یادداشت مهمان؛

رنج گردشگری بحران زده از عدم تخصص و هم صدایی

رنج گردشگری بحران زده از عدم تخصص و هم صدایی

یک مدرس گردشگری نوشت: گویا ناتوانی دولت در کنترل شیوع ویروس کرونا و مدیریت بحران دیواری کوتاه تر از گردشگری و اوقات فراغت مردم نداشته است.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مجید فرهادی یونکی مدرس گردشگری در یادداشتی که آنرا در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد نوشت: حدود یک سالی است که از بحران جهانی کووید ۱۹ می گذرد، جوامع در سطح جهانی با چالش های اقتصادی و اجتماعی مختلفی روبه رو شده اند. کشور ما هم از آن مستثنا نبوده است، در این میان صنعتی که بیشترین لطمه را دید گردشگری بود. میزان این لطمه در کشور ما بسیار بالاتر از سطح جهانی است و علت آن هم از عدم تخصص و هم صدایی در بدنه صنعت گردشگری نشأت گرفته می شود.
در نخستین ماه های انتشار کووید ۱۹ اولینی صنعتی که تحت تأثیر این مسئله قرار گرفت و پیکان ها به سمت آن رفت گردشگری بوده است و فعالین و کسب وکارها صنعت گردشگری در امتداد سیاست های کلان حاکمیت و ستاد ملی کرونا جهت مدیریت بحران، هماهنگی ها و همکاریهای لازم رو با ستاد ملی کرونا داشته اند و کسب و کارهای این صنعت به صورت داوطلبانه به صورت کامل متوقف شده اند.
در این میان هیچ تحقیق علمی و مستندی وجود نداشته است که بیان کننده آن باشد که یکی از عوامل اصلی شیوع کووید ۱۹ در کشور ما گردشگری بوده است. بدین سان فعالین صنعت گردشگری جهت حل این بحران به وجود آمده مبادرت به طراحی الگویی جهت انجام سفرهای ایمن با رعایت پروتکلهای بهداشتی و با نظارت کامل کرده اند ولی به سبب عدم توان وزارت گردشگری در مقابله با چالش های پیش رو نتوانست به صورت درست این مسئله را در سطح ستاد ملی مقابله با کرونا تبیین و تفهیم کند.
ستاد ملی مقابله با کرونا در تمام بیانیه های خود بر عدم انجام هرگونه سفری اشاره نموده است بدون هیچ دلیل و مستند علمی که گردشگری عامل شیوع کووید ۱۹ است، با این اوصاف تناقضاتی در این عدم سفر وجود دارد در خصوص عدم توقف ویزای درمانی و سفرهای درمانی به مقصد ایران، سوال اینجاست چرا ویزاها و سفرهای درمانی به مقصد ایران متوقف نشده است؟ آیا منافع مراکز درمانی، کلینیک های زیبایی و بیمارستان ها در عدم توقیف ویزای درمانی نقش آفرینی کرده است؟
وقتی ویزای درمانی صادر می شود و سفرهای گردشگری سلامت و درمانی به قوت خود باقی هستند و حتی مقاصد تفریحی مانند کیش و قشم بعضاً با بیش از ۷۰ درصد ضریب اشغال هتل ها فعال اند دلیل محدودیت سفر و گردشگری به دیگر شهرهای کشور چیست؟ این تناقضات در سطح ریاست جمهوری نیز مطرح است، به شکلی که ریاست جمهوری در اطلاعیه ای اعلام نموده که سفر عامل شیوع ویروس کرونا نبوده است ولی در عمل و گفتارهای بعدی این رو نقض کرده، در این میان حمایتی جدی هم از کسب وکارها و فعالین صنعت گردشگری صورت نگرفته است.
گویا ناتوانی دولت در کنترل شیوع ویروس کرونا و مدیریت بحران دیواری کوتاه تر از گردشگری و اوقات فراغت مردم نداشته و گردشگری و سفر بهانه خوبی برای توجیه عدم توانایی در مدیریت بحران است، در این میان نتایج پدافند زیستی استان یزد حائز توجه است، در این نتایج گردشگری حتی جزو ۱۰ عامل اصلی شیوع ویروس کرونا در یزد نبوده است.
عدم هم صدایی از سمت تشکل های گردشگری در سطح حاکمیت قابل توجه است و این تشکل ها در این بحران به وجود آمده صدای واحد نداشته اند و نتوانسته اند در این میان بیانیه مشترک و واحد بدهند، اینکه کووید ۱۹ با جهش های اخیر مسئله ای بغرنج و پیچیده ای شده صحیح است ولی اینکه وزارت گردشگری در بحران پیش رو منفعل عمل کند و اقدامی سازنده نکند که مبادا پیکان ها مقابل صنعت گردشگری در سطح حاکمیت فعال بشود ابتدایی ترین واکنش به بحران پیش رو است.
مسئله اوقات فراغت و سفر فراتر از کسب وکارهای ورشکسته گردشگری ست، حال روحی جامعه ما به خاطر بحران کووید ۱۹ و مشکلات به وجود آمده مساعد نیست. سفر به مانند مسکنی جهت ترمیم این فشارها است، آیا به مشکلات روحی جامعه نباید توجه شود؟ راهکاری که در این بحران به وجود آمده پیشنهاد می شود، شفافیت و پاسخگویی وزارت گردشگریست اینکه به صورت شفاف اقدامات مؤثر خودرا بیان کند و همین طور هم صدایی توسط تمام فعالین و تشکل های صنعت گردشگری با بیانیه مشترک به بحران حاضر است.

1399/12/20
12:44:19
0.0 / 5
1486
تگهای خبر: تخصص , سفر , صنعت گردشگری , كیش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری