در گفت وگو با مهر تشریح شد؛

افق های روشن گردشگری در سند همكاری ایران و چین

افق های روشن گردشگری در سند همكاری ایران و چین

به گزارش تور و گردشگری یک استاد دانشگاه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین را مورد بررسی قرار داد و اعلام نمود که از این سند میتوان واژگانی را استخراج کرد که به نفع گردشگری کشورمان باشد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ هفتم فروردین ۱۴۰۰ وزرای امور خارجه ایران و چین سند همکاریهای ۲۵ ساله ایران و چین را امضا کردند. این سند با عنوان رسمی «برنامه همکاریهای جامع ایران و چین» به ثبت رسید و حوزه های سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و… را شامل شده است.
در این سند بر افزایش شناخت متقابل از راه ارتقای تبادلات مردمی (گردشگری)، رسانه ای، سازمان های مردم نهاد، انجمن های دوستی و همکاری دانشگاهی تاکید گردیده است.
همچنین سرمایه گذاری و کمک به تکمیل زیرساخت های لازم برای ارتقای همکاریهای فرهنگی همچون گردشگری را مدنظر قرار داده اند.
در بخش عناوین اصلی همکاریهای ۲۵ ساله ایران و چین و در ضمیمه دوم این سند بر مشارکت در ساخت شهرهای گردشگری تاکید گردیده است. بند «ه» سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در بخش همکاریهای مالی، اقتصادی و تجاری هم درباره همکاری مشترک در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی برپایه مفاد ضمائم سند، است.
در ضمیمه سوم هم بخشی با عنوان «اقدامات اجرایی کوتاه مدت» دارد که در بند چهارم آن بر موضوع هایی همچون «همکاری در صنعت توریسم با تمرکز بر توسعه زیرساخت ها»، «تسهیل جذب توریست از دو کشور»، «توسعه محصولات و خدمات گردشگری»، «پیشبرد همکاری ها در زمینه میراث فرهنگی و صنایع دستی»، «برگزاری منظم جشنواره ها و نمایشگاه های فرهنگی دو کشور با استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد» و «تقویت انجمن های دوستی چین و ایران» تاکید گردیده است.
اینها نشان داده است که سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین به صورت مستقیم و غیر مستقیم یا روی گردشگری تاثیر گذار است و یا آنرا مورد تاکید قرار می دهد. در اینباره، یکی از کارشناسان حوزه گردشگری و اقتصادی به پژوهش در اینباره پرداخته و آنرا از جنبه های مختلف بررسی نموده است.
علی اصغر شالبافیان عضو هیأت علمی دانشگاه به خبرنگار مهر اظهار داشت: نگاهی به توافقنامه همکاری ایران و چین؛ نشان داده است این توافقنامه حداقل در سطح فعلی به مزیت های دو کشور همچون اشتراکات فرهنگی توجه نموده است. در این میان، باید دید که از آن چطور میتوان به نفع گردشگری استفاده نمود. وقتی با این نگاه آنرا کاوش می کنیم؛ می بینیم شاید واژه هایی که در آن استفاده شده می توانند کدهایی بدهند که حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی از آن بهره مند می شوند.
این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: وقتی درباره اشتراکات فرهنگی تاکید می شود؛ از آن میتوان محصولات گردشگری یا جاذبه های مشترک مثل جاده ابریشم هم استخراج کرد که هم محل توجه دو کشور است. پس یک رویکرد، استفاده از واژگان است و این که چگونه از ظرفیت واژگان توافقنامه؛ به نفع گردشگری بتوان بهره برد.
به اعتقاد شالبافیان؛ گردشگری یکی از مهم ترین بخشهایی است که می تواند در این توافقنامه نقش آفرینی کند. او اضافه کرد: به صورت مشخص، در بند دوم مأموریت های این توافقنامه، یکی از مأموریت ها؛ تاثیر گذاری در حوزه گردشگری دو کشور قلمداد شده است. پس میتوان گفت یکی از محورهای توافقنامه که به صورت مستقیم به آن اشاره شده؛ گردشگری می باشد. در بعضی از بخش های این توافقنامه هم گفته که زیرساختهای گردشگری کشور را تقویت نماییم. طبیعی است یکی از مباحثی که می تواند به وضعیت گردشگری کشور کمک نماید، تکمیل، تجهیز و تقویت زیرساختهای گردشگری می باشد.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: بارها سرمایه گذاران خارجی از راه وزارت گردشگری و سازمان کمک های فنی و اقتصادی ذیل وزارت اقتصاد؛ به دنبال توسعه سهم سرمایه گذاری خارجی در گردشگری بوده اند ازاین رو این توافقنامه می تواند زمینه توسعه سهم سرمایه گذاری ایران و چین را تسهیل و کمک نماید.
این کارشناس گردشگری اظهار داشت: در بعضی از حوزه ها هم الزاماً اسم گردشگری بیان نشده اما گردشگری هم می تواند از آن استفاده نماید. بعنوان مثال یکی از بخش های برجسته توافقنامه؛ تقویت زیرساختهای حمل و نقل دریایی و ریلی است. این زیرساختها اگر تقویت شود به این معناست که حوزه گردشگری هم منتفع خواهد شد. در واقع توسعه زیرساختهای حمل و نقل ریلی اول به گردشگری داخلی کمک می نماید تا حمل و نقل ایمن و آسان و شاید ارزان داشته باشیم، حوادث جاده ای کمتر شود و دسترسی ما را به مقاصد دورتر داخلی آسان کند.
این استاد دانشگاه سمنان با اشاره به اینکه این توافقنامه به ورود گردشگران چینی به ایران هم اشاره می کند افزود: چین یکی از سریع ترین رشدها را در حوزه گردشگری برون مرزی و توریست فرستی داشته است. توانمندشدن چینی ها و رونق اقتصاد این کشور همچون علل آن بوده است. حالا هم می بینیم غالب کشورهای جهان خصوصاً اتحادیه اروپا، کشورهای شرق آسیا، خاورمیانه و کانادا برنامه مدون برای جذب گردشگران چینی دارند و به واسطه این که چین بازار جذابی است، آنرا در اولویت جذب گذاشته اند.
وی اضافه کرد: اما چین، گردشگران برون مرزی خویش را به سادگی در اختیار بقیه کشورها نمی گذارد. بلکه تمهیداتی ازجمله تفاهم نامه همکاری بین این کشور و کشورهای مقصد، به نام ADS (مقاصد مورد تأیید کشور چین) امضا می شود. یعنی دولت چین برای هدایت اتباع خودش به سفرهای برون مرزی، دارای یک برنامه، استراتژی و نظام نامه است و کشورهای مختلف تلاش می کنند الزامات آنرا محقق کنند. به رغم این که بخش خصوصی در چین نقش پررنگی دارد اما دولت در جهت دهی کسب و کارها هم نقش حساسی ایفا می کند بنابراین امضای این توافقنامه می تواند باعث تسهیل ورود گردشگران چینی به ایران شود. یعنی دولت چین برپایه این توافقنامه، ایران را جزو مقاصدی قرار دهد که اتباع خویش را برای سفر به ایران ترغیب می کند.
شالبافیان اظهار داشت: یکی از برنامه های کمیسیون گردشگری اتحادیه اروپا هم برای جذب گردشگران چینی؛ قرارگیری در این لیست است تا دولت چین مانع سفر اتباعش به اتحادیه اروپا نشود. البته الان هم این کشور یکی از بازارهای مورد هدف ایران است و وجود این توافقنامه می تواند به تحقق اهداف این بازار کمک بیشتری کند.
این توافقنامه باعث تقویت گردشگری کسب و کار از چین به ایران هم خواهد شد. چون لازمه محقق نمودن اهداف توافقنامه در حوزه های مختلف، انجام سفرهای تجاری است. ازاین رو اجرای این توافقنامه در کوتاه مدت، افزایش سهم گردشگران کسب و کار به ایران را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: اگر برای این توافقنامه، سندهای اجرایی پشتیبان و درستی تدوین شود؛ اساسا به گردشگری کمک می نماید. در این حوزه ملاحظات گوناگونی را باید در نظر گرفت. آنچه از این توافقنامه انتشار یافته این است که توافقنامه، زمینه های کلی همکاری را برجسته کرده است. از نظر من گردشگری یکی از محورهایی است که می تواند بخش بزرگی از همکاری ایران و چین باشد. پس باید برای آن برنامه ریزی کرد و نهادهای مسئول و مراکز فکری و پژوهشی هم آنرا مورد بررسی قرار دهند.

1400/02/22
10:08:46
5.0 / 5
1153
تگهای خبر: توریست , جاذبه , خدمات , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری