بهره برداری معدنی با ثبت ملی قله شاهوار باید محدود شود

بهره برداری معدنی با ثبت ملی قله شاهوار باید محدود شود

ایرنا- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با اشاره به ثبت ملی قله شاهوار، اظهار داشت: مجوز بهره برداری از معدن در شاهوار باتوجه به ثبت ملی این اثر طبیعی باید محدود و زمان آن تمدید نشود.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، حمیدرضا دوست محمدی روز شنبه در نشست خبری در محوطه خانه تاریخی طاهریان، گفت: برای بهره برداری از محوطه اطراف قله شاهوار راهبرد تعیین می شود و در صورت اجرای راهبردها اطراف قله نیز بعنوان محوطه ثبت ملی خواهد شد.
وی با اشاره به ضرورت حفاظت از جنگل ابر بعنوان یک اثر طبیعی ثبت جهانی شده، اظهار داشت: ضرورت دارد بمنظور کاهش تخریب جنگل از طرف عامل انسانی تمهیدات ویژه اندیشیده شود.
وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تعریف برنامه و راهبرد و ارائه مشاوره همراه دیگر متولیان در حفاظت از آثار باارزش طبیعی است.
کاروانسرای شاه عباسی سمنان از بند زندان تا بند ضوابط اداری
دوست محمدی بیان کرد: در گذسته کاروانسرای شاه عباسی شهر سمنان در بند زندان بود الان در بند ضوابط اداری است.
وی اشاره کرد: کاروانسرای شاه عباسی روزگاری در راه جاده ابریشم به کاروانیان خدمت رسانی می کرد و در سال ۶۰ ۱۳تا ۶۳ ۱۳به وسیله اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحال تکمیل بود تا محل کار این اداره شود، اما باتوجه به شرایط بعنوان زندان استفاده مورد استفاده قرار گرفت.
دوست محمدی تصریح کرد: کاربری کاروانسرای شاه عباسی در گذشته زخم های عمیقی را بر بدنه آن ایجاد کرد.
وی اشاره کرد: با وجود مجوز صادر شده از طرف رییس قوه قضائیه اما کاروانسرای شاه عباسی سمنان هنوز در گیر و دار ضوابط است.
به گفته ی ایشان، فروش آثار تاریخی تشکل های اداری به غیر ممنوعست و باید به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واگذار شود و برای واگذاری به شهرداری باید روند قانونی طی شود.
دوست محمدی بیان کرد: کاروانسرای شاه عباسی تحت مدیریت میراث فرهنگی قرار بگیرد تا زیر نظر صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی باشد و پس از مرمت به مزایده گذاشته شود.
وی تصریح کرد: حالا حذف الحاقی های کاروانسرا زیرنظر کارشناسان میراث فرهنگی در حال انجام می باشد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: طبق مصوبه شورای ترافیک تردد خودرو در خیابان امام (ره) محدود می شود، اما حذف کامل تردد خودرو در این راه در گرو همراهی کاسبان این خیابان و مردم است.

لزوم همراهی مردم در توسعه گردشگری
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: برگزاری فن تور برای آشنایی شهرداران در زمینه احیای بافت تاریخی کمک کننده است و برگزاری چنین توری در استان پیگیری می شود.
وی افزود: میراث فرهنگی با تعیین راهبرد و انجام طرح های مطالعاتی شرایطی را تعریف کرده است که طبق مطالعات نمای بنا در بافت تاریخی باید متناسب و متعارف باشد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اظهار داشت: حفظ آثار تاریخی و توسعه گردشگری در گرو فرهنگ سازی و همراهی مردم است و برای تحقق این راهبرد رسانه نقش موثر دارد.
شاهوار در معرض لطمه از معدنکاری
به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، شاهوار با حدود چهار هزار متر ارتفاع بلندترین قله استان سمنان و در مرز استان های سمنان و گلستان، در منطقه البرز شرقی واقع است.
جلوگیری از برداشت از معدن بوکسیت در کوه شاهوار در چند سال قبل به یکی از با اهمیت ترین چالش های مردم خصوصاً دوستداران محیط زیست در شهرستان شاهرود تبدیل گشته بود. بگفته مخالفان، برداشت از معدن سبب نابودی ذخیره گاه های آب و آلودگی آن به مواد معدنی خطرناک و نابودی زیستگاه درخت کمیاب ارس کوهی و نیز حیوانات درحال انقراض مانند خرس در منطقه می شود.
با پیگیری های انجام شده و مطالبات مردمی اکنون این معدن بصورت موقت تعطیلست اما گروه های مردم نهاد حامی محیط زیست و دیگر اقشار مردم نگران ادامه فعالیت معدن هستند، به همین خاطر تلاش می کنند تا تعطیلی معدن دایمی شود.
حال با ثبت ملی شاهوار به یکی از با اهمیت ترین دغدغه های مردم شاهرود درباب جلوگیری از تخریب این اثر پاسخ داده شد، چونکه در نامه مونسان خطاب به استاندار سمنان آمده است که اثر مورد اشاره ضمن رعایت حقوق مالکانه تحت نظارت و حمایت وزارت میراث فرهنگی است و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم آن بر عهده این وزارتخانه خواهد بود. همین طور هرگونه دخل و تصرف و یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود ممنوعست.
استان سمنان دارای بیش از یک هزار و ۱۴۷ اثر تاریخی شناسایی شده است.


1400/03/09
10:23:12
5.0 / 5
1122
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری