصوص سفر توریستهای خارجی این است که حضور توریستهای خارجی در استان یزد به صفر رسیده و اجازه ورود گردشگران به استان داده نمی گردد اما ورود ۷۰۰ توریست سلامت بلامانع اعلام شده و این افراد در یزد تردد می کنند.
تعطیلی سفرهای تفریحی یزد در برابر فعالیت گردشگری سلامت
این در حالی است که گردشگران سلامت قطعا خطرات بیشتری در زمینه انتشار کرونا به دنبال دارند اما مدیریتی بر تردد آنها نمی گردد و بیمارستان ها و مراکز درمان ناباروری یزد هر روز شاهد حضور تعداد قابل توجهی توریست سلامت خارجی است.
اکنون شرایط پیچیده ای در استان یزد و شهر جهانی یزد حاکم است و مسؤلان امر در آستانه تصمیم گیری سرنوشت سازی هستند؛ از یک سو خطری که سلامت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ساکن استان را تهدید می کند از طرفی کسب و کار بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر در گرو تصمیم گیری آنهاست.
به طور قطع سال جاری هیچ دستگاهی تبلیغ سفر به استان یزد را نخواهد کرد اما هنوز معلوم نیست که ورود و خروج به یزد سال جاری هم مانند سال قبل ممنوع می باشد یا خیر.


منبع:

1399/12/12
09:34:21
0.0 / 5
903
تگهای خبر: آموزش , توریست , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری