هزار كرشمه زاینده رود در روستاهای چم

هزار كرشمه زاینده رود در روستاهای چم

به گزارش تور و گردشگری ایرنا- زاینده رود در کشاکش جاری شدنش به هزار کرشمه، طره بیشه زارها را سیراب می کند و در صد چم و خم راه پیش رو، در رشته روستاهایی شهره به همین نام یعنی ˮچمˮ مناظر بی بدیلی از همنشینی آب و آبادانی می آفریند.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، در جانب غرب اصفهان، جایی که زاینده رود وارد محدوده استان اصفهان می شود، در راه پیچ و تاب این رود، آب در کار آبادانی، گرم کار بخشایش زندگی است. روستاهایی که در راه پیچ و تاب رودخانه قرار دارند، منظر بی بدیلی از رودخانه و بیشه زارها پیش چشم دارند.
روستاهای چم طاق، چم آسمان، چم علیشاه، چم یوسفعلی، چم نور، چم پیر، چم حیدر و... رشته روستاهایی هستند که در کرانه های خرامش و کرشمه زاینده رود جا خوش کرده اند و سالیان سال از برکت این رود، سبز و جاری از زندگی شده اند.
برای دیدار از رشته روستاهای چم در استان اصفهان باید از غرب رو به سمت شهر باغبهادران بروید. از آنجا هرچه روستا می بینید منظری زیبا و دل انگیز از آمیزش کوهستان و رودخانه خروشان زاینده رود است.

در این روستاها باید دل به طبیعت بسپرید. از لطافت هوای بهاری و فارغ از هر دغدغه ای از لذت هوای جاری نوش جان کنید. این روستاها در شرایط کرونا با سفر ایمن و با رعایت پروتکلهای بهداشتی می تواند یک طبیعت گردی بی نظیر باشد. گرچه باغ بهاداران از مقاصد گردشگری طبیعی اصفهان است اما هنوز در دل رشته روستاهای چم، کمتر میتوان شلوغی و جمعیت دید و برکنار از استرس های همه گیری کرونا و البته با رعایت نکات بهداشتی میتوان چند ساعت کوتاهی در دل طبیعت آرام گرفت.
در سالهای گذشته اطراف باغ بهادران و کرانه های زیبای زاینده رود از هجمه ویلاسازی ها در امان نبوده اند. هنوز اما روستاهای چم از گزش ویلاسازی و دست اندازی به حریم رودخانه در امان اند. با این وجود باید از پیشروی سازه های ناهمگون با طبیعت و آنچه بستر طبیعی کرانه ها و چم های زاینده رود را دست خورده و تهدید می کند جلوگیری کرد.
کاش این راهبرد اشاعه می یافت که قرار نیست اگر طبیعتی به ما مایه زندگی و مسرت می بخشد، از آن در جهت اهداف شخصی استفاده نماییم و با ویلاسازی این مناظر بی بدیل را برای همیشه حیف و میل و به نفع خودمان تمام نماییم بلکه مسؤلان و ناظران ذی ربط در جهت حفظ طبیعت برای همه، در حریم آثار طبیعی چون زاینده رود تبدیل باغات و بیشه زارها به زمین های کشاورزی و در ادامه ویلاسازی را کنترل و جلوگیری می کردند تا بیشتر از این سازه های ناهمگون، منظر چم ها و یا به تعبیر عام تر "کرشمه های رودخانه زاینده رود" را مخدوش و نابود نکنند.

رودخانه زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که در گیر و دار خشکسالی و بارگزاری های بی حساب و کتاب، نفسش به شهر اصفهان و پایاب آن یعنی تالاب گاوخونی نمی رسد اما هنوز زایش و زندگی زاینده رود را میتوان در غرب اصفهان در حوالی باغ بهادران و روستاهایی شهره به اسامی "چم " دید و از غفلت های گذشته در جهت حفظ آنچه از میراث طبیعی زاینده رود باقی مانده درس گرفت و پاسداری کرد.

زاینده رود ۴۹۰ کیلومتر طول دارد و با وجود خشکی ۲۸۰ کیلومتر آن میتوان حیات این رود فلات مرکزی ایران را در رشته روستاهای غرب اصفهان شهره به نام چم ها به تماشا نشست.منبع:

1400/01/06
00:30:49
5.0 / 5
1436
تگهای خبر: باغ , زمین , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری