معاون میراث فرهنگی ایران و معاون وزیر خارجه ازبكستان تاكید كردند:

گسترش همكاریهای ایران و ازبكستان در حوزه مرمت و موزه

گسترش همكاریهای ایران و ازبكستان در حوزه مرمت و موزه

به گزارش تور و گردشگری معاون میراث فرهنگی کشور و معاون وزیر خارجه ازبکستان در نشستی بر گسترش همکاریهای دو کشور در امور موزه ای، حفظ، احیا و مرمت بناهای تاریخی و تهیه پرونده های مشترک میراث فرهنگ ملموس و ناملموس تاکید نمودند.به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در دیدار فرقت صدیق اف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان ضمن اشاره به سابقه ارتباطات فرهنگی بین دو کشور و معرفی ظرفیت های همکاری در حوزه های تخصصی میراث فرهنگی بخصوص در امور موزه ای، حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی ثبت پرونده های مشترک ناملموس، گردشگری، صنایع دستی و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رویکرد دو کشور در جهت گسترش همکاریهای فرهنگی مشابه دانست.

معاون میراث فرهنگی کشور همینطور به اقدامات مرمتی در چارچوب استاد و شاگردی و پرورش استادکاران جوان و توسعه دانش سنتی اشاره نمود و اظهار داشت: معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی برای تهیه پرونده های مشترک میراث ملموس و ناملموس آماده است.

طالبیان ضمن اشاره به توسعه دانش سنتی و پرونده های مشترک بین دو کشور مانند نوروز و جاده ابریشم که ایران در مراحل پایانی برای الحاق به پرونده مشترک ازبکستان و چین است، راه اندازی تورهای گردشگری بین دو کشور در حوزه نوروز و جاده ابریشم و بازدید از آثار تاریخی مرمتی را پیشنهاد کرد.

درخواست تقویت همکاریهای ایران و ازبکستان در حوزه نسخ خطی

فرقت صدیق اف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان هم در این جلسه با معرفی میراث فرهنگی این کشور ضمن اشاره به ۴۷۰۰ اثر تاریخی که ۱۳۰۰ اثر آن از جانب یونسکو حفاظت می شود و ثبت شهر خیوه به عنوان نخستین میراث جهانی ازبکستان در لیست میراث جهانی و اشتراکات فرهنگی، تسهیلات روادید بین دو کشور در زمینه تبادل توریست گسترش همکاریهای فی درخلال و اجرایی شدن آن در کوتاهترین فرصت ممکن را خواهان شد.

معاون وزیر امور خارجه ازبکستان ضمن اشاره به راه اندازی مرکز تحقیقات اسلامی در شهر بخارا و مرکز تمدن اسلامی در تاشکند و انجام تحقیقات بر روی متون و نسخ خطی قرآنی و اسلامی از جانب دانشجویان و پژوهشگران ازبکستانی بر آغاز همکاریهای مشترک در این حوزه و حضور متخصصان و کارشناسان نسخ خطی ایران در این کشور تاکید کرد.
در این نشست که روز گذشته (سه شنبه ۱۹ اسفندماه) برگزار شد، طرفین بر گسترش و آغاز همکاریهای مشترک در برگزاری نمایشگاه های مشترک موزه ای، مرمت و بازسازی بناها و نسخ خطی، تهیه پرونده های مشترک میراث ناملموس برای ثبت جهانی، کاوش و بررسی های باستان شناسی، گردشگری، هتل سازی، معرفی صنایع دستی و صادرات آن و برگزاری هفته فرهنگی در دو کشور تاکید کردند.

در این نشست همینطور مقرر شد، زمینه های همکاریهای مشترک در دیداری جداگانه با سفیر این کشور نهایی و سپس برای اجرایی شدن در چارچوب یادداشت تفاهم به وزارت امورخارجه کشور ازبکستان ارسال شود.

اشاعه دانش سنتی در ایران

سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی کشور هم در این جلسه با استقبال از رویکرد جدید ازبکستان برای آغاز روابط بین دو کشور در حوزه های میراث فرهنگی با بیان اشتراک ها و مشابهت های فرهنگی و اعلام حدود ۳۴هزار اثر تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی و ۲۴ اثر ثبت شده در لیست میراث جهانی و ۱۶ اثر ثبت شده در لیست ناملموس جهانی، اظهار داشت: هرگونه دخالت در این آثار تاریخی و همه طرح های عمرانی باید دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشند.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی کشور اضافه کرد: این قوانین سبب شکل گیری نوعی تخصص رشته مرمت در سیستم دانشگاهی تا مقطع دکتری و رابطه استاد و شاگردی و تربیت متخصصان آثار تاریخی در کشور ایران شده بگونه ای که امروزه شاید ایران تنها کشور در جهان باشد که این دانش سنتی را به بهترین شکل حفظ نموده و در اشاعه آن کوشیده است.

آمادگی ایران برای برگزاری کلاس های آموزش به صورت آنلاین، همکاریهای مشترک مرمتی و صادرات مصالح سنتی مورد نیاز در مرمت بناهای تاریخی کشور ازبکستان همچون پیشنهادهای احمدی روئینی در این جلسه بود.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی هم در این جلسه با معرفی نرم افزار جام برای ثبت شناسنامه ای اموال منقول موزه ای، آمادگی ایران برای همکاریهای مشترک در این حوزه، برگزاری نمایشگاه های مشترک موزه ای، هفته های فرهنگی، معرفی و بررسی های کارشناسی بر روی نسخ خطی و اعزام کارشناسان نسخ خطی را اعلام نمود.


1399/12/24
23:09:46
0.0 / 5
1155
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری