شروع كارهای خانه خلاق صنایع دستی در منزل استاد حسین بهزاد

شروع كارهای خانه خلاق صنایع دستی در منزل استاد حسین بهزاد

به گزارش تور و گردشگری خانه خلاق و نوآور صنایع دستی در حالی در بنای تاریخی استاد حسین بهزاد آغاز به کار کرد و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوی اظهار داشت: 15 خانه خلاق دیگر تا سال آینده افتتاح می شود.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مراسم گشایش کارهای صنایع دستی «خانه خلاق ب» در قالب چهار استارت آپ در رابطه با صنایع دستی با حضور تعدادی از مسئولان کشوری همچون سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی قبل از ظهر امروز نهم خرداد ماه در خانه تاریخی استاد حسین بهزاد مینیاتور اجرا شد.
در این مراسم سامانه پیوند میان ادبیات، صنایع دستی و هنرهای سنتی در بستر واقعیت افزوده، پرتال ملی پیش فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی، تالار ملی فروش توکن مبادله ناپذیر ایران در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی (NFT) و شبکه ملی اطلاعات هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی بعنوان کارهای خانه خلاق و نوآور صنایع دستی «ب» معرفی گردید.

در این برنامه، زهرا ابوالحسنی رییس هیأت مدیره خانه خلاق صنایع دستی اظهار داشت: این خانه بی گمان شتاب دهنده متمرکز و قلب تپنده تحولات صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی است. آن چه صنایع دستی ایرانی را متحول می کند همگام با فناوری روز دنیا متناسب با محیط زیست پایدار و هویت ایرانی_ اسلامی انسان امروز در همین خانه رقم خواهد خورد. ایجاد فضای استفاده روزمره از صنایع دستی پشتیبانی خدماتی و هویتی از اهالی این حوزه، ارائه خدمات کوورک به استارت آپ ها و اصلاح گردش مالی در اکوسیستم آن تنها شمه ای از آن چیزی است که از این خانه شروع و در زنجیره خانه های خلاق ما در کشور، در استانها و شهرها و روستاها صورت خواهد گرفت.
خانه های خلاق، کریدورهای تجاری سازی صنایع دستی هستند
پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی نیز اظهار داشت: ما در خانه استاد برجسته نگارگری کشور به مقوله صنایع دستی پرداخته ایم؛ با اعتقاد و باور این مساله که خانه های خلاق، کریدورهای تجاری سازی صنایع دستی کشور هستند.
وی اظهار داشت: مقرر است خانه های خلاق مکانی برای تعامل، گفتگو، بحث و انتقال تجربیات درخشان باشند. خانه های خلاق بعنوان اتاق فکر، راهکارهایی برای حل معضلات موجود و حل مشکلاتی آینده هستند. خانه های خلاق مکانی برای ترویج و اطلاع رسانی در ارتباط با ظرفیت های صنایع دستی و ارتقا جایگاه اقتصادی و تجاری این حوزه ها خواهند بود.

در این مراسم سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: بزرگترین نوآوری که خداوند دارد مرگ است. عده ای می روند و عده ای جوان می آیند که پایه تغییرات در زندگی می شوند. آقای محمد ابوالحسنی می توانست اتفاقات بزرگی را برای کشورش رقم بزند اما متأسفانه جمع ما را خالی گذاشت.
وی اظهار داشت: نوآوری کار بخش دولتی نیست. ما باید قبول نماییم که کارمند دولت نمی تواند در این عرصه فعالیت داشته باشد و از چنین فردی هیچ گاه نوآوری بیرون نمی آید، نوآوری زمانی اتفاق می افتد که فردی تحت فشار باشد بنا بر این مراکز نوآوری را ایجاد می نماییم. قرار نیست تیمی که کار استارت آپی می کند حقوق بگیرد. این یک مکانیزم برد برد است. شتاب دهنده روی کار سرمایه گذاری می نماید نه حقوق افراد. تا جایی که به خلق نورآوری برسند. این رمز حرکت و نوآوری است. باید قبول نماییم فرقی هست بین پولی که کارآفرین از جیب خودش برای سرمایه گذاری می گذارد با دولتی که با پول مالیات و نفت سرمایه گذاری می نماید.
وی اظهار داشت: ما در بخش دولتی سرمایه گذاری های زیادی کرده ایم. گاهی می بینم چقدر آزمایشگاه تجهیز شده است و ساختمان ساخته ایم اما از آن استفاده نمی نماییم. این یک مکانیسم برد برد است، شتاب دهنده برای کار و حقوق افراد سرمایه گذاری می نماید و فرد هم هزینه می کند تا برسند به جایی که بتوانند خلق محتوا و ایده داشته باشند.
۱۵ خانه خلاق تا سال آینده افتتاح می شود
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: در صنایع دستی وارث ۶ هزار سال تاریخ هستیم؛ این کم نیست. ما هر وقت به صنایع دستی نگاه می نماییم یا زمانی که یک توریست خارجی به کشورمان می آید و خاتم و فرش می خرد، در حقیقت به جهت اینکه عشقمان را به او نشان دهیم می گوئیم که هزاران سال اقوام مان در این مملکت کار کرده اند و این آثار را خلق کرده اند. هیچ کدام از اینها با پول حاکمیت خلق نشده است.

ستاری افزود: توسعه نوآوری در وضعیت فعلی با پول بخش خصوصی اتفاق می افتد نه دولت. دولت می تواند در زیرساخت ها کمک نماید مانند همین ساختمان خانه استاد بهزاد. ما باید هزینه های بخش خصوصی را کم کرده و ریسک های آنرا پایین بیاوریم. ولی یک ریسک باید همچنان وجود داشته باشد تا نوآوری خلق شود. ما در معاونت علمی کاملاً در خدمت هستیم تا خانه های خلاقی که طی یکی دو سال شروع شده، فعالیتشان را ادامه دهند. افرادی که به دنبال خلاقیت و نوآوری هستند همان استاد بهزادهای آینده هستند ولی ما خودمان آنها را با پول نفت خراب کردیم. چرا هیچ گاه فکر نمی نماییم که آدم ها خلاقیت دارند. این نقطه ای است که می گوئیم جوانان را نابود کرده ایم. نفت به زیرساختهای فکری و فرهنگی ضربه زده است. این کشوری که تاریخ دانش و تجارت و کارآفرینی دارد با پول های مفت زیر زمین و اقتصاد دولتی نابود شد. اما امیدواریم با این استارت آپ ها اتفاق های خوبی در حوزه صنایع دستی بیفتد.
وی اضافه کرد: این خانه کوچک ترین خانه خلاقی است که در این سال ها بوجود آمد. امیدوارم ۱۵ خانه خلاق دیگر تا سال آینده به ۸ خانه خلاق دیگرمان اضافه شود و تولید ثروت کنند.
پرویز کرمی رییس ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز نیز از دیگر سخنرانان بود که اظهار داشت: کار نوآورانه دکتر ستاری این بود که پس از آن که مشاهده کرد خیلی از افراد نوآور طبق قانون، نمی توانند دانش بنیان باشند اما نوآوری و خلاقیت در آنها موج می زند، موضوع تأسیس و پشتیبانی از شرکت های خلاق را بیان نمود. این شرکتها در کنار شرکت های دانش بنیان در حوزه صنایع نرم فعالیت می نمایند. ۵۰ درصد خروجی دانشگاه های ما همان افرادی هستند که در حوزه صنایع نرم آموزش می بینند. آیا این افراد باید کارهای دیگری غیر از تخصصشان انجام دهند یا فروشنده دوره گرد شوند؟ خیر. آنها می توانند در حوزه صنایع خلاق مطرح شوند، کارآفرینی کرده و اشتغال زایی و درآمدزایی کنند. ۲۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی صنایع نرم در دنیاست. ایران می تواند یک درصد آنرا به خود اختصاص دهد؛ آن هم بوسیله خانه های خلاق و نوآور سراسر کشور. این خانه ها بستری هستند که از ایده تا محصول و محصول تا بازار را در حوزه صنایع فرهنگی و نرم تمشیت می کنند.

کرمی افزود: حالا ۹ خانه در کشور راه افتاده که دو خانه در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بوده و امروز خانه خلاق بهزاد، کاربری صنایع دستی را گرفته است. ما در حوزه صنایع فرهنگی ۱۰ رشته داریم که یکی از رشته های آنها صنایع دستی است. وقتی از فناوری های همگرا صحبت می نماییم، AR و VR و هوش مصنوعی به کمک صنایع دستی می آیند.
به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، در مراسم گشایش خانه خلاق صنایع دستی، تابلوهایی از هنر قطاعی بعنوان هنری فراموش شده که توسط یکی از هنرمندان بازنشسته احیا شده بود، با حضور این هنرمند در معرض دید عموم قرار گرفت و از نشان خلاقیتی که مقرر است سالهای آتی به هنرمندان برتر و خلاق صنایع دستی تعلق بگیرد نیز رونمایی گردید.
با برگزاری مراسم گشایش «خانه خلاق ب» از این به بعد خانه استاد حسین بهزاد محلی برای کارهای خلاقانه صنایع دستی خواهد شد. این بنا حالا در مالکیت وزارت میراث فرهنگی قرار دارد اما کارهای آن با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می شود.


منبع:

1400/03/11
10:31:13
5.0 / 5
1351
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری