رشد ۱۲۵ درصدی اماكن اقامتی، میراث ماندگار دولت در حوزه گردشگری قزوین

رشد ۱۲۵ درصدی اماكن اقامتی، میراث ماندگار دولت در حوزه گردشگری قزوین

با حمایت های دولت یازدهم و دوازدهم و جذب سرمایه گذاران، طی نزدیک به هشت سال قبل با ساخت و توسعه هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی تعداد اماکن و تخت های اقامتی موجود در استان قزوین نسبت به پیش از آن 125 درصد رشد یافته که می تواند در رونق گردشگری این دیار پرجاذبه بسیار موثر واقع شود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، ایجاد زیرساخت های رفاهی و خدماتی لازمه جذب و رونق گردشگری محسوب می شود، موضوعی که با حمایت های دولت و جذب سرمایه گذاران در دولت یازدهم و دوازدهم به خوبی در استان قزوین محقق شده است.
استان قزوین از پیشینه تاریخی غنی برخوردارست و بواسطه همین موضوع بناها و آثار تاریخی زیادی را نیز در دل خود جای داده که باعث شده تا در بین طبیعت بکر در چهار گوشه این استان، این سرزمین از جاذبه ها و قابلیت های بالایی برای جذب توریست برخوردار شود.
با این حساب در سالیان گذشته نبود زیرساخت های لازم مانعی بزرگ پیش روی جذب توریست و رونق این حوزه بود اما با برنامه ریزی های دولت و سرمایه گذاری های انجام شده طی هشت سال گذشته، تحول زیادی در زیرساخت های گردشگری این استان به وجود آمده است.

رشد بیش از ۱۰۰ درصدی ایجاد مراکز اقامتی و مجتمع های خدمات رفاهی در قزوین در هشت سال اخیر
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین در همین ارتباط اظهار داشت: در سالیان گذشته یکی از خلاء های حوزه گردشگری استان که مانعی بر سر راه رونق این بخش بود کمبود اماکن اقامتی گردشگردی بود که با سیاست گذاری های انجام شده و حمایت های دولت شاهد رشد قابل توجه ساخت هتل، هتل آپارتمان و اقامتگاه های بوم گردی در قزوین بودیم.
علیرضا خزائلی اضافه کرد: تا سال ۹۲ تعداد تخت های اقامتی موجود در استان از ۹۰۰ مورد تجاوز نمی کرد که این رقم تا سال ۹۹ به ۲ هزار و ۵۰ مورد افزایش یافت.
این مسوول اظهار داشت: در سال ۹۲ تعداد هتل های موجود در استان قزوین هفت مورد بود که این رقم در سال ۹۹ به ۱۵ مورد افزایش یافت و همین طور در طول این مدت شاهد بهره برداری ۲ هتل آپارتمان بودیم که قبل از این در استان نداشتیم.
وی با اشاره به نقش اقامتگاه های بوم گردی در رونق گردشگری روستایی و طبیعت گردی و بهبود اقتصاد و معیشت روستاییان، افزود: تعداد اقامتگاه های بوم گردی استان قزوین نیز در طول این مدت از یک مورد به ۱۳ مورد افزایش یافت.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین اظهار داشت: مجتمع های خدمات رفاهی نیز در کنار اماکن اقامتی جزو زیرساخت ها و تاسیسات مهم گردشگری به شمار می روند و توسعه آنها به رونق گردشگری کمک می نماید.
وی افزود: از سال ۹۲ تا حالا ۱۵ مجتمع خدمات رفاهی در استان بوجود آمد، در صورتیکه مجموع مجتمع های موجود در قزوین تا قبل از این تعداد کمتر و ۱۳ مورد بود.
این مسوول با اعلان اینکه ارتقای کیفیت خدمات گردشگری ارتباط مستقیمی با رونق این بخش دارد، اضافه کرد: در همین راستا در دوران دولت تدبیر و امید ۲ آموزشگاه گردشگری نیز ایجاد و راه اندازی شده که قبل از آن سابقه نداشته است.
خزائلی اظهار داشت: تا پیش از سال ۹۲ تنها ۱۰۰ نفر در استان قزوین آموزش های گردشگری دریافت کرده بودند که این رقم در دولت یازدهم و دوازدهم به چهار هزار و ۳۴۲ نفر افزایش یافت.


دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهک در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین به حوزه گردشگری محدود نمی گردد و اقدامات مثبت و بهادار زیادی نیز در حوزه میراث فرهنگی این استان انجام شده که به آن اشاره می شود.
رشد نزدیک به ۳۰۰ درصدی جستجوهای دیرینه شناسی در قزوین
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اظهار داشت: جستجوهای دیرینه شناسی نقش مهمی در شناخت و معرفی فرهنگ، هویت و تمدن ملت ها دارد و کمک می نماید تا ما نیاکان خودرا بیشتر و بهتر بشناسیم.
احسان نورانی اضافه کرد: تا قبل از دولت یازدهم و دوازدهم تنها هشت کاوش دیرینه شناسی در استان قزوین انجام شده بود که این رقم در هشت سال قبل به ۲۸ مورد معادل نزدیک به ۳۰۰ درصد افزایش یافت.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین همین طور از ثبت ۱۶ اثر فرهنگی، تاریخی و طبیعی و ناملموس استان در مدت یاد شده آگاهی داد و اظهار داشت: ثبت این آثار مهم ترین اقدام در امتداد صیانت و حفاظت از آنها بشمار می رود و ثبت آنها نتیجه تلاش کارشناسان میراث فرهنگی و حمایت های دولت می باشد.
وی با اعلان اینکه تا پیش از سال ۹۲ هزار و ۳۰۶ اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس از استان قزوین در لیست آثار ملی به ثبت رسیده بود که این رقم تا آخر سال ۹۹ به هزار و ۴۷۰ مورد افزایش یافت.
این مسوول اظهار داشت: در طول این مدت با وجود تنگناهای مالی پیش روی دولت و وزارت میراث فرهنگی اقدامات مرمتی بناهای تاریخی استان تعطیل نشد و شاهد تداوم طرح های مرمتی در خیلی از بناهای تاریخی استان خصوصاً بناهای تاریخی شاخص همچون مسجد جامع عتیق، امامزاده حسین(ع)، برج های دوگانه خرقان، قلعه سمیرانمسجد مدرسه سردار و مسجد مدرسه حیدریه و آب انبار سردار بودیم.
وی با اعلان اینکه احیا بناهای تاریخی بوسیله مرمت و واگذاری به بخش خصوصی نیز با جدیت دنبال و پیگیری می شود، اضافه کرد: در همین راستا گراند هتل که اولین هتل مدرن باقی مانده ایران از دوره قاجار است مرمت و در حال ساماندهی است.

رشد بیش از ۱۰۰ درصدی صنایع دستی دارای نشان ملی در قزوین
در دولت یازدهم و دوازدهم رخدادهای امیدوارکننده ای در حوزه صنایع دستی قزوین رقم خورد که همچون آنها باید به رشد قابل توجه هنرمندان دارای نشان ملی اشاره نمود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین نیز اظهار داشت: تا قبل از سال ۹۲ تنها ۲۲ مورد از صنایع دستی استان قزوین دارای نشان ملی کیفیت بودند که این رقم در سال ۹۹ به بیش از ۶۰ مورد افزایش پیدا کرد.
سید میثم حصاری افزود: در کنار رشد قابل توجه هنرمندان صنایع دستی دارای نشان ملی در قزوین، در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد تشکیل جامعه تخصصی فعالان صنایع دستی قزوین با حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان بودیم که بدون شک فعالیت آن می تواند در رونق صنایع دستی این سرزمین در دراز مدت مفید واقع شود.
این مسوول اظهار داشت: یکی دیگر از اتفاقات خوب در حوزه صنایع دستی در دولت یازدهم و دوازدهم ارائه تسهیلات به کارگاه های صنایع دستی بود که قبل از آن شاهدش نبودیم و در همین راستا ۴۸۲ کارگاه و شاغل این حوزه وام های حمایتی پرداخت گردید.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین نیز افزود: در طول این مدت همین طور با اقدامات آموزشی و ترویجی پنج رشته هنر صنایع دستی همچون چادرشب بافی و نقاشی پشت شیشه از فراموشی نجات یافته و احیا شدند.
وی همین طور اظهار داشت: یکی از ضعف های صنایع دستی کشور همچون قزوین ضعف در بسته بندی کالا بود که با برگزاری دوره های مختلف آموزشی تلاش نموده ایم تا این ضعف را از میان ببریم که باید از آن بعنوان یک دستاورد برای رونق صنایع دستی نام برد.
این مسوول همین طور اظهار داشت: فروش صنایع دستی قزوین تا سال ۹۷ از رونق خوبی برخوردار بود اما شیوع ویروس کرونا این روند را متوقف کرد و امیدواریم با حل این بیماری و شیوه های جدید معرفی و فروش در فضای مجازی بتوانیم بار دیگر رونق را در این عرصه شاهد باشیم.1400/01/11
20:24:37
5.0 / 5
1292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری