مدیركل میراث فرهنگی استان مركزی:

شروع عملیات ساماندهی و آماده سازی محوطه تاریخی ترخوران تفرش

شروع عملیات ساماندهی و آماده سازی محوطه تاریخی ترخوران تفرش

به گزارش تور و گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: عملیات ساماندهی و آماده سازی محوطه منطقه تاریخی دستکند زیرزمینی ترخوران شهرستان تفرش با هدف بازدید گردشگران شروع شد.مصطفی مرزبان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه دستکندهای «ترخوران» تفرش نمونه ای از معماری دستکند زیرزمینی است که در زیر محله «ترخوران» شهر تفرش به وجود آمده است، اظهار نمود: تا حالا برای دو فصل کاوش این منطقه ۵ میلیارد ریال از طرف شهرداری تفرش با نظارت کامل اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی هزینه شده است.
وی اضافه کرد: در فصل اول این کاوش ها که در سال ۱۳۹۷ با اعتباری بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال طی انعقاد قرارداد شهرداری تفرش و دانشگاه نیشابور به سرپرستی دکتر سید مهدی موسوی نیا عضو هیئت علمی گروه دیرینه شناسی دانشگاه نیشابور صورت گرفت. در این کاوش حدود ۴ هزار و ۵۰۰ قطعه سفال و کاشی های زرین فام و لاجوردی و… به دست آمد که قدمت این دستکند را می توان بین سدهای ۵ تا ۱۰ هجری- قمری تخمین زد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی، اشاره کرد: فاز دوم کاوش دستکند «ترخوران» تفرش خرداد سال قبل شروع شد که هزینه دو میلیارد ریالی این کاوش از طرف شهرداری تفرش تامین شد.
مرزبان بیان کرد: در جستجوهای صورت گرفته، فضاهای سه طبقه شناسایی شد که بعنوان راهروهای ارتباطی در مقیاس کوچک تر فضای مسکونی کاربرد داشته اند.
وی افزود: نتیجه بررسی کاوش ها شواهدی از طبقات اصلی محوطه را نشان میدهد که شامل فضاهای معماری مسکونی با اتاق هایی به ابعاد میانگین سه در چهار متر، چاه های دسترس فضایی به طبقات زیرین، شواهدی از قنات قدیمی شهر و یک آب انبار می شود که عمده آن در فصل دوم کاوش در دستکند زیر زمینی تفرش شناسایی شدند.


منبع:

1400/02/07
18:40:35
5.0 / 5
1313
تگهای خبر: تاریخی , زمین , فرهنگ , قدمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری