یك هفته با میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛

كشف ۳ اثر تاریخی در بوشهر، انتقال ۲۸ شی ء ۳ دوره تاریخی از اتریش

كشف ۳ اثر تاریخی در بوشهر، انتقال ۲۸ شی ء ۳ دوره تاریخی از اتریش

به گزارش تور و گردشگری حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روزهای پایانی نیمه اول فروردین ۱۴۰۰ با انتشار اخبار متنوعی همچون کشف آثار تاریخی در بوشهر، فقدان اصالت ۳ اثر مسترد شده از اتریش به تهران، این هفته را سپری نمود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در هفته ای که گذشت اخباری همچون کشف آثار تاریخی در بوشهر، فقدان اصالت ۳ اثر مسترد شده از اتریش، انتقال ۲۸ شیء باستانی متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی از اتریش به تهران، کاهش ۹۶ درصدی مسافران نوروزی ۱۴۰۰، رعایت شیو نامه های بهداشتی از جانب مسافران و گردشگران را پشت سر گذاشته است.
کاهش ۹۶ درصدی مسافران در نوروز ۱۴۰۰
این روزها تنور اخبار مربوط به گردشگری همچنان داغ است؛ حدودا به هر رسانه ای در فضای رسمی و مجازی نگاهی بیندازی مقصر افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و فوتی ها را، سفرهای نوروزی می دانند؛ حالا یکی نیست از مسؤلان بپرسد چرا اگر به عاقبت سفرهای نوروزی مشرف بودید مانند سال قبل سفر را ممنوع نکردید و مبحث مهم دیگر این که برمبنای آمار رسمی حدود یک میلیون نفر به سفر رفتند و در اقامتگاه های تحت نظر وزارت گردشگری اقامت کردند آیا این افراد که باید به سبب نظارت های جدی شیوه نامه های بهداشتی را رعایت می کردند مسبب افزایش کرونا هستند؟ یا این که افرادی که بدون ضابطه برای دیدن خانه اقوام و آشنا و اقامت در منازل آنها به سفر رفتند، کرونا را عیدی آوردند.
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به کاهش ۹۶ درصدی سفرهای نوروزی اظهار داشت: بیشتر مردم برمبنای سفارش های نوروز ۱۴۰۰، سفر نرفتند.
وی با اشاره به کاهش ۹۶ درصدی گردشگران نوروزی امسال اضافه کرد: سال جاری بیشتر مردم برمبنای سفارش ها به سفر نرفتند.
تیموری به ممنوعیت سفر در نوروز ۹۹ اشاره نمود و اظهار داشت: از ۲۸ اسفند ۹۹ تا سیزدهم فروردین سال جاری دو میلیون و ۵۵۷ هزار و ۸۴۱ نفر شب در مراکز تحت نظارت وزارت گردشگری اقامت کردند که با احتساب دو و نیم شب اقامت در طول این مدت حدود یک میلیون نفر در نوروز به سفر رفته اند.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: این آمار در مقایسه با سال ۹۸ کاهش شدیدی داشته است، برمبنای آمار در زمان مشابه در سال ۹۸، ۷۲ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۳۵۷ نفر شب اقامت در کشور ثبت شده است.
ادامه بررسی آثار مسترد شده از اتریش/ فقدان اصالت ۳ اثر
ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی و املاک وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به استمرار بررسی آثار تازه مسترد شده از اتریش، از فقدان اصالت ۳ اثر آگاهی داد.
شقاقی با اشاره به این که بعد از ارزیابی روزهای گذشته تابحال اصالت ۳ اثر بررسی شده به ایرنا گفته بود که آزمایش ها و بررسی ها نشان داد این سه اثر اصالت ندارند. البته هنوز فرآیند ارزیابی ۲۵ اثر دیگر به انتها نرسیده و ممکنست تعدادی از این آثار اصالت داشته باشند این مساله هم قطعیت ندارد.
وی با اشاره به پرونده کیفری وابسته به این استرداد اضافه کرد: حساسیت و اهمیت زیادی برای این پرونده وجود ندارد؛ بدین سبب مقرر است کارشناسان و اساتید فن برجسته این حوزه درمورد اصالت و یا عدم اصالت این آثار نظر بدهند.
شقاقی در ادامه با اشاره به اینکه هنوز نمی توان زمان مشخصی برای آخر این ارزیابی ها در نظر گرفت اظهار داشت: با آخر زمان ارزیابی اصالت و یا عدم اصالت تمام آثار صورت جلسه بررسی ها به مراجع قضایی ارجاع می شود تا درباره پرونده کیفری تصمیم گیری شود.
دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی در شیراز افتتاح شد
بهمن ماه ۹۸ شیراز بعنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی گردید و ۱۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ دبیرخانه این عنوان جهانی در شیراز شروع به کار کرد.
مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در آیین شروع به کار دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی در شیراز اظهار داشته بود: مجموعه های مختلفی در جهانی شدن شیراز تأثیر داشتند که ارگان های دولتی متولی، مدیریت شهری و اساتید حوزه صنایع دستی شیراز در این مهم سهم بسزایی دارند.
مصیب امیری اضافه کرد: در کشور ۱۴ شهر و روستا بعنوان شهرها و روستاهای جهانی در حوزه صنایع دستی نامگذاری شده اند که ۲ مورد آن شامل آباده در حوزه منبت و شیراز شهر جهانی صنایع دستی در استان فارس واقع است.


ظرفیت اشغال مراکز اقامتی کشور به ۳۵ درصد رسیده است
ولی تیموری معاون گردشگری و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: ظرفیت اشغال مراکز اقامتی کشور طی تعطیلات نوروزی به ۳۵ درصد رسیده است.
تیموری در حاشیه افتتاح یک باب هتل آپارتمان در تبریز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشته بود: سال گذشته به سبب شرایط سخت کرونائی ظرفیت اشتغال مراکز اقامتی رسمی و هتل های کشور به صفر رسیده بود که سال جاری به سبب رایزنی با ستاد ملی مقابله با کرونا، شرایطی به وجود آمد تا سفرهای محدودی به انجام برسد.
وی با اشاره به تاثیرات شرایط کرونائی بر صنعت گردشگری کشور و جهان گفت: به همین دلیل در حالی که سال ۱۳۹۸ ظرفیت اشغال مراکز اقامتی کشور به ۱۰۰ درصد رسیده بود از دو سال پیش این روند با رکود کامل مواجه و صنعت پردرآمد و مهم گردشگری ایران با چالش های مختلفی مواجه گردید.
تیموری افزایش ۳۵ درصدی ظرفیت اشغال هتل ها در ایران را باتوجه به شرایط سخت کرونائی قابل قبول خواند و افزود: این در حالیست که سال جاری به سبب رعایت پروتکلهای بهداشتی و مقررات اعلامی از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا، هر گونه چادرزنی و اقامت در مدارس ممنوع اعلام شده است.
مردم در سفرها، شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردند
ولی تیموری معاون گردشگری با همراهی سیدجواد موسوی مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری و برخی از مدیران در روزهای نوروز فرودگاه مهرآباد و هم ایستگاه راه آهن تهران را بازدید و بر رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی تاکید نمودند.
او در این بازدید با حضور در بخش های مختلف فرودگاه مهرآباد و ایستگاه راه آهن، از نزدیک با برخی از مدیران و کارکنان این دو دستگاه و هم با برخی از مسافران در پایانه های مسافری فرودگاه و راه آهن گفتگو کرد و در جریان چگونگی و میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی قرار گرفت.
رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در این بازدیدها ضمن تاکید بر رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی از جانب دستگاه هایی مثل فرودگاه، راه اهن و پایانه های مسافربری و هم از جانب مسافران از نحوه رعایت شیوه نامه های بهداشتی در نوروز ۱۴۰۰ ابراز رضایت کرد و اظهار داشت: خوشبختانه برمبنای بازدیدهای میدانی و گزارش های دریافتی، بیشتر مسافران و مردم در نوروز سال جاری شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردند.


بخشی از سرای تاریخی وزیر قزوین سال جاری مرمت می شود
احسان نورانی معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اظهار داشت: قسمتی از دیواره ضلع جنوبی سرای تاریخی وزیر سال جاری مرمت و ساماندهی می شود.
نورانی با بیان این خبر اضافه کرد: عملیات مرمتی یاد شده با هدف استواری بخشی دیواره ضلع جنوبی بنا که در معرض تخریب و صدمه قرار دارد، انجام می شود.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اظهار داشت: باتوجه به خطر ریزش دیواره ضلع جنوبی سال قبل عملیات بی خطرسازی دیواره جنوبی انجام شده بود.
وی گفت: برنامه مرمت سرای تاریخی وزیر باتوجه به موقوفه بودن این بنا با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه تهیه شده که امیدواریم با هماهنگی های بیشتر و جذب سرمایه گذار بتوانیم شاهد مرمت و ساماندهی اساسی این بنای تاریخی زیبا باشیم.


۳ شیء تاریخی در بندر سیراف استان بوشهر کشف شد
سیدمهدی آذریان مدیرپایگاه ملی میراث فرهنگی سیراف شهرستان کنگان اظهار داشت: در بررسی انجام شده در محدوده بافت تاریخی بندر سیراف، سه شی تاریخی فرهنگی از جانب این پایگاه کشف شد.
سیدمهدی آذریان اعلام نمود: این آثار شامل ۲ قطعه گچ بری و یک شی سنگی است که بعد از کشف با انتقال به دفتر پایگاه مورد پاک سازی قرار گرفته است.
وی بیان کرد: قرون اولیه اسلامی شامل قرن اول تا چهارم هجری دوران شکوه و اوج بندر سیراف بشمار می رود که در آن دوران تاجران و افراد متمول عمارت هایی بنا می کردند که برخی از آنها دارای چهار یا پنج طبقه بود و برای تزئین این بناها از تزئینات گچ بری استفاده می کردند بنا بر این قطعه های خیلی از این تزئین ها، تابحال در بافت تاریخی سیراف کشف شده است.
آذریان افزود: یکی دیگر از اشیا کشف شده، دست کندی از جنس سنگ آهک است، که برمبنای شواهد موجود، این شی برای تهیه نان مورد استفاده قرار می گرفته است.
طرح تله کابین در محوطه باستانی آتشگاه اصفهان، طرحی تخریبی نه گردشگری
بعد از شاه دژ و صُفه، این دفعه نوبت سرنوشت کوه آتشگاه اصفهان است تا با اجرای طرح تله کابین نابود شود، شهرداری بتازگی اتصال فضایی در این محدوده باستانی را مطرح کرده است، اتفاقی که می تواند به صدمه و مخدوش شدن منظر این مجموعه تاریخی منجر شود.
واقعیت آنکه چند سالی است طرح های تله کابین سازی بلای جان محوطه های باستانی در دل مناطق کوهستانی ایران شده است. توسعه طرح های ناپایدار گردشگری و البته ناموفق از جانب مدیران شهری در اماکن تاریخی و طبیعی چون گنج نامه در همدان، اجرای پایه های تله کابین بر گُرده شاه دژ و تخریب لایه های باستانی و بارگذاری های بی حساب و کتاب بر دامنه و فراز کوه صفه در اصفهان و یا اصرار برای نصب تله کابین در طاق بستان کرمانشاه با وجود مخالفت های کارشناسان همچون اقدامات در جهت درآمدزایی و جذب توریست در جوار آثار باستانی و یگانه ایران است که به قیمت گزاف آسیب، تخریب و مخدوش کردن منظر عمومی میراث طبیعی و تاریخی تمام شده یاخواهد شد.
نمایشگاه صنایع دستی هدایایی تهران تا هفتم اردیبهشت دایر است
محمد امین صعودی دبیر نمایشگاه صنایع دستی هدایای تهران اعلام نمود: نمایشگاه صنایع دستی هدایای تهران تا هفتم اردیبهشت ماه در کوشک تاریخی بوستان گفت و گو (منطقه ۲) برای بازدید علاقه مندان دایر است.
صعودی اضافه کرد: هدف از این نمایشگاه در معرض قرار دادن یکصد اثر هنری از ۲۰ هنرمند صنایع دستی استان تهران است.
وی با اعلان اینکه این نمایشگاه با رویکرد جدید پشتیبانی از تولید از هفتم فرودین ماه در این بوستان دایر شده است اظهار داشت: آثار هنری به نمایش درآمده در این فضا در رشته های سفال و سرامیک، نگارگری، ظروف تزیینی، طراحی و تلفیق اشیا سنتی با مدرن، کاشیکاری سنتی، نقاشی سنتی و دکوراتیو، پتینه کاری، آثار رومیزی هنری و چاپی و هم بسته بندی و برند مارکتینگ را شامل می شود.
دبیر نمایشگاه صنایع دستی هدایای تهران اضافه کرد: هدف از برگزاری نمایشگاه، معرفی آثار تعدادی از هنرمندان تهرانی بوده و اشیا قابلیت فروش را ندارد.
یک میلیون سفر دریایی نوروز ۱۴۰۰ در هرمزگان ثبت شد
علی رضا محمدی کرجی ران مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اعلام نموده بود که با وجود محدودیت های اعمال شده سفرهای دریایی در گستره آبی این استان آمارها در نوروز ۱۴۰۰ ثبت حدود یک میلیون سفر را نشان می دهند که به زمان مشابه سال قبل (نوروز ۹۹) سیر صعودی داشته است.

وی گفت: از آنجایی که به سبب شرایط متاثر از ویروس کرونا سال جاری هم همانند سال قبل طرح موسوم به ستاد ساماندهی سفرهایی دریایی در کشور اجرا نشد، برمبنای تدابیر اتخاذ شده از جانب سازمان مرکزی بمنظور آمادگی در برخورد با حضور گردشگران در بنادر استان محورهای سه گانه ای تدوین و درهمه بنادر مسافری و گردشگری استان لازم الاجرا شد.

انتقال آثار باستانی از اتریش به جمهوری اسلامی ایران
سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین الملل ناجا از انتقال ۲۸ شیء باستانی متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی از کشور اتریش به تهران آگاهی داده بود.
شیرزاد درباب انتقال اشیاء باستانی به ایران گفت: ۲۸ شی ء باستانی متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی، با پیگیری های پلیس بین الملل ناجا و همکاری اینترپل وین، در تیر ماه سال قبل تحویل نماینده جمهوری اسلامی ایران در کشور اتریش شد.
وی در ادامه اضافه کرد: با هماهنگی وزارت امور خارجه، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اینترپل تهران و اینترپل وین، این اشیاء باستانی و تاریخی که غیر قانونی از کشور خارج شده بود، بصورت محموله دیپلماتیک از کشور اتریش به جمهوری اسلامی ایران منتقل شد.
اتمام مرمت «یخدان میرفتاح» ملایر معطل اعتبار است
ابراهیم جلیلی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفته بود که بنای تاریخی «یخدان میرفتاح» که فروردین سال ۹۸ بر اثر ریزش برف و باران سنگین تخریب شد، در حال مرمت و بازسازی بوده و تکمیل هر چه سریعتر این بنا نیازمند تخصیص اعتبارات است.
جلیلی گفت: یخدان میرفتاح دارای چند قسمت است که در سالهای ۸۰ و ۸۲ در چندین مرحله بازسازی و مرمت شد و حدودا آماده راه اندازی شده بود که گنبد آن در بارندگی های فروردین ۹۸ فرو ریخت.
وی اضافه کرد: یخدان این اثر تاریخی که با بیشتر از ۶ متر در عمق زمین قرار گرفته، به صورت کامل سالم می باشد و دیواره بین یخدان و گنبد هم بر اثر ریزش برف و باران صدمه ای ندیده است.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر بیان کرد: در این اتفاق گنبد سایه انداز این اثر برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به یخ داخل یخدان فرو ریخت و حوزه های آب و دیوار سایه انداز که هم اکنون اثری از آنها نیست، فرو ریخته و قابل احیا و بازسازی است.


استقبال ۱۵ هزار نفری از بازدید مجازی نوروزی موزه ها‬
حسن عمیدی رئیس موزه ارتباطات ایران اظهار داشت: ‬‫در مجموع ۱۵ هزار بازدید مجازی طی ۱۰ روز پخش زنده تور نوروزی موزه ها انجام شد، بیشترین بازدید مربوط به دیدار مجازی از موزه ملی ایران و تور مجازی آیین های نمایشی فرهنگسرای نیاوران است. ‬
عمیدی درباره بازدید مجازی از موزه در نوروز ۱۴۰۰ اظهار داشت: بازدید مجانی و مجازی موزه ارتباطات و ۹ موزه دیگر با همکاری کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) از صفحه رسمی آپارات شرکت ملی پست در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اجرا شد. ‬
‫رئیس موزه ارتباطات ایران اضافه کرد: تور مجازی بازدید ۱۰ موزه در روزهای نوروزی با شعار "موزه تعطیل نیست" برگزار که با استقبال علاقه مندان به حوزه موزه گردی رو به رو شد. ‬
‫عمیدی اشاره کرد: در مجموع ۱۵ هزار بازدید مجازی در خلال ۱۰ روز پخش این رویداد رقم خورد که بیشترین آن مربوط به بازدید از موزه ملی ایران و تور مجازی آیین های نمایشی فرهنگسرای نیاوران است. ‬


نیازمند تشکیل یک نهاد ملی با حضور نمایندگان رشته های صنایع دستی هستیم
پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: باید یک نهاد ملی با حضور نمایندگان رشته های صنایع دستی در استانها تشکیل گردد تا بعنوان صدای بخش خصوصی بتواند مطالبه گری و به حل مسائل و مشکلات هنرمندان کمک نماید.
محمودیان در نخستین جلسه و هم اندیشی با معاونان صنایع دستی ادارات کل میراث فرهنگی استان های سراسر کشور در سال ۱۴۰۰ که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شده بود اظهار داشت: در استانها باید یک نهاد ملی در حوزه صنایع دستی داشته باشیم؛ این نهاد ملی بعنوان صدای بخش خصوصی می تواند مطالبه گری کند و بازوی اجرایی وزارتخانه، صدای گویای بخش خصوصی و مطالبه گر باشد.
از معاونان صنایع دستی استانی انتظار می رود برای تشکیل جامعه ای که میان همه ذی نفعان صنایع دستی ارتباط برقرار می کند و با حضور نمایندگان رشته های صنایع دستی استان به مسائل و مشکلات هنرمندان می پردازد، کمک کنند.
محمودیان حل کردن مسائل و مشکلات هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی را اولویت نخست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور عنوان نمود و اضافه کرد: در آینده ای نزدیک با امضای تفاهم نامه با بنیاد برکت حمایت های جدیدی از هنرمندان صنایع دستی را آغاز می نماییم.


1400/01/23
10:27:15
5.0 / 5
1370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری