گزارش تور و گردشگری؛

چالش های سفرهای نوروزی ۱۴۰۰

چالش های سفرهای نوروزی ۱۴۰۰

تور و گردشگری: صنعت گردشگری در اصفهان رو به افول بوده و این در حالیست که برنامه ریزان هنوز اندر خم یک کوچه مانده اند و در کمتر از 10 روز مانده به انتها سال تصمیم قطعی برای میزبانی سفرها نگرفته اند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم یاوری: چالش های شیوع ویروس کرونا بعد از حوزه سلامت بیشترین لطمه را به صنعت گردشگری وارد کرد، صنعتی که بیش از یک سال است روی خوش ندیده و هر بار که کورسوی امیدی برای رونق می یابد در نطفه خفه می شود.
استان اصفهان را با ۲۰ هزار اثر تاریخی، طبیعتی چهارفصل و ظرفیت های بالای اجتماعی می توان بعنوان گردشگرپذیرترین استان کشور معرفی نمود. صنعت گردشگری در این استان حدود ۱۰ سال بود که روی ریل رونق قرار داشت اما طی یک سال اخیر با شیوع ویروس کرونا این صنعت با چالش های جدی روبه رو شده است.
برنامه ریزی های صنعت گردشگری در بحران کرونا کوتاه مدت بود
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان که معتقد می باشد اعمال محدودیت ها و جلوگیری از انجام مسافرت مهم ترین چالش صنعت گردشگری در بحران کرونا بوده است، به خبرنگار مهر می گوید: با شروع شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت ها باور همه بر این بود که این چالش کوتاه مدت است و شرایط بعد از حدود چهار ماه به حالت عادی برمی گردد.

فریدون اللهیاری با اعلان اینکه باتوجه به پیش بینی های صورت گرفته همه برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها در صنعت گردشگری کوتاه مدت بود، ابراز می کند: اما هر گذشت با این امر مواجه شدیم که این بحران ادامه دار بوده و بیش از یک سال است که درگیر این بحران هستیم.
تأثیرات بحران شیوع ویروس کرونا بر صنعت گردشگری عمیق تر می شود
وی با اعلان اینکه روزبه روز تأثیرات بحران شیوع ویروس کرونا بر صنعت گردشگری عمیق تر می شود، می افزاید: دراین زمینه فعالان حوزه گردشگری چه در ابعاد بزرگ و چه در ابعاد خرد گرفتار چالش های جدی شدند که موفق به جبران آن نشده ایم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اعلان اینکه تورگردان های بین المللی، هتل ها، اقامتگاه ها، تورلیدرها از فعالان این صنعت هستند، اضافه می کند: با هر بار فروکش کردن کرونا در استان اصفهان تلاش بر نرمال سازی و فعالیت باردیگر فعالان صنعت گردشگری بود اما با توجه به این که سیاست و برنامه قابل اتکایی وجود نداشت نتوانستیم دراین زمینه فعالیتی را برای زیرساخت های گردشگری تعریف نماییم.
فعالان حوزه گردشگری اصفهان در ابعاد بزرگ و خرد گرفتار چالش های جدی شدند که موفق به جبران آن نشده ایم
وی با تاکید بر اینکه برای صنعت گردشگری باید برنامه ریزی بلندمدت صورت گیرد، تصریح می کند: در دوران پیش از شیوع ویروس کرونا خیلی از هتل های اصفهان تا یک سال رزرو اتاق و آژانس های مسافرتی نیز برنامه ریزی درستی داشتند اما در بحران کرونا هیچ برنامه مشخصی در کشور وجود نداشت به شکلی که یک هفته مرزها باز بود و هفته بعد بسته می شد.
اللهیاری با اشاره به تعطیلی گردشگری خارجی در اصفهان ابراز می کند: صدور ویزا برای توریستهای خارجی به کشور ممنوع شده و به این جهت امکان ورود توریست خارجی را نداشتیم.
او با اعلان اینکه از شروع شیوع ویروس کرونا در وزارت گردشگری به دنبال راهکارهایی برای بهبود وضعیت صنعت گردشگری در استان اصفهان بودیم، ادامه می دهد: دراین زمینه سلامتی را در اولویت قرار دادیم اما در سیاست گذاری ها به این نتیجه رسیدیم که باید اشتغال و وضعیت معیشت شهروندان را نیز موردتوجه قرار دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اعلان اینکه سفرهای انبوه به شمال کشور دیدگاه مسئولان نسبت به سفر در دیگر شهرها و خصوصاً استان اصفهان را تحت تأثیر قرار داد، می افزاید: این در حالیست که در دیگر شهرهای کشور و خصوصاً شهرهای استان اصفهان «سفر هوشمند» را در دستور کار داشتیم تا سفر برمبنای رعایت پروتکلهای خاص و برنامه ریزی صورت گیرد.
او ادامه می دهد: برای این امر با وزارت بهداشت نیز هماهنگی لازم را انجام دادیم اما بازهم انجام سفر ممنوع بود و صنعت گردشگری مجدد تحت تأثیر قرار گرفت.
لزوم ایجاد تاب آوری در صنعت گردشگری
اللهیاری با اعلان اینکه زمان زیادی برای توسعه تأسیسات گردشگری و ایجاد زیرساخت برای این صنعت در استان اصفهان صرف شده اما بحران شیوع ویروس کرونا بخش قابل توجهی از این ظرفیت را تهدید کرد، می گوید: بنگاه های اقتصادی حوزه گردشگری از نظر هزینه و درآمد متضرر شدند و بسیاری از این تأسیسات اخیراً به وجود آمده که با بهره گیری از وام و تسهیلات بوده و صاحبان این بنگاه ها برای باز پس دادن تسهیلات گرفتار مشکل جدی شدند.
او با اعلان اینکه تلاش ما در بخش سیاست گذاری و برنامه ریزی برای سفر بود، ادامه می دهد: اهتمام ما بر این شد تعطیلی نخستین راهکار برای پیش گیری از شیوع ویروس کرونا نباشد و این تاب آوری در تأسیسات گردشگری ایجاد شود تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و کمتر در بحران با مشکل مواجه شوند.
۱۰ هزار نفر در تأسیسات گردشگری و یک هزار راهنمای تور در استان اصفهان وجود دارد که در بحران کرونا حمایت نشدند
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اعلان اینکه صنعت گردشگری در سیاست های دولت بعنوان بخش اصلی در زمینه لطمه پذیر از کرونا شناسایی شد و بدین جهت حمایت هایی از فعالان این بخش در دستور کار قرار گرفت، اضافه می کند: برای این امر برای حفظ هر فرصت شغلی در صنعت گردشگری ۱۲ میلیون تومان تسهیلات به صاحبان بنگاه های اقتصادی دراین زمینه تسهیلات بانکی تعلق گرفت.
او با اعلان اینکه تا زمانی که شرایط تثبیت یافته ای را در حوزه گردشگری نداشته باشیم همچنان صنعت گردشگری گرفتار زیان خواهد بود، ادامه می دهد: باید دراین زمینه برنامه ریزی درستی داشته باشیم.
فعالیت ۱۴۰۰ بنگاه اقتصادی در صنعت گردشگری اصفهان
اللهیاری با اشاره به فعالیت یک هزار و ۴۰۰ بنگاه اقتصادی در استان اصفهان در حوزه گردشگری تصریح می کند: این اماکن شامل هتل ها، اقامتگاه ها، آژانس های مسافرتی، مجتمع های گردشگری و اقامتی و … است.
او با اشاره به اشتغال ۱۰ هزار نفر در تأسیسات گردشگری استان اصفهان به صورت مستقیم اظهار می کند: همین طور یک هزار راهنمای تور نیز در استان اصفهان وجود دارد و باید توجه داشت که اشتغال در حوزه گردشگری فراتر از اشتغال مستقیم در این بخش است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان به اشتغال ۵۰ هزار نفر در استان اصفهان در حوزه صنایع دستی اشاره می کند و می گوید: بخش مهمی از درآمد و تجارت این بخش در حوزه گردشگریست و صادرات چمدانی دراین زمینه کمک قابل توجهی به فروش محصولات صنایع دستی به خارجی ها داشته است.
حذف ۳ میلیون توریست داخلی از اصفهان
او می گوید: همین طور ورود بیش از سه میلیون نفر توریست داخلی به اصفهان در روزهای نوروز و آورده اقتصادی که این افراد داشتند نیز از اقتصاد این استان حذف شده که لطمه بسیار بزرگی است.
اللهیاری با اعلان اینکه گردشگری در استان اصفهان سهم و جایگاه خودرا پیداکرده است، ادامه می دهد: مشکلات این بخش در دیگر حوزه ها نیز تأثیرگذار است و باید هر چه زودتر چالش های این صنعت برطرف شود.
او با اعلان اینکه در سال قبل ۵۰۰ هزار نفر توریست خارجی به استان اصفهان واردشده است، ادامه می دهد: سهم توریستهای خارجی در اصفهان امسال کمتر از ۱۰ هزار نفر بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اعلان اینکه در بخش بومگردی و هتل ها و تأسیسات گردشگری حفظ بنگاه را در دستور کار داشته ایم، افزود: تعطیلی ها موقت بوده است اما در بومگردی این امر لطمه بیشتری داشته است.
او با اعلان اینکه گردشگری دارای قدرت زیادی در بخش اقتصادی می باشد، می افزاید: باید توجه داشت که در سال ۹۹ جذب سرمایه گذاری در بخش گردشگری مناسب بوده و در این سال بیش از چهار هزار میلیارد تومان مجوز گردشگری در استان صادرشده است.
آورده هر توریست خارجی در اصفهان ۱۵۰۰ دلار است
اللهیاری در زمینه آورده گردشگری برای استان اصفهان اظهار می کند: دراین زمینه نیازمند زیرساخت هایی هستیم که هزینه گردشگران را رصد نماییم که این زیرساخت را نداریم و تنها برآورد ما این است که هر توریست خارجی یک هزار و تا ۱۵۰۰ دلار برای استان اصفهان آورده داشته است.

او درباب نرخ مصوب هتل ها نیز می گوید: ما نرخ گذاری به صورت دو نرخه و داخلی و خارجی را در دستور کار داریم اما هنوز این امر به نتیجه نرسیده است و راهکاری برای آن نیافته ایم.
تخصیص مازاد درآمد نفتی سال ۱۴۰۰ به صنعت گردشگری
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز دراین ارتباط با اعلان اینکه در بودجه سال ۱۴۰۰ در بند «ب» تبصره یک پیش بینی شد که اگر درآمد نفتی کشور از مقدار پیش بینی شده فراتر رفت قسمتی از این درآمد به لطمه های اقتصادی کرونا در بخش صنعت گردشگری تخصیص یابد، به خبرنگار مهر می گوید: دولت باید به شکلی تلاش کند که این امر محقق شود.
در زمینه ارائه تسهیلات بانکی مقرر است گزارش عملکرد دولت دراین زمینه به صورت سه ماهه به مجلس ارائه شود
مهدی طغیانی با اعلان اینکه امسال نیز تسهیلات بانکی و معافیت های مالیاتی برای فعالان صنعت گردشگری در نظر گرفته شد، ادامه می دهد: اما باید توجه داشت که تسهیلات در نظر گرفته شده برای مجموعه ها پاسخگوی میزان خسارت واردشده به صنعت گردشگری نیست.
او درباب اعتراض خیلی از فعالان صنعت گردشگری درزمینهٔ عدم تحقق وعده های دولت برای پرداخت وام و تسهیلات به بنگاه های اقتصادی ابراز می کند: ما درزمینهٔ ارائه تسهیلات بانکی ورود کردیم و قرار شد گزارش عملکرد دولت دراین زمینه به صورت سه ماهه به مجلس ارائه شود اما از سویی باید توجه داشت که ارائه این تسهیلات به بنگاه هایی که به صورت رسمی فعالیت دارند تعلق می گیرد و دیگر بنگاه ها امکان دریافت این تسهیلات به سبب عدم وجود قرارداد و …را ندارند.
هتل های اصفهان اجازه پذیرش ۵۰ درصد مسافر را دارند
معاون استاندار اصفهان نیز دراین ارتباط به خبرنگار مهر می گوید: برای بحث گردشگری تسهیلاتی را در ستاد مقابله با کرونای کشوری در نظر گرفتند که اصفهان نیز سهم خوبی دراین زمینه داشت.

حجت الله غلامی با اعلان اینکه در نوروز امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا حضور مسافران در اصفهان و خیلی از شهرهای کشور ممنوع بود، ادامه می دهد: امسال نیز دراین زمینه تنها به هتل ها، مهمانسراها و میهمان پذیرها اجازه پذیرش مسافر داده شده است.
او ادامه می دهد: این مراکز نیز تنها امکان پذیرش مسافر به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد از ظرفیت را دارند و ظرفیت بیش از آن غیرمجاز می باشد.
معاون استاندار اصفهان با اشاره به اینکه تکلیف نهایی درباب سفرهای نوروزی در اصفهان ۲۵ اسفندماه اتخاذ می شود، می گوید: باید توجه داشت که نظارت جدی بر روند فعالیت هتل ها و مراکز اقامتی در استان به شدت انجام می شود ضمن اینکه با کسانی که در فضای مجازی نسبت به اجاره روزانه منزل اقدام می کنند برخورد خواهیم کرد.
تعطیلی ۳۰۰ واحد فروش صنایع دستی توریستی فروش در اصفهان
صنایع دستی ازجمله مشاغلی است که ارتباط مستقیم با صنعت گردشگری داشته و درواقع حضور گردشگران تضمین کننده حیات این صنعت است که لطمه های بحران شیوع ویروس کرونا دامن گیر این صنعت نیز شده است.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان صنایع دستی اصفهان دراین ارتباط به خبرنگار مهر می گوید: در این بحران تولیدکنندگان و فروشندگان سنتی صنایع دستی بیشترین لطمه را دیدند و تعداد زیادی از آنها روبه تعطیلی رفته اند.
سید عباس شیردلی که معتقد می باشد دولت هیچ حمایتی از فعالان عرصه صنایع دستی اصفهان در بحران شیوع ویروس کرونا نداشته است، اضافه می کند: از سویی باید توجه داشت که در کنار همه حمایت نکردن ها بازار صنایع دستی نیز رهاشده و هیچ نظارتی بر افزایش قیمت مواد اولیه در این صنعت وجود ندارد.
او می افزاید: در خیلی از موارد شاهد افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی مواد اولیه برای تولید صنایع دستی هستیم که این روند روزبه روز نیز رو به رشد است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان صنایع دستی با اعلان اینکه ۷۰ درصد از صنایع دستی کشور در اصفهان تولید می شود، تصریح می کند: این در حالیست که فعالان این صنعت در اصفهان نادیده گرفته می شوند و تعدادی از آنها به سبب ناتوانی در فروش محصولات و عدم پرداخت تسهیلات بانکی راهی زندان شده اند.
فعالان صنعت گردشگری در اصفهان نادیده گرفته می شوند و تعدادی از آنها به سبب ناتوانی در فروش محصولات و عدم پرداخت تسهیلات بانکی راهی زندان شده اند
او از تغییر شغل مراکز فروش صنایع دستی توریستی در اصفهان خبر می دهد و می گوید: دراین زمینه در اصفهان ۶۰۰ واحد صنفی فعال داشتیم که ۳۰۰ واحد تغییر شغل دادند.
چراغ های نیمه خاموش و خاموش هتل ها در اصفهان روی دیگری از مرگ صنعت گردشگری در اصفهان را نشان می دهد، مراکزی که این روزها حال وروز خوشی ندارند و روزبه روز از تعداد آنها کم می شود.
دراین ارتباط رئیس انجمن هتل داران استان اصفهان به بیکاری بخش اعظمی از فعالان صنعت هتلداری در این استان اشاره می کند و به خبرنگار مهر می گوید: خیلی از افراد متخصص در هتل ها و مراکز گردشگری اصفهان یا بیکار شده و یا در بخش های دیگر مشغول به کار شده اند و این در حالیست که با این روند سرمایه هایی که گذاشته شده از دست می رود.
کریم بیگی که معتقد می باشد کوهی از مشکلات بر روی دوش فعالان صنعت گردشگری وجود دارد و مسئولان همه مشکلات را در مسافرت می بینند، می افزاید: این در حالیست که رفتار مسافران در شهرها بسیار مدیریت شده تر از شهروندان عادی بوده و این امر قابل کنترل است.
تدوین گواهینامه هتل ایمن در اصفهان
او با تاکید بر اینکه مسئولان باید رعایت پروتکل ها را در اولویت و اجرای قانون را بر عهده فعالان صنعت گردشگری قرار دهند، ادامه می دهد: باید توجه داشت که در بخش های مختلف اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و.. سفر اتفاق می افتد و ما باید این سفرها را ایمن نماییم و از ظرفیت هتل ها برای این امر استفاده نمائیم.
رئیس اتحادیه هتلداران استان اصفهان با اشاره به تدوین گواهینامه هتل ایمن در استان اصفهان ابراز می کند: برای این امر با مرکز بهداشت و اداره کل میراث فرهنگی هماهنگی لازم انجام شده و این گواهینامه به مدت شش ماه در اختیار هتل داران قرار می گیرد و روند اجرای آن نیز به صورت روزانه رصد خواهد شد.
او در ادامه با تاکید بر اینکه چنانچه مسئولان برای رفع چالش های صنعت گردشگری چاره ای نیندیشند با مشکلات حادی در صنعت هتلداری روبه رو خواهیم شد، تصریح می کند: باید توجه داشت که امسال هفت هتل در اصفهان تعطیل شده و این امر زیبنده شهر گردشگری اصفهان نیست.
لزوم توسعه سفرهای ایزوله در بحران شیوع کرونا
اعتقاد کارشناسان حوزه گردشگری بر این است که سفر در کشور در جریان است اما به روش های نادرست این امر هدایت می شود و چنانچه این سفرها به درستی و بدون تعصب مدیریت شود شرایط بهتری را خواهیم داشت.
یکی از چهره های ماندگار حوزه گردشگری دراین باره با اعلان اینکه چالش های حوزه گردشگری در کشور و استان اصفهان همانند چالش های موجود در دیگر شهرها و کشورهای جهان است، به خبرنگار مهر می گوید: اما زمان این فرصت را به ما داد که راهکارهای توسعه گردشگری در بحران کرونا را نیز پیدا نماییم.

ایرج میلانی با اعلان اینکه کرونا رفتارهای جدیدی را در صنعت گردشگری نهادینه کرد، ابراز می کند: به این جهت باید سفرهای ایزوله را پیاده سازی نماییم چونکه اقداماتی که امروز انجام می شود آن چنان که باید تأثیرگذار نیست.
ممنوعیت تردد و ورود به شهرها مانع بزرگ صنعت گردشگری
او با اعلان اینکه ممنوعیت ورود به شهرها و تردد بین شهری مهم ترین مانع صنعت گردشگری ست، ادامه می دهد: این در حالیست که درنهایت سه الی چهار درصد از خودروهایی که در شهرها تردد می کنند توریست بوده و این در حالیست که سفر با اتوبوس های بین شهری در جریان است و کسی نتوانسته جلوی این امر را بگیرد.
گردشگران حرفه ای این روزها با اتوبوس سفر می کنند، مسئولان اگر مدعی جلوگیری از سفر هستند باید برنامه ریزی شده عمل کنند و فقط نسبت خودروی شخصی تعصب نداشته باشند
این فعال حوزه گردشگری می افزاید: باید توجه داشت که اتوبوس های مسافربری کلنی بزرگ تری برای انتقال بیماری هستند و خودرو های شخصی کلنی کمتری را دارند.
میلانی می گوید: گردشگران حرفه ای این روزها با اتوبوس سفر می کنند، مسئولان اگر مدعی جلوگیری از سفر هستند باید برنامه ریزی شده عمل کنند و فقط نسبت خودروی شخصی تعصب نداشته باشند.
او با اعلان اینکه برای اجرای سفرهای ایزوله خرید بسته سفر از مقصد باید موردتوجه باشد، ادامه می دهد: رزرو هتل دراین زمینه می تواند تأثیر خوبی داشته باشد ضمن اینکه هتل داران می توانند از ظرفیت گردشگری طبیعت نیز برای ماندگاری بیشتر مسافران استفاده کنند.
هرچند هنوز حرف و سخن ها برای روند فعالیت صنعت گردشگری در اصفهان برای نوروز امسال معین نیست اما چنانچه مسئولان در وضعیت عادی بتوانند با حمایت های موردنیاز تاب آوری فعالان صنعت گردشگری را بالا برند، این واحدها می توانند در بحران های مشابه شیوع ویروس کرونا نسبت به حفظ فرصت های شغلی و تخصصی همت بیشتری را بگمارند.


منبع:

1399/12/25
23:35:27
0.0 / 5
1245
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , توریست , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری