در گزارش تور و گردشگری مطرح شد؛

كاهش ۸۰ درصدی تردد مسافرت های خارجی در سال ۹۹

كاهش ۸۰ درصدی تردد مسافرت های خارجی در سال ۹۹

به گزارش تور و گردشگری معاون فنی دفتر آمار گمرک اظهار داشت: 4 میلیون و343هزار و 163 مسافر در طول سال 99به کشور وارد شدند که از این تعداد سه میلیون و30 هزار و 464نفر مسافر ایرانی و 512 هزار و 699 نفر مسافرخارجی بودند.آرزو غنیون معاون فنی دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت: از شروع سال ۹۹ تا اختتام آن به سبب محدودیت های مقطعی بسیار، ناشی از بیماری کرونا و توقف چندین ماهه مرزهای زمینی، دریایی، ریلی و هوایی شاهد کاهش قابل توجه تردد مسافر به کشور یا بالعکس بودیم. به شکلی که در طول این مدت چهار میلیون و۳۴۳ هزار و ۱۶۳ مسافر به کشور وارد شدند و یا به اصطلاح مسافر ورودی بودند. این تعداد مسافر ورودی شامل سه میلیون و۸۳۰ هزار و ۴۶۴ نفر مسافر ورودی ایرانی و ۵۱۲ هزار و ۶۹۹ نفر مسافر ورودی خارجی بودند. در طول این مدت چهار میلیون و ۲۴۰ هزار و ۱۸۳ نفر نیز بعنوان مسافر خروجی از کشور تردد داشته اند.
وی اظهار داشت: تردد مسافری طی سال قبل نسبت به زمان مشابه سال قبل آن با کاهش قابل توجه حدود ۷۹.۱ درصدی در تردد مسافران ورودی و همین طور کاهش ۷۸.۸ درصدی در تردد مسافران خروجی روبرو بوده است. ناگفته پیداست که دلیل اصلی آن مسدود بودن مرزها، لغو انواع سفرها شامل تفریحی، زیارتی، مذهبی و کاری، عدم پذیرش مسافران ورودی توسط کشورهای مقصد یا شرایط سختگیرانه ورود مسافر شامل قرنطینه و همین طور شرایط مشابه در مسافران خروجی، به سبب مخاطرات ناشی از انتقال ویروس کووید ۱۹ بوده است. این کاهش ۸۰ درصدی در تردد مسافر، کاهشی در حدود ۱۶ میلیون و ۴۰۴ هزار نفر مسافر در مسافران ورودی و همین طور کاهشی حدود ۱۵ میلیون و ۷۶۲ هزار مسافر در مسافران خروجی را شامل می شود. مقایسه تردد مسافران ورودی و خروجی طی دو سال ۹۹-۹۸ در نمودار زیر کاملاً مشهود است.
غنیون بیان کرد: در کشوری مانند ایران که عمده مسافرت های خارجی در مقطع زمانی خاصی مانند سفر حج یا سفر به عتبات عالیات صورت می گرفت، به سبب شرایط حاکم بر کشور و کل دنیا متأثر از بیماری کرونا، فرودگاه هایی مانند فرودگاه ساری، کرمانشاه، زاهدان، اهواز، یزد، کرمان و رشت که تنها پروازهای خارجی آنها جنبه زیارتی و مذهبی داشته، با میزان تردد مسافری «صفر» به فعالیت خود ادامه داده اند.
وی اضافه کرد: در این میان تردد مسافری از پرتردد ترین فرودگاه کشور یعنی فرودگاه امام خمینی (ره) نیز، با کاهش قابل توجه ۸۷ درصدی در تردد مسافران ورودی و خروجی، طی سال قبل نسبت به زمان مشابه سال قبل آن روبرو شده است. تعداد مسافران ورودی از این گمرک در مدت زمان مورد بررسی ۴۲۸ هزار و ۱۰۸ مسافر و تعداد مسافران خروجی ۴۵۴ هزار و ۱۲۰ مسافر بوده است.
وی افزود: عمده پروازهای خارجی با هدف گردشگری یا ترانزیت، از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کشور ترکیه صورت گرفته است که نسبت به سال ۹۸ با کاهش شدید روبه رو شده است. که در این میان، علاوه بر شرایط کرونائی کشورهای دنیا، شرایط اقتصادی حاکم بر کشورمان و افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در مقابل پول رسمی کشور نیز از دلیلهای اصلی کاهش تردد مسافری محسوب می شود. نکته قابل توجه در آمارهای سفر نشان میدهد مسیر سفرها و پروازهای گردشگری که قبل از این بیشتر به مقاصد ترکیه و امارات متحده عربی بود به مقاصدی چون کیش و قشم تغییر معناداری پیدا کرده است.
غنیون اظهار داشت: دو فرودگاه قشم و کیش بیشترین تردد مسافری را در سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده اند. عمده این سفرها در روزهای پایانی سال و به ویژه فصل زمستان که از نظر آب و هوایی نیز مطلوب بوده صورت گرفته است. فرودگاه قشم بیش از دو میلیون مسافر ورودی و حدود یک میلیون و نهصد و چهل و سه هزار مسافر خروجی در سال ۹۹ را ثبت کرده است. هر چند تعداد مسافران ورودی و خروجی این فرودگاه نسبت به سال ۱۳۹۸، به ترتیب کاهش ۳۸ و ۳۹ درصدی را تجربه کرده، اما نسبت به سایر فرودگاه های کشور پرمسافر تر بوده است.
این مقام مسؤول اظهار داشت: در همین مدت فرودگاه کیش نیز با ثبت یک میلیون و ۳۳۷ هزار مسافر ورودی و یک میلیون و ۲۹۱ هزار مسافر خروجی در رتبه دوم تردد مسافری سال ۹۹ جای گرفته است. تردد مسافران ورودی و خروجی از فرودگاه کیش نسبت به سال ۹۸ کاهش ۲۶ درصدی در تعداد مسافران ورودی و همین طور کاهش ۲۸ درصدی در تعداد مسافران خروجی را رقم زده است. با این وجود این دو مقصد تردد بیش از ۶ میلیون نفری مسافران ورودی و خروجی (ایرانی و خارجی) فرودگاه امام خمینی (ره) را به سمت خود سوق داده است.


منبع:

1400/02/26
19:26:42
5.0 / 5
1199
تگهای خبر: زمین , سفر , كیش , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری