گردشگری و میراث فرهنگی در سال گذشته_۱

سرنوشت هتلداران از تعطیلی تا ضرر میلیاردی

سرنوشت هتلداران از تعطیلی تا ضرر میلیاردی

تور و گردشگری: هتلها اوایل سال ۹۹ جزو مشاغل پرخطری بودند که باید تعطیل می شدند یعنی درست زمانی که می توانستند ضررها را جبران کنند. تا اینکه اعلام گردید تنها اقامت در هتلها می تواند خطر سفر را کمتر کند.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ همزمان با شیوع کرونا در اواخر سال ۹۸ و اعلام قرنطینه خانگی در روزهای عید نوروز ۹۹ وزارت میراث فرهنگی هم بایستی تلاش می کرد تا وضعیت فعالان صنعت توریسم را به یک نقطه ایده آل برساند چون خیلی از آنها ضرر کرده بودند و ایام عید منتظر بودند تا این ضررها جبران شود اما درست در همین ایام اعلام گردید که همه باید در خانه بمانند و کسی به جایی سفر نکند. هتل ها هم برای مدتی تعطیل بودند چون از نظر ستاد کرونا مراکز اقامتی و هتل ها جزو مشاغل پر خطر محسوب می شدند. ازاین رو در روزهای عید تنها بعضی از آنها باز بودند آن هم با این توجیه که بعضی از افراد برای مأموریت به استانی می روند و باید مراکز اقامتی برای این افراد باز باشد. در این میان خیلی از هتل ها بسته شدند به این علت که مسافر نداشتند و باز بودن آنها توجیه اقتصادی نداشت. بدتر اینکه هتلداران نمی دانستند تا چه زمانی این وضعیت ادامه خواهد داشت. بعد از عید دستور بازگشایی هتل ها با رعایت پروتکل ها و ضوابط بهداشتی داده شد اما باز هم بسیاری از هتلداران به علت نبود توجیه اقتصادی، حاضر به بازگشایی هتل ها نشدند. این وضعیت هنوز هم ادامه دارد بخصوص در شهرهای کوچک. چون هتلدار می بایست حقوق کارکنان و مواد مصرفی هتل و هزینه انرژی را می پرداخت. بعنوان مثال هنوز در شهر مشهد حدود ۴۰ درصد هتل ها به وضعیت سابق برنگشته اند. هر زمان هم که ایام تعطیلات وجود داشت، هتل ها باز هم سطح اشغال زیادی نداشتند چون یا مسؤلان می گفتند که مردم به سفر نروند و یا مردم خودشان حاضر به مسافرت نمی شدند مگر تعداد اندکی. جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور خرداد ماه سال ۹۹ اظهار داشته بود: غیر از کیش، آذربایجان شرقی و برخی استان های شمالی، ضریب اشغال سایر هتل ها در استان های دیگر کمتر از ۵ درصد است. یک هزار میلیارد تومان از کاهش درآمد در ارتباط با ماه اسفند و ۲ هزار میلیارد در ارتباط با فروردین و ۱۵۰۰ میلیارد از کاهش درآمد هم در ارتباط با اردیبهشت بوده است. در ۲۰۷۰ هتل و هتل آپارتمان زیرمجموعه جامعه هتل داران، ۷۵ هزار کارمند به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند که با از دست رفتن درآمد هتل ها، پرداخت حقوق این افراد با مشکل روبرو شده است.
در این میان غیر از بیکاری افرادی که در هتل ها مشغول به کار بودند، خیلی از هتل ها در شهرهای مختلف به تعطیلی کشانده شدند. همچنین طبق اعلام جامعه هتلداران، از آغاز کرونا تا بهمن ماه؛ هتل ها ۱۴ هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ضرر داده اند. هنوز هم درصد رزرو هتل ها خیلی کم است، میتوان گفت میانگین کشوری درخواست رزرو هتل برای ایام نوروز کمتر از ۱۵ درصد است. این درحالی است که معمولاً در این ایام میانگین تقاضا برای رزرو بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بود. از طرفی هتلداران اعلام می کنند که باآنکه وزارت میراث فرهنگی اعلام نمود پیگیر امهال سه ماهه مالیات برای هتلداران است، اما سازمان امور مالیاتی بعضی از هتلداران را به علت نپرداختن مالیات جریمه کرده و یا به آنها اخطار داده است. همینطور بسیاری از هتلداران وام ۱۲ درصدی کرونایی پیشنهاد داده شده را دریافت نکرده اند چون هم به نظر آنها سود این وام زیاد است و هم اینکه هتلداران را مقروض تر خواهد نمود. ازاین رو تسهیلاتی که باید داده می شد، تا آنها از وضعیت رکود بیرون بروند هم در طول سال ۹۹ به کارشان نیامد. با وجود اینکه در اوایل سال ۹۹ اعلام گردید هتل ها یکی از مشاغل پرخطر هستند و باید تعطیل شوند و در این حوزه هم اظهارات متناقضی وجود داشت اما سال جاری اعلام گردید تنها اقامت در هتل و داشتن مدرک رزرو هتل می تواند سفر مسافران نوروزی را از نظر سلامت تضمین کند بنابراین اعلام گردید اقامت در هتل های مجاز و دارای مجوز از جانب وزارت میراث فرهنگی یکی از موارد رعایت کردن پروتکلهای بهداشتی در ارتباط با سفر خواهد بود. البته باز هم این وضعیت مانند سال های قبلتر نخواهد شد چون همچنان محدودیت سفر و تردد در بعضی از شهرها و استان ها وجود دارد و خیلی ها در روزهای عید به سفر نمی روند و طبعاً هتل ها هم در شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی مسافری نخواهند داشت.

1400/01/03
13:20:26
5.0 / 5
1405
تگهای خبر: سفر , فرهنگ , كیش , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری