از ناصرخسرو میتوان به گلستان رفت

از ناصرخسرو میتوان به گلستان رفت

به گزارش تور و گردشگری علاقه مندان با بازگشایی باب عالی کاخ گلستان، می توانند از خیابان ناصر خسرو به این موزه بی نظیر بروند، فعالان گردشگری روس هم معتقدند بعد از لغو روادید میان دو کشور، گردشگران سرزمین شطرنج به ایران می آیند.


بالاخره کرونا تمام می شود این زمان می تواند سال جاری باشد یا سال دیگر و بار دیگر گردشگری به جایگاه خود بر می گردد. انباشت سفر در بین مردم روزهای پررونقی برای گردشگری به ارمغان می آورد؛ این هم شامل گردشگری داخلی و خارجی می شود؛ بسیاری کشورها از همین روزها مقدمات ظهور توریست به کشورشان را مهیا کردند. ایر ان هم در نظر دارد شرایط ورود گردشگران کشورهایی که واکسن زدند را به کشور مهیا کند و از سوی دیگر فعالان حوزه گردشگری واکسن بزنند.
در هفته جاری هم تاریخی ترین در کاخ گلستان در روز جهانی موزه روی علاقه مندان باز شد؛ حالا آنها می توانند از خیابان ناصر خسرو پا به تنها میراث ثبت جهانی شده در تهران بگذارند.
ایران می تواند مقصدی جذاب برای گردشگران روسیه باشد
لیلا اژدری مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: با عنایت به علاقه مندی مردم روسیه به فرهنگ، آداب و رسوم، اکوتوریسم کشورمان، ایران می تواند مقصدی جذاب برای گردشگران روسیه شود.
اژدری با بیان نتایج نشست مشترک با مسؤلان و مدیران بخش خصوصی صنعت توریسم روسیه اظهار داشت: هم اکنون آماده سازی برنامه اجرایی لغو روادید میان ایران و روسیه، ورود به برنامه عملیاتی این مورد و تأثیر آن بر توسعه روابط گردشگری دو کشور بسیار حائز اهمیت می باشد.
مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نشستی با مسؤلان بخش خصوصی گردشگری روسیه اظهار داشت: طبق گفته مدیران بخش خصوصی روسیه، گردشگران این کشور مشتاق سفر به مقاصد ناشناخته همچون ایران هستند و لازم است در این خصوص اطلاع رسانی خوبی در بازار روسیه داشته باشیم.
مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه به میزبانی شرکت هوایی ماهان با اعلان اینکه طبق نظر بخش خصوصی و متولیان اصلی حوزه گردشگری روسیه، محورهای شاخص علاقه مندی مردم این کشور گرایش به فرهنگ، آداب و رسوم، اکوتوریسم و گردشگری ماجراجویانه است، اضافه کرد: با توجه به این که زمینه پاسخ گویی به علاقه مندی مذکور به شکل گسترده و متنوع در ایران امکان پذیر است، ازاین رو کشورمان می تواند مقصدی جذاب برای گردشگران روسیه به شمار آید.


تلاش مجدانه برای بازگشایی مرزهای گردشگری منطبق بر پاسپورت واکسن
ولی تیموری معاون گردشگری همینطور بخش دوم اقدامات جاری حوزه گردشگری را کوشش برای بهره مندی از فرصت بازگشایی مرزها با پذیرش گردشگران واکسینه شده اعلام نمود و اظهار داشت: هم اکنون رایزنی ها برای بازگشایی ها در ابعاد داخلی و بین المللی را شروع کرده ایم. همچون یکی از مباحثی که به شدت پیگیر آن هستیم و در کمیته های مختلف دنبال کننده آن بوده ایم؛ اجازه ورود به اتباع کشورهایی است که واکسینه شده اند. این پیشنهاد ازطریق مکاتبه با وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و شخص رئیس جمهور انجام شده است.
وی اشاره کرد: پیشبینی ما این است در آینده نزدیک مقاصد مختلف گردشگری جهان همچون اتحادیه اروپا با رویکرد پاسپورت واکسن، درهای کشورهای خویش را به سمت گردشگران بین المللی باز خواهند کرد و ما هم باید از جریان حاکم، امکان بهره لازم را فراهم نماییم.
مبحث در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون کرونا ویژه فعالان گردشگری هم از راه دو مسیر وزارت بهداشت و شرکتهای تولیدکننده واکسن داخلی در حال پیگیری است که این اقدام هم می تواند بعنوان فعالیتی موثر در آماده سازی بستر لازم برای پذیرش توریستهای خارجی موثر واقع شود.


غار تاریخی جدید در نزدیکی غار هوتو در بهشهر کشف شد
سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران از کشف یک غار باستانی جدید در نزدیکی غار «هوتو» اطلاع داد و اظهار داشت که در کاوش دیرینه شناسی غار هوتو، غاری جدید به فاصله ۳۰ متری آن کشف شده است.
فرزانه اضافه کرد: که غار جدید را تیم دیرینه شناسی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر حسن فاضلی نشلی در جستجوهای دیرینه شناسی خود که با هدف تبیین چگونگی گذار از عصر غارنشینی به دوره کشاورزی و روستانشینی به شیوه جدید در غار هوتو انجام می دهد، کشف کرد.
وی با بیان اینکه غار جدید توسط گروه دیرینه شناسی «شال» نامگذاری شده، اظهار داشت که تمامی دهانه غار جدید پوشیده از آثار فرهنگی است.
این مسئول خاطرنشان کرد: تا قبل از کشف غار شال، فقط یک بخش کوچک از محفظه غار معلوم بود اما بعد از خاکبرداری مشخص شد این غار حداقل ۱۰ متر طول دارد که با خاکبرداری تمام سطوح فوقانی عمق و ابعاد آن مشخص خواهد شد.
نخستین کارستان هنری مازندران در خانه رمدانی ها راه اندازی می شود
مهدی معصومی گرجی رئیس حوزه هنری مازندران اظهار داشت که خانه تاریخی رمدانی ها در محله قدیمی آب انبارنو ساری با همکاری اداره کل میراث فرهنگی مازندران و حوزه هنری استان به اولین کارستان هنری مازندران تبدیل خواهد شد.
معصومی گرجی اضافه کرد: اعضای کمیته استانی تفاهم نامه همکاریهای مشترک وزارت میراث فرهنگی و حوزه هنری بازدیدی از این خانه تاریخی داشتند که در نهایت پیشنهاد تأسیس کارستان هنری در این بنا تصویب گردید. ۲۲ اردیبهشت هم در اولین اقدام عملی، کمیته استانی این تفاهم نامه متشکل از مدیران و تعدادی از معاونان و کارشناسان دو نهاد تشکیل شد تا برای اجرایی شدن مصوبات آن بر مبنای پتانسیل های استان کارهای لازم صورت بگیرد.
وی اظهار داشت: حوزه هنری و وزارت میراث فرهنگی برای حفظ و احیای بناهای پرارزش تاریخی و ایجاد زیرساخت توسعه هنرهای سنتی، راه اندازی کارستان های هنری در بناهای تاریخی و کمک به اجرای برنامه های توسعه فرهنگی اقتصادی هنری، تفاهم نامه ای را تدوین و امضا کرده اند.
این مسئول اشاره کرد: از بین اماکن تاریخی موجود در استان خانه رمدانی ها با داشتن شرایط لازم بعنوان پایگاهی جهت راه اندازی کارستان هنری به اداره کل میراث فرهنگی استان ارائه شد تا نامه نگاری های در رابطه با صندوق احیاء بناها و اماکن تاریخی وزارت میراث فرهنگی از راه این اداره کل صورت گیرد.


انگشت حیرت بر دهان قلعه پرتغالی های جزیره هرمز
قلعه پرتغالی ها یادگار به جامانده از استعمار پرتغال در جنوب بندرعباس و مشرف برتنگه هرمز با عمری افزون بر پنج قرن، از نبود متولی برای احیاء و بازسازی خود در حیرت، حسرت و انگشت به دهان مانده است.
این بنای تاریخی که در قسمت شمالی جزیره هرمز واقع شده و به تنگه هرمز نزدیک است به واسطه آنکه یادآور تلاش و رشادت دلاورمردان ایرانی در عهد صفوی برای بیرون راندن استعمارگران پرتغالی است ارزش معنوی فراوانی برای ایران و ایرانی ها دارد و شاید بتوان این بنا را نمادی از غیرت و استعمار ستیزی نیاکان مان خواند.
قلعه پرتغالی ها در یکی ۲ سال قبل با حاشیه هایی از قبیل مرمت نامناسب تا تجاوز به حریم خود روبه رو شده است، بارها از این اتفاق هایی در این استان رخ داده و الان هم مبحث «بهره برداری زمین چمن مصنوعی فوتبال در حریم» این بنای تاریخی مطرح گردیده است.
بخشداری هرمز، اداره ورزش و جوانان و شهرداری این جزیره مدعی بی تفاوتی میراث فرهنگی نسبت به زمین فوتبال و بی عملی آن در مقابل چمن شدن زمین در عرصه مکاتبات اداری هستند و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادعایی غیر از این دارد.


آغاز کاوشگری باستانی در هیربدان داراب فارس و افق های پیش رو
داوود مرادی رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری داراب فارس اظهار داشت: ۳۵۰ محوطه باستانی در شهرستان داراب فارس شناسایی شده که به قول کارشناسان، مبین دیرینگی قدمت این منطقه در دوره پارینه سنگی تا متاخر اسلامی است و در این میان، کاوش ها در منطقه هیربدان اخیرا با شواهدی از حیات و زندگی در حدود پنج هزار سال قبل در این منطقه را نشان داده است.
وی در اینباره اظهار داشت: برای نخستین بار در تاریخ این شهرستان، فصل جدید کاوشگری در منطقه دارابگرد و در تپه های اطراف روستای هیربدان شروع شده است.
داوود مرادی اضافه کرد: بررسی های اولیه نشانگر ضرورت تمرکز کاوش ها بر هزاره سوم پیش از میلاد است که به صورت تقریبی سکونت در حدود ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل در این منطقه را نشان داده است.
وی افزود: این تیم در سال ۱۳۹۷ پژوهش هایی در داراب انجام داد و با نشانه هایی که به دست آورد تصمیم بر این شد که برای نخستین بار کاوش هایی در نقاط مختلف شهرستان داراب صورت گیرد.
موزه ای برای شناخت پیشینه ۷هزار ساله تهران راه اندازی شود
مرتضی ادیب زاده معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران ضمن اشاره به پیشینه هفت هزار ساله این شهر اظهار داشت: نیاز است یک موزه و مرکز تخصصی برای معرفی تاریخ، فرهنگ و تمدن تهران راه اندازی شود.
ادیب زاده معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در نشست مجازی «تهران در آینه موزه ها» اظهارداشت: تهران به واسطه پایتخت بودن، همیشه کانون توجه بوده است و خیلی از مراکز دانشگاهی، پژوهشی، علمی، سیاسی و سایر نهادهای اجتماعی برای اولین بار در تهران شکل گرفته و خیلی از اتفاقات و رخدادهای فرهنگی هنری در این شهر رخ داده است.
وی اظهار داشت: نیاز است که یک مرکز تخصصی بعنوان تهران شناسی و موزه بزرگ تهران داشته باشیم تا داده های فرهنگی و اجتماعی و پیشینه ۷هزار ساله، فرهنگ چشمه علی، آثار تپه های قیطریه، داده های دروس، کوهپایه های شمالی تهران و آثار فاخر دوره معاصر در حوزه موسیقی، تجسمی و سایر رشته های هنری را به نمایش بگذاریم.
ثبت اشیای تاریخی کرمان در سامانه جام آغاز می شود
فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اضافه کرد: عقد تفاهمنامه همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان و بیمه ایران در زمینه مرمت و احیای خانه باغ تاریخی بیمه ایران و رایزنی با فرماندار راور جهت استفاده از ظرفیت شرکتهای صنعتی و معدنی در حوزه مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی و نشست با رئیس دانشگاه فرهنگیان کرمان برای عقد تفاهمنامه در زمینه مرمت مشارکتی کوشک مدیرالملک از نخستین برنامه های مد نظر این اداره کل در هفته میراث فرهنگی است.
وی خاطرنشان کرد: از الواح ثبتی آثار تاریخی میراث ناملموس طی سال ۱۳۹۱ و الواح ثبتی آثار تاریخی منقول ثبت شده طی سال ۱۳۹۹ در فضای مجازی به مناسبت هفته میراث فرهنگی رونمایی می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان عنوان کرد: بازدید اعضای شورای فنی از کارگاه های مرمتی خانه تاریخی دینیار، کاروانسرای وکیل، خانه اوشیدری و دیگر کارگاه های مرمتی هم در هفته پیش رو انجام می شود.
وی ضمن اشاره به تقدیر از استادکاران و معماران بناهای تاریخی استان کرمان بیان نمود: آغاز پروژه مستندسازی ۱۵ اثر تاریخی غیرمنقول در بخش ماهان، طراحی و تولید کتاب الکترونیکی ( Ebook )معرفی بافت تاریخی کرمان و همینطور معرفی بناهای تاریخی ثبت جهانی در فضای مجازی از دیگر برنامه های هفته میراث فرهنگی خواهد بود.
افزایش حفاری های غیر مجاز در آثار تاریخی؛ نیازمند همکاری رسانه ها هستیم
سید هادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های اظهار داشت: در کنار کاهش تخریب آثار تاریخی متاسفانه شاهد افزایش حفاری های غیر مجاز و در کنار آن افزایش مرگ حفاران هستیم که در این خصوص هم نیازمند همکاری رسانه ها هستیم تا در این خصوص روشنگری کنند؛ چون که اغلب حفاران غیر مجاز هیچ چیزی به دست نمی آورند و گاهی اوقات حتی جان خویش را از دست می دهند.
گفت: در سالهای قبل تخریب عمدی آثار تاریخی کاهش پیدا کرده است. در کنار کاهش تخریب آثار تاریخی متاسفانه شاهد افزایش حفاری های غیر مجاز و افزایش مرگ حفاران هستیم که در این خصوص نیازمند همکاری رسانه ها می باشیم.


افتتاح ۵۰۰ پروژه در حوزه میراث فرهنگی تا آخر دولت دوازدهم
محمد حسن طالبیان معاون میراث وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از افتتاح ۵۰۰ پروژه مرمت تا آخر دولت یازدهم اطلاع داد.
طالبیان ادر آیین بازگشایی در عالی کاخ گلستان و همزمان با روز جهانی موزه ها اضافه کرد: حالا ۲ هزارو ۵۰۰ کارگاه مرمت در کشور در حال فعالیت است که ۵۰۰ پروژه بزودی به دستور رئیس جمهور افتتاح می شود.
وی ضمن اشاره به ۳۳ میلیون بازدیدکننده موزه ها قبل از همه گیری کرونا عنوان کرد: برای کاهش این خسارت نیازمند تکنولوژیهای جدید و خلاقیت هستیم. حالا ۷۴۴ موزه در کشور فعال است که ۱۷۰ موزه از این موزه ها خصوصی است و ۱۳۰ موزه در دولت تدبیر و امید راه اندازی شد.
در این مدت ۶۰ هزار اثر موزه ای مرمت شد. همینطور در طول دو دوره دولت یازدهم و دوازدهم یک هزارو ۸۵۰ استرداد بین المللی داشتیم و برخی از آثار تاریخی ایران بزودی به کشور بازگردانده می شود. در دوره کرونا هیچ کارگاه مرمتی تعطیل نشد. خیلی از کارگاه ها حتی با تعداد بیشتر برگزار شد.
حمایت مردم برای حفاظت از بناهای تاریخی بی نظیر است
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در آیین افتتاح در عالی کاخ گلستان با اشاره بازگشایی این در برای توسعه بیشتر گردشگری در این منطقه بویژه در خیابان ناصر خسرو اظهار داشت: بازگشایی در سبب ترویج گردشگری در مناطقی می شود که پیش تر مغفول مانده بود.
وی با اشاره به اینکه به سبب ثبت جهانی بودن این اثر، وزارت خانه بودجه ثابت به این کاخ اختصاص می دهد، اظهار داشت: هزینه بازگشایی این در و تجهیزات لازم حدود یک و نیم میلیارد تومان است.
مونسان ضمن اشاره به نگاه جدید دولت تدبیر و امید برای مرمت و بهره برداری از بناهای تاریخی اما غیر نفیس کشور به بخش خصوص اظهار داشت: بودجه کم میراث فرهنگی امکان نمی داد تا ما از همه موزه ها نگه داری نماییم و در این حوزه مردم و بخش خصوصی به ما کمک زیادی کردند.
وی اظهار داشت: این امکان سبب شد بتوانیم بودجه کافی برای حفاظت و مرمت از بناهای نفیس همچون کاخ جهانی گلستان در اختیار داشته باشیم.


بازگشایی باب عالی کاخ گلستان با حضور وزیر میراث فرهنگی
درِ تاریخی کاخ گلستان (باب عالی) به مناسبت روز جهانی موزه هم زمان با آغاز هفته میراث فرهنگی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بازگشایی شد.
این در که تاریخی ترین درِ کاخ گلستان است سال ها است بسته بود؛ اما از دو سال قبل مسؤلان میراث فرهنگی بر بازگشایی آن تاکید نمودند و مراحل بازگشایی آن شروع شد. در سال ۹۸ شورای راهبردی کاخ هم برای بازگشایی تصمیم گیری کرد و با طی مراحل آن، این در امروز با حضور علی اصغر مونسان بازگشایی شد.
در این مدت عملیات حفاظت و مرمت همینطور تعبیه زیر ساخت های گردشگری برای درِ شرقی (عالی) و آینه کاری و نقاشی مجدد انجام شد. همینطور از بهترین زیر ساخت های گردشگری برای حفاظت الکترونیک این ورودی استفاده شده است.
یکی از مشخصه های اصلی این در تاریخی، داشتن مولفه های ورودی برای ورود به باغ ایرانی است، وجود هشتی و راهرو برای ورود به باغ محوطه کاخ گلستان یکی از مولفه های منحصر به فرد در عالی است که در غربی به سبب وجود ساختمان و هویت های سیاسی و اداری ساختمان فاقد این مولفه است.
تبری علی اصغر مونسان برای روز موزه و هفته میراث فرهنگی
وی ضمن اشاره به این که جامعه جهانی ۱۸ می برابر با ۲۸ اردیبهشت را روز جهانی موزه ها نام گذاری کرده است، عنوان کرد: امروز در سرتاسر دنیا روز جشن موزه هاست، در کشور ما هم آغاز هفته میراث فرهنگی با روز جهانی موزه ها شروع می شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه کرد: با نگاهی به سه قرن تاریخچه موزه داری میتوان مسیر طولانی که موزه ها در جهت تکامل و گسترش پیموده اند را بیشتر درک کرد. در سرزمینی مثل ایران با ۱۱ هزار سال تجربه زندگی مستمر و خلق تمدن ها و فرهنگ های مختلف، بطور قطع وجه میراث فرهنگی بر وجوه دیگر آن غلبه می کند.
مونسان بیان نمود: همواره سعی شده است تا میراث فرهنگی توسط خود مردم حفاظت شود در سایه چنین نگاهی در هر هفته شاهد افتتاح یک موزه هستیم و بخش خصوصی بیشترین سهم را در این تحول داشته است، بگونه ای که شاهد رشد ۴۰۰ درصدی در حوزه موزه های خصوصی هستیم و هم اکنون ۱۷۱ موزه خصوصی در کشور فعال است.


1400/03/01
10:24:25
5.0 / 5
1319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری