گزارش تور و گردشگری؛

احیای صنعت توریسم و عجله ای كه نیست

احیای صنعت توریسم و عجله ای كه نیست

به گزارش تور و گردشگری کرونا نفس صنعت توریسم ایران و بسیاری کشورهای دیگر را گرفته، اما شاید تزریق واکسن فوری به این صنعت امیدی برای جذب گردشگران و ایمن سازی فعالان در جهت احیای آن باشد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ ۱۵ ماه از سفر ویروس کرونا در جهان می گذرد و این ویروس همه شهرها و کشورها را در نوردیده به همه جا سرک کشیده و جان خیلی ها را گرفته است. حالا کشورهای مختلف دست به دست هم داده اند تا برای مقابله با آن واکسن تولید کنند. یا راهی بیابند تا در کنارش زندگی شأن را ادامه دهند.
یک سال و نیم است که صنعت توریسم نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورها متوقف شده است نه کسی رفت و نه کسی آمد. مرزها بسته شد و هواپیماها خالی از مسافر تفریحی و توریستی بود. خیابان های پر جنب و جوش ترین کشورها مانند اسپانیا خالی از ساکنانش بود چه برسد به توریستهایی که اهالی بارسلونا را به ستوه آورده بودند. حتی ساکنان بارسلونا یا شهرهای رم و میلان در ایتالیا هم می بایست برای آمدن به خیابان یا حتی خرید، نامه و مجوزی نشان می دادند. خیلی ها از آینده مبارزه با این ویروس چشم اندازی نداشتند و نمی دانستند تا کی این وضعیت ادامه دارد. ولی اکنون چشم خیلی ها به دوران پساکرونا روشن شده است.

سختگیرانه ترین روش ها برای داشتن سبزترین مناطق
برخی از کشورها که مهم ترین صنعتشان گردشگری بود؛ توانستند راهی برای مبارزه با ویروس و خواب آلودگی عمیق این صنعت پیدا کنند. مثل یونان. در برخی از جزایر این کشور، کنترل ویروس به خوبی انجام می شد. سختگیرانه ترین روش ها را به کار گرفتند تا سبزترین مناطق را داشته باشند. هر گردشگری که می آمد باید سالم می بود پس از آن می توانست از خدمات مختلف استفاده نماید.
پس راهی برای رونق صنعت توریسم شأن باز شد. کشورهای دیگر هم کم و بیش این روند را تکرار کردند مانند مالدیو که مجمع الجزایر است. بعد از ساخت واکسن توسط چند کشور و تزریق آن به ملیت های دیگر، باعث شد تا کشورها به این فکر کنند که می توانند با یک برنامه ریزی مناسب، هم واکسن را در اختیار مردم خودش قرار دهد و هم گردشگران را به این بهانه به کشورش بکشاند. مالدیو اعلام نموده بود که چون جمعیت کمی دارد، طرح واکسیناسیون را برای فعالان گردشگری خود تمام کرده و حالا در نظر دارد بعد از واکسیناسیون مردم کشورش، برای توریستهای خارجی واکسن خریداری کند.

کشورهای دیگر هم به این فکر کردند که می توانند توریست جذب کنند اما با شرط داشتن پاسپورت واکسن. این شرایط هنگام سفر به آن کشور توسط شرکتهای هواپیمایی یا سفارتخانه ها به گردشگران اعلام می شود. ضمن این که بعضی از کشورها مانند تایلند، لیست واکسن های مورد تاییدش را اعلام نموده است. برخی دیگر بر این باور بودند که می توانند به گردشگران ورودی واکسن بزنند در این صورت هم جاذبه تور ورودی را بیشتر کرده اند و هم هزینه واکسن را از مسافر می گیرند و می توانند صنعت توریسم خویش را احیا کنند. بنابراین اول از واکسیناسیون فعالان صنعت توریسم خودشان آغاز کردند تا بگویند تمام کسانی که گردشگران با آنها در ارتباط خواهند بود واکسینه هستند.
گردشگری در اولویت واکسن نیست!
در ایران اما هنوز برای فعالان گردشگری واکسن نزده اند به این علت که اصلاً صنعت توریسم در اولویت نیست و اقتصاد کشور با گردشگری نمی چرخد.
ارمنستان تور واکسن راه اندازی کرده و در چند ماه اخیر توانسته رونقی در این عرصه داشته باشد در صورتیکه وزارت گردشگری مالدیو اخیراً اعلام نموده واکسیناسیون فعالان گردشگری را در اولویت قرار داده و جمعیت کم این کشور را هم بزودی واکسن خواهد زد. بعد از آن با خرید واکسن و تزریق آن به گردشگران ورودی، اقدامی برای جذب آنها خواهد نمود. بی گمان گردشگران این کشور هم باید هزینه واکسن خویش را بپردازند که در این صورت باز هم کشور مالدیو از این فرصت بهره ای دو چندان می برد.
سینا فلاحی از فعالان گردشگری خارجی به خبرنگار مهر می گوید: وقتی جایی مانند امارات به گردشگرانش واکسن می زند، چرا گردشگری که پول سفر به امارات را دارد، به ایران بیاید؟ امارات برایش هم جاذبه دارد و هم جاذبه واکسن بوجود آورده است مانند کاری که هم اکنون ارمنستان انجام می دهد و تور واکسن راه اندازی کرده و در چند ماه اخیر توانسته رونقی در این عرصه داشته باشد آنقدر که بعضی از ایرانیان هم به این کشور برای زدن واکسن سفر می کنند!

وی اظهار داشت: صربستان با مازاد واکسن هایی که تهیه کرده، شهروندان کشورهای همسایه را هم واکسینه می کند استرالیا هم اعلام نموده که سال آینده مرزها را برای گردشگران واکسن زده باز می کند. اما هم اکنون می بینیم که در ایران هنوز این واژه غریب است.
مرزها برای گردشگران واکسن زده باز است جز ایران. حتی نمی دانیم این وضعیت تا کی ادامه دارد
ایران باآنکه هنوز در این عرصه ورود نکرده اما از آن طرف به کسانی که واکسن زده اند هم ویزا نمی دهد. ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران بارها اعلام نموده است که گردشگر خارجی می خواهد به ایران بیاید و واکسن هم زده، همه کشورها به این گردشگر هم اکنون ویزا می دهند اما درهای کشورمان هنوز به روی او بسته است. اینها نشان داده است که متولیان نسبت به گردشگری بی خبر هستند و نمی دانند که از سال ۹۸ تا کنون چه صدمه هایی متوجه این صنعت شده است. ازاین رو اگر تکلیف صدور ویزا مشخص نشود، گردشگران متقاضی سفر به ایران که مدتهاست منتظر باز شدن مرزها هستند، کشورهای دیگر را انتخاب می کنند.

صحبت های پورفرج تنها در حوزه صدور ویزا برای توریستهای خارجی واکسن زده نیست بلکه روی دیگر صحبت وی درباره آمار واکسیناسیون مردم ایران است. به اعتقاد او و خیلی دیگر از فعالان گردشگری در حوزه تورهای ورودی، توریستهای خارجی به ایمن بودن مقصد اهمیت زیادی می دهند. آنها مطالعه می کنند که چند درصد مردم ایران واکسن زده اند و چه واکسنی بهره برده و چقدر ایمن هستند بعد به آن کشور سفر می کنند. این مورد در سایر کشورها به سرعت در حال انجام می باشد اما در ایران به کندی پیش می رود به نحوی که ایران را هنوز جزو کشورهای پر خطر می دانند.
فصل سفر در پیش است
فعالان گردشگری ایران ماه های مهر و آبان که پر تقاضاترین ماههای سفر است، در پیش رو دارند اگر قرار باشد این ماه ها را هم بگذرانند و بعد از آن سال نوی چینی و سال نوی میلادی را هم با بستن بودن مرزها و عدم واکسیناسیون فعالان گردشگری سپری کنند، ضربه ای دیگر خواهند خورد چون حالا بسیاری از کشورها درها را باز کرده اند.

داشتن گذرنامه واکسن که این روزها گردشگران درحال رقابت برای به دست آوردن آن هستند، در آینده ای بسیار نزدیک نقش زیادی در گردشگری بین المللی خواهد داشت؛ ایران هم می تواند با کمی هوشیاری در این موج و جذب توریست قرار گیرد از الان این فعالان بخصوص در حوزه تورهای ورودی باید از اول تلاش کنند تا چهره ایرانی که سال ها مخدوش بوده را باردیگر ترمیم کنند این دفعه باید مبحث ایمنی در مقابل ویروس را هم در کنار ایران هراسی تبلیغ کنند. آنها معتقدند همه هزینه هایی که تا کنون درباره ایران هراسی کرده اند از بین رفته و باید باردیگر در دوران پساکرونا تلاش و تبلیغ کنند.
آنچه که امروزه گردشگری را رونق می دهد گویا مقرر است واژه ای به نام گذرنامه واکسن باشد که هر کسی در اختیار داشت مرزها را می تواند رد کند. داشتن گذرنامه واکسن که این روزها گردشگران درحال رقابت برای به دست آوردن آن هستند، در آینده ای بسیار نزدیک نقش زیادی در گردشگری بین المللی خواهد داشت. ازاین رو ایران هم می تواند با کمی هوشیاری در این موج و جذب توریست قرار گیرد.

1400/03/09
21:03:45
5.0 / 5
1271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری