میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

آخرین اشتباه بافت جهانی یزد

آخرین اشتباه بافت جهانی یزد

تور و گردشگری: بررسی رعایت پروتکلهای بهداشتی مسافرخانه ها، انتقاد به کتابخانه مرکزی یزد، ثبت مراسم نوبان و جزئیات ممنوعیت سفرها همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبرنگار مهر به بررسی رعایت پروتکلهای بهداشتی در بعضی از واحدهای اقامتی همچون هتل های یک ستاره و مهمانپذیرهای پایتخت پرداخت. در این بررسی ها مشخص شد وزارت میراث فرهنگی در حالی مدعی رعایت پروتکلهای بهداشتی در مراکز اقامتی است که با گشتی در برخی از مهمانپذیرهای تهران کاملاً مشخص است، یا نظارتی نیست یا نظارت با تساهل حداکثری انجام می شود.
حتی بعنوان یک مسافر، بررسی کوتاهی از چند اقامتگاه کم ستاره یا میهمان پذیر صورت گیرد، در آن صورت مشخص می شود که کمترین نظارت روی آنها شده و این اقامتگاه ها در بدترین وضعیت بهداشتی ممکن، پر از مسافر هستند!

وزارت میراث فرهنگی می خواهد تا صنعت گردشگری بعد از یک سال باردیگر رونق گیرد اما بررسی ها و نظارت های کارشناسان آن از تأسیسات گردشگری کافی نیست و گاهی درست انجام نمی گیرد در این میان وزارت بهداشت نیز کمترین توجه را به این اماکن دارد. به نحوی که تعدادی از کارکنان این اقامتگاه ها اعلام می کنند: مدتهاست بازرس از بهداشت به آنها سر نزده است!
مهمان پذیرهای خیابان های ناصر خسرو، پامنار و محله بازار تهران همیشه بیشترین مسافرها را می پذیرفتند حتی در دورانی که خیلی ها نمی توانستند اقامتگاهشان را باز کنند، آنها مسافران را در اتاق ها اقامت می دادند.
هنوز هم این مسافرخانه ها یا هتل های یک ستاره در این محدوده فعالیت می نمایند بدون اینکه تفاوتی در خدمات دهی آنها، در زمان قبل و حین شیوع ویروس کرونا وجود داشته باشد. البته یک تفاوت عمده وجود دارد و آن هم بالا رفتن نرخ اتاق ها است!
بوی تعفن فاضلاب در اتاق ها می پیچد
عمده میهمان پذیرهای خیابان ناصرخسرو در کنار هم قرار دارند هر یک، طبقه ای از ساختمان را گرفته اند. ساخت و ساز در این میهمان پذیرها به شکلی است که تنها یک فرد می تواند در بین اتاق ها تردد داشته باشد و اگر نه از همه فضای آن یک طبقه برای ایجاد اتاق استفاده شده است. تعدادی از اتاق های میهمان پذیرها در راهروی بین دو لاین به وجود آمده اند. بسیاری از آنها پنجره ای رو به راهرو، حیاط پشتی یا خیابان ندارند. اتاق کوچک، کم نور و بدون تهویه مناسب. بسیاری از آنها یک لابی کوچک به وجود آورده اند و برخی به همان لابی، کاربری رستوران نیز داده اند.
نوبان ثبت شد
به تازگی در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور، مراسم نوبان، مهارت ساختن و نواختن تنبوره، حجله کنگ، ساخت منیور و گبولی و همین طور مهارت باسنک و مراسم شوواری به پیشنهاد منطقه آزاد قشم به ثبت رسید.
اما برخی تصور می کنند مراسم نوبان همان مراسم زار است که ثبت ملی شده در صورتیکه این طور نیست. نوبان در اعتقادات اهل هوا نوعی باد است که جسم و روان مبتلایان را تسخیر می کند و برای رهایی فرد نوبی (مبتلایان به نوبان) هیچ درمانی جز برقراری مجلس نوبان و اجرای موسیقی و آوازهای مخصوص وجود ندارد و بدون وجود تنبوره و منیور، فرد مبتلابه نوبان درمان نخواهد شد.
معافیت شاغلان صنایع دستی از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی در ۱۴۰۰ قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسنامه دار از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی معاف شدند. در نشست علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با الحاق یک جز به بند (و) تبصره (۲) ماده واحده لایحه بودجه با ۱۸۴ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت شد. بنا بر این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مکلف است با همکاری سازمان تامین اجتماعی نسبت به سامان دهی مشمولان و به میزان برخورداری آنان از حق بیمه حمایتی سهم دولت متناسب با استقرار در مناطق محروم، کمتر توسعه یافته، مرزی یا برخوردار و میزان درآمدزایی و اهمیت تولید و فعالیت اقشار و اصناف یا کارگرهای مشمول و لحاظ عدالت توزیعی در قالب توافقنامه های سه جانبه فی درخلال سازمان برنامه و بودجه، سازمان تامین اجتماعی و وزارتخانه تخصصی ذی ربط با هر صنف و قشر حاوی تعیین تعداد مشمولان و درصد حق بیمه سهم دولت برای هر یک از اصناف و اقشار مشمول بر آن نسبت به تخصیص منابع سهم دولت، ظرف سال ۱۴۰۰ به صورت فصلی (سه ماهه) اقدام نماید.
استقبال از درخواست تأسیس موزه های علوم و فنون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مدیران کل آموزش و پرورش درخواست تأسیس موزه های علوم و فنون را داشتند که از آن استقبال می نماییم. علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه نوزدهمین نشست از سلسله نشست های گفت و گوی هفته آموزش و پرورش که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش وپرورش و دستگاه های مختلف کشور انجام شد در جمع خبرنگاران درباب این جلسه و تفاهم ها و همین طور سفرهای نوروزی و ممنوعیت ها مطالبی را در جمع خبرنگاران صدا و سیما بیان نمود. علی اصغر مونسان افزود: در جلسه امروز مطالبی عنوان شد که بیش از آن چیزی بود که ما برای فصل مشترک با آموزش و پرورش گمان می کردیم وجود دارد. همانطور که گفته شد میراث فرهنگی و حفاظت از میراث فرهنگی دستاوردهای انسان هایی است که در طول تاریخ برای کشور این افتخارات را آفریدند و همه این انسان ها تربیت یافته مرکز آموزش و تربیت کشور در طول تاریخ بوده اند. بدین سبب وزارت آموزش و پرورش یک وزارتخانه بنیادین هم در تولید دانش و هم تربیت انسان ها بوده و هست و امروز هم ما داریم پاسداشت می نماییم از دستاوردهای وزارت آموزش و پرورش و انسان هایی که به کشور کمک می نماییم. تشویق به بازدید دانش آموزان از موزه ها وی افزود: در بخش میراث فرهنگی ما موزه ها را داریم که در همه جای دنیا دانش آموزان کشورها بازدید می کنند، چونکه موزه ها روایتگر تاریخ کشورها و دستاوردهای آن کشورهاست و ارائه این تاریخ و دستاورد به دانش آموزان موجب ایجاد تعلق در بچه ها می شود و همین که آنها هویت خودرا بهتر بشناسند. در این بخش ما می توانیم در خدمت آموزش و پرورش باشیم. هم اکنون گروه های دانش آموزی از موزه ها بازدید دارند اما این حجم بازدید می تواند بسیار بالاتر از چیزی باشد که هم اکنون شاهد می باشیم. من خواهش کردم از آقای وزیر که به صورت یک دستورالعمل یا ابلاغ بازدید چند باره دانش آموزان از موزه ها در طول سال تحصیلی به مناطق آموزشی اعلام گردد.
افتتاح کتابخانه مرکزی آخرین اشتباه یزد؟ کتابخانه مرکزی یزد پس از ۲۵ سال، درحالی راه اندازی شد که هنوز وجود این بنا در بافت جهانی یزد، چالش برانگیز است. بنایی که می بایست دو طبقه از آن حذف می شد ولی با حذف یک طبقه آغاز به کار کرد.
عملیات راه اندازی کتابخانه مرکزی یزد حدود ۲۵ سال پیش شروع شد اما به دلیلهای مختلف همچون ناهمگونی با بافت تاریخی و تعداد طبقات غیر منطبق با این بافت، به بهره برداری نرسید. قرار بود این بنا در ۶ طبقه ساخته شود که یک طبقه بجای دو طبقه از آن حذف شد. برای این پروژه هزینه ای بیش از ۱۶ میلیارد تومان صرف شده است. نهاد کتابخانه های عمومی کشور به بهره برداری رسید.
تا اینکه مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در ۵ طبقه بعد از مخالفت دوستداران میراث فرهنگی با ارتفاع غیر همسطح آن نسبت به بافت جهانی، در حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.
دراین باره مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در صفحه شخصی خود نوشت که «افتتاح این کتابخانه اتفاق مبارکی است اتفاقی که بعد از ربع قرن جدال دوست داران میراث فرهنگی و مدیریت اجرائی استان با حذف طبقه فوقانی به ثمر نشست. بااینکه اختتام ماجرا به نفع فرهنگ رقم خورد و یک مجتمع فرهنگی در عرصه بافت تاریخی پدیدار شد اما بپذیریم که ساخت و سازی با این هیبت برازنده یزد نبود. تبریک برای افتتاح کتابخانه، امیدوارم این آخرین اشتباه یزد باشد.»
به این مطلب واکنش های مختلفی شد. حسین آیت اللهی عضو علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد هم حذف یک طبقه از این ساختمان که در عرصه بافت تاریخی قرار دارد را به مثابه بریدن سر یک انسان دانست و نوشت که حذف ۷۰۰ متر مربع از زیربنای پژوهشی کتابخانه افتخار نیست!
جزئیات ممنوعیت سفر «به» و «از» شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز در این هفته جزئیات ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در روزهای نوروز اعلام گردید. بر این اساس سفر به شهرها و از شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی کرونائی ممنوعست و از ۲۵ اسفند ماه که رنگ بندی شهرها اعلام می شود، تا ۱۵ فروردین ماه به همان منوال خواهد بود. چنانچه در طول تعطیلات وضعیت شهری تغییر کند و قرمز یا نارنجی شود، مسافرین سه روز مهلت دارند که از آن شهر بیرون بروند و مسافری هم نمی تواند وارد آن شهر بشود. اگر افرادی که تست آنها مثبت باشد و قرنطینه را رعایت نکنند و سفر بروند، ضمن جلوگیری در راه و برگرداندن مبلغی را جریمه خواهند شد و باید به مراکز قرنطینه بروند.


منبع:

1399/12/22
14:13:49
0.0 / 5
1126
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری