گزارش تور و گردشگری؛

سرخی شهرها سوغات كرونایی مسافران

سرخی شهرها سوغات كرونایی مسافران

سفر در روزهای نوروز ۱۴۰۰ به رغم خواهش های وزیر بهداشت انجام شد و وضعیت شهرها سرخ تر و تعداد مبتلایان افزایش پیدا کرد. سفرهایی که با دلهره جریمه همراه بود و فعالان گردشگری هم از آن سودی نبردند.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ برای دومین سال ایرانیها تعطیلات سال نو را با کرونا گذراندند و مثل بسیاری از مردم کشورهای دیگر نتوانستند در روزهای تعطیلات به سفر بروند. تا روزهای آخر اسفند مشخص نبود تکلیف سفرهای نوروزی چیست. چه شهرهایی اجازه تردد دارند و چه شهرهایی ندارند.
در اسفند ماه سال قبل محمود واعظی اظهار داشت که سازوکار جدیدی برای تعطیلات نوروزی درنظر گرفته می شود تا سفرهای نوروزی مردم با رعایت پروتکلهای بهداشتی در حد امکان صورت گیرد و دراین زمینه نباید تنها چند شهر یا چند استان هدف گردشگری باشد.
بر این اساس برخی تصور کردند شهرهای شمالی و جنوبی به سبب اینکه در تعطیلات با هجوم گردشگران روبه رو شده بودند، با محدودیت رو به رو شوند یا اینکه اجازه ورود به مسافران به آنها داده نشود. تا اینکه سعید نمکی وزیر بهداشت اعلام نمود که رنگ های شاد برای شهرها انتخاب شده است یعنی آبی و زرد و تنها ۴۰ شهر رنگ نارنجی و قرمز گرفتند.
روز ۲۵ اسفند ماه وزارت بهداشت در اطلاعیه ای ضمن اعلام جدول رنگ بندی شهرستان های نارنجی و قرمز کشور تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ بر ممنوعیت مسافرت «از» و «به» شهرهای نارنجی و قرمز اصرار کرد.
اطلاعیه های خودسرانه!
در این میان بعضی از فرمانداران و استانداران برعکس نظر ستاد کرونا، اعلام نمودند که محدودیت هایی برای ورود گردشگران اعمال کرده اند مانند استاندار هرمزگان که گفت از ورود گردشگران جلوگیری می شود یا اینکه حتما باید افراد تست منفی کرونا به همراه داشته باشند. البته تمام این محدودیت ها برای سفر با خودروی شخصی بود. آن هم مدلی از سفر که اوایل شیوع ویروس کرونا اعلام گردید ایمن ترین نوع سفر است چون به صورت خانوادگی انجام می شود و در فضای خودروی شخصی است و افراد لازم نیست در اتوبوس، هواپیما و یا قطاری حضور داشته باشند که فضای بسته بزرگ با افراد مختلف دارد ولی به هر حال اعلام شد، هر نوع ترددی با خودروی شخصی مشمول جریمه می شود.

سال ۱۴۰۰ تحویل گردید و افرادی به خانه های شخصی خود رفتند و عده زیادی هم در خانه ماندند و دیگرانی هم بودند که سفر رفتن را برای خود مجاز دانستند. چون هم بلیت فروخته می شد و مراکز گردشگری باز بود و هم الزامی برای داشتن تست در هنگام ورود به استان ها از راههای زمینی نمی دیدند.
در طول ایام نوروز، تعداد ۴۰ شهر قرمز و نارنجی که از قبل اعلام شده بود تردد و سفر به آنها ممنوع است؛ به ۶۷ شهرستان رسید. وضعیت تهران هم نارنجی شد و ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت از اعمال محدودیت های تازه برای مقابله با همه گیری کرونا در این شهر اطلاع داد. حریرچی اظهار داشت: مسافرانی که در تهران هستند و پلاک غیربومی دارند از زمان اعلام رنگ نارنجی، ۷۲ ساعت فرصت دارند تا این شهر را ترک کنند. این اخطار به مسافران شهرهایی که به لیست شهرهای قرمز و نارنجی پیوسته بودند هم داده شد که باید هر چه سریع تر به شهرهای مبدا خود برگردند.
اعتراض به تغییر رنگ شاد شهرها
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نسبت به این مساله اعتراض کرد و اظهار داشت: این دستورالعمل، مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا را ندارد و در ابتدای سال مقرر شد تا انتهای ایام نوروز ۱۴۰۰ به تعداد شهرهای قرمز و نارنجی اضافه نشود.
وی افزود: ما دغدغه های وزارت بهداشت را درک می نماییم و همکاری لازم را با آنها داریم. مقرر بود دستورالعمل ها و پیشنهادات در جلسات ستاد ملی کرونا تصویب شود اما اخیراً شاهد برخی تغییرات در تصمیمات وزارت بهداشت هستیم ولی این دستورالعمل بی برنامگی و سردرگمی برای مردم ایجاد کرده است.
تیموری به بازدید از شهرهای مختلف گردشگری در ایران رفت و از فرودگاه مهرآباد هم دیدن و در گفتگویی اعلام نمود که مسافران در واحدهای اقامتی اسکان کرده و پروتکلهای بهداشتی را رعایت کرده اند.
اما در همین رابطه سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت هم از کاهش ۵۸ درصدی رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور طی ماه های اخیر اطلاع داد و اظهار داشت که این میزان از ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تابحال به کمترین درصد است. بدتر از آن خبری بود که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا بر خلاف گفته های معاون گردشگری اعلام نمود و اظهار داشت که بیشتر از ۱۵ هزار نفر علیرغم مثبت بودن تست کرونای خود و اینکه می دانستند بیمار هستند به مسافرت رفتند. این نشان میدهد که بعضی از افراد اصلاً به سفارش ها توجهی نداشتند و سلامتی اشخاص دیگر هم برایشان بی اهمیت بوده است.
وضعیت خطرناک ترکیه و مسافران مشتاق!
از آنجا که سفر به ترکیه ارزان ترین سفر خارجی است؛ مردم هم از فرصت تعطیلات برای رفتن به ترکیه استفاده کردند اما با شیوع ویروس کرونای جهش یافته و وضعیت قرمز ۸۵ مرکز استان در ترکیه و پروازهای مستقیم از ایران به شهرهای پرخطر، اعتراض ها برای سفر به شهرهای قرمز ترکیه از جانب متولیان سلامت بالا گرفت ولی همچنان تورها اجرا می شد و مسافران ایرانی می رفتند و بر می گشتند.
با شیوع ویروس کرونای جهش یافته و وضعیت قرمز ۸۵ مرکز استان در ترکیه و پروازهای مستقیم از ایران به شهرهای پرخطر، اعتراض ها برای سفر به شهرهای قرمز ترکیه از جانب متولیان سلامت بالا گرفت ولی همچنان تورها اجرا می شد مشاور وزیر بهداشت هم اظهار داشت که گردشگران و مسافران به این همسایه شمال غربی کشورمان می توانند ناقل ویروس کشنده کرونای انگلیسی به داخل کشور باشند.
با وجود چنین هشدارهایی، هیچ دستوری برای توقف این پروازها به سازمان هواپیمایی داده نشده بود. وزیر بهداشت هم به وزیر کشور در نامه ای نوشت: باتوجه به شیوع گسترده بیماری کووید ۱۹ در کشور ترکیه با ویروس موتاسیون یافته، ضروریست حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده به مدت یک هفته ایاب و ذهاب از راه مرزهای هوایی و زمینی با کشور مذکور متوقف شود. بدیهی است شهروندان ایرانی که در ترکیه به سرمی برند و قصد ورود به کشور را دارند و همینطور اتباع کشور ترکیه که در ایران بوده و قصد خروج از کشور را دارند، می توانند با رعایت پروتکلهای مربوطه و انجام تست پی سی آر و اطمینان از عدم آلودگی مبادرت به ورود و خروج کنند.
ضمناً برای هموطنانی که از مرزهای زمینی و هوایی وارد کشور می شوند ایجاد قرنطینه برای موارد مشکوک یا مثبت ضروری خواهد بود. خواهشمند است دستور فرمائید استانداران محترم دراین زمینه همکاری و مساعدت لازم را به عمل آورند.
افزایش آمار ترددها
در طول ایام نوروز مردم به سفر می رفتند و برمی گشتند. روز ۶ فروردین ماه ۷۹۸۰ نفر مبتلا به ویروس شدند و در روز ۱۲ فروردین این آمار به ۱۱ هزار و ۷۵۰ نفر رسید. تا روز ۱۲ فروردین هم ۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۸۵ شهرستان نارنجی، ۲۷۲ شهرستان زرد و ۵۹ شهرستان آبی بودند.
مسافران در شهرها تردد داشتند. حتی میزان تردد روزانه بین استانی از ۲۹ اسفند ۹۹ تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ با ۱۴۴ درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال قبل رو به رو بود. مسافران تهرانی هم به استان های قم، مازندران، قزوین، مرکزی و گیلان رفتند.

همانطور که وزارت بهداشت بارها اعلام نموده بود، موج دیگری از شیوع ویروس در حال انتشار بود و باز هم در ایام آینده وضعیت بدتر خواهد شد.
سعید نمکی در یک پست اینستاگرامی نوشت: سفر و جمعیت سیال نمی گذارد طرح اجرا شود و بیماری هم از نقاط گرفتار به مراکز پاک تر منتقل می شود. گفتیم اقتصاد گردشگری اهمیت دارد ولی سرمایه اجتماعی سیستم سلامت و هزینه های شیوع مجدد بیماری و اثراتش بر اقتصاد خرد و کلان کشور هم بی اهمیت نیست.
از آن طرف وزارت میراث فرهنگی درصدد است تا وضعیت سفرهای نوروزی را مناسب جلوه دهد. این وزارت خانه اعلام نمود که تا روز هفتم فروردین یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفرشب اقامت در مراکز اقامتی رسمی داشتیم که اگر هر فرد به صورت متوسط سه شب اقامت داشته باشد، حدود ۴۵۰ هزار نفر طی ۱۰ روز گذشته سفر کرده اند.
معاون گردشگری: با سفر مسئولانه سعی کردیم بیماری کنترل شود
معاون گردشگری کشور گفته است: مساله مهم برای ما مدیریت بیماری کرونا است که با پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تحت عنوان «سفرهای ایمن و مسئولانه» کوشیدیم این بیماری کنترل شود.
میزان اشغال هتل ها در شهرهای گردشگری کشور کمتر از ۴۰ درصد اعلام گردید و باز هم مانند هر سال تنها کیش و مازندران بیشترین درصد اشغال هتل را داشتند مشاور جامعه هتلداران ایران هم اعلام نمود که «سیاست هتل گریزی وزارت بهداشت جواب داده است. به رغم جاده های شلوغ و پروازهای تکمیل و واگن های پر قطار؛ هتل ها و مراکز اقامتی مجاز که تمامی پروتکلهای بهداشتی را رعایت می کنند؛ با درصد اشغال بسیار پایین؛ نوروز را سپری می کنند.»
همچنین میزان اشغال هتل ها در شهرهای گردشگری کشور کمتر از ۴۰ درصد اعلام گردید و باز هم مانند هر سال تنها کیش و مازندران بیشترین درصد اشغال هتل را داشتند.
از سوی دیگر راهنمایان گردشگری همچنان در برگزاری تور گرفتار مشکل و ممانعت بودند و مراکز گردشگری در شهرهای قرمز تعطیل می شدند. ازاین رو سفرهای نوروزی با اینکه انجام شد اما نه باب میل مسافرانش بود و نه برای فعالان این صنعت فایده ای داشت.
وزرا در سفر
اکنون با شروع موج دیگری از شیوع ویروس و افزایش آمار مبتلایان، این وزارتخانه باید پاسخ دهد که چطور توانسته مردم را به سمت داشتن سفرهای ایمن و مسئولانه هدایت کند؟ منتها این روزها مسؤلان وزارت میراث فرهنگی فرصتی برای پاسخ دادن ندارند. آنها به همراه اعضای انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران عازم سفر به کشور ونزوئلا هستند تا روابط گردشگری دو کشور را توسعه دهند. کشوری که الان مقصد سفر ایرانیها نیست. گردشگران ونزوئلایی هم به ایران نمی آیند. چند روز پیش هم سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از ممنوعیت پرواز از ۳۲ کشور به ایران بر مبنای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اطلاع داد که یکی از این کشورها ونزوئلا بود!

در کنار سفر وزیر میراث فرهنگی، معاون گردشگری هم در شهرهای مختلف ایران سفر کرد. آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم به سفر تفریحی و خانوادگی رفت و پیش از سفر به زادگاهش، انتشار تصویر سفر خانوادگی او به آرامگاه حافظ شیرازی، واکنش منفی کاربران را به همراه داشت. این درحالی است که وزیر بهداشت مردم را قسم می دهد به سفر نروند. گویا در هیأت دولت، وزرا برای التماس های وزیر بهداشت تره هم خورد نمی کند!


منبع:

1400/01/15
11:21:10
5.0 / 5
1295
تگهای خبر: خدمات , خودرو , زمین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری