تحول در مدیریت سواحل مازندران ساحل هوشمند، دریای امن

تحول در مدیریت سواحل مازندران ساحل هوشمند، دریای امن

امنیت دریای مازندران برای علاقه مندان به شنا از امسال با اجرای طرح هوشمند ساحل امن و همین طور بهره برداری از طرح پایش آنلاین سواحل با مچ بندهای هوشمند که در اختیار منجیان غریق قرار می گیرد و مانیتورینگ دائمی سواحل با بهره گیری از تکنولوژی های جدید ارتباطی افزایش می یابد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا، البته شنا در دریا هم اکنون به خاطر شرایط کرونائی و عدم تعریف ساز و کار آن از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوعست و طرح های سالمسازی هم آغاز به کار نکرده اند، ولی در صورت آزاد شدن شنا، تحویل مدیریتی و طرح ساحل هوشمند به اجرا گذاشته خواهد شد.
هیات نجات غریق مازندران با حمایت استانداری و فدراسیون غواصی و نجات غریق طرحی را با نام ساحل امن به سرانجام رسانده که مقرر است طی هفته های آتی بعنوان یکی از تازه ترین شیوه های پایش ساحل و دریا به کار گرفته شود. این طرح که به پیشنهاد هیات نجات غریق و توسط دانشگاه مازندران تهیه شده، تا کنون در کشور مورد استفاده قرار نگرفته و بنا بر این مازندران را به استان پیشتاز در استفاده از تکنولوژی های جدید ارتباطی برای پایش تصویری شناگاه ها و نجات افراد در معرض غرق شدن تبدیل نموده است.
برای اجرای طرح ساحل هوشمند یک مرکز مانیتورینگ در بابلسر به وجود آمده که مقرر است به مچ بندهای هوشمند و مجهزی که در اختیار منجیان غریق قرار می گیرد متصل باشد؛ مچ بندهایی که بتازگی وارد کشور شده و الان نیز در اختیار هیات نجات غریق مازندران قرار دارد تا بعد از برگزاری و شروع به کار طرح های سالمسازی دریا در صورت صدور مجوز از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا، پایش تصویری سواحل سراسر مازندران و ارتباط مستقیم منجیان با مرکز مانیتورینگ در هنگام نجات غریق بطور رسمی شروع شود.
رئیس هیات نجات غریق مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از آماده به کار بودن تجهیزات و زیرساخت های این طرح آگاهی داد و اظهار داشت: طرح ساحل امن تمام مناطق ساحلی مازندران از گلوگاه تا رامسر را در بر می گیرد و برای اولین بار در کشور اجرا می شود. در این طرح با بهره گیری از مچ بندهای ویژه ای که از چین خریداری شده و زیرساخت های ارتباطی، پایش آنلاین سواحل و همین طور حوادثی که در سواحل اتفاق می افتد انجام می شود.
نقی کریمیان اظهار نمود: مچ بندهای خریداری شده برای این طرح با قابلیت نصب سیمکارت و ارسال پیامک به مرکز مانیتورینگ، مجهز به دوربین های با کیفیت برای فیلمبرداری، میکروفون و اسپیکر برای ارتباط همزمان منجی غریق با مرکز مانیتورینگ هستند.
وی اضافه کرد: در این طرح زمانی که منجی غریق ببیند شخصی غرق شد، بلافاصله با فشار دادن یک دکمه که روی مچ بند قرار دارد می تواند پیامک اعلام وقوع حادثه را به مرکز مانیتورینگ، مرکز اورژانس ۱۱۵، هیات نجات غریق شهرستان و هیات نجات غریق استان بفرستد. از همان لحظه نیز دوربینِ روی مچ بند فعال شده و تصاویر بصورت آنلاین در مرکز مانیتورینگ پخش و ضبط می شود. بدین سان همکاران ما در مرکز مانیتورینگ علاوه بر اینکه در جریان مختصات جغرافیایی محل حادثه قرار می گیرند، همه جزییات حادثه را می بینند و رصد می کنند.

پایش آنلاین حوادث در سواحل
رئیس هیات نجات غریق مازندران اشاره کرد: قابلیت مهم این زیرساخت، ارتباط مستقیمی است که در هنگام وقوع حادثه بین مرکز مانیتورینگ و منجی غریق برقرار می شود تا از مرکز در صورت لزوم نکاتی که باید هنگام نجات دادن غریق به منجی گفته شود را بیان کنند. یعنی منجی غریق در هر نقطه از سواحل مازندران که باشد همزمان اگرچه وارد آب شده و به سمت فرد حادثه دیده می رود می تواند بصورت زنده با مرکز در ارتباط باشد و از مشورت های لازم در هنگام عملیات بهره بگیرد.
کریمیان درباره تعداد مچ بندهای خریداری شده برای منجیان غریق مازندران نیز اظهار داشت: فعلا باتوجه به محدودیت های مالی توانستیم ۲۰۰ دستگاه ساعت خریداری نماییم. تا کنون برای اجرای این پروژه حدود ۱۰ میلیاردریال هزینه شده و به ۱۵ میلیاردریال دیگر هم نیاز داریم.
وی بهره برداری از این طرح را منوط به شروع فعالیت طرح های سالمسازی دریا عنوان نمود و اضافه کرد: در صورتیکه ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز برگزاری طرح های سالمسازی دریا را صادر کند، این طرح نیز بطور رسمی به بهره برداری می رسد. اتاق مانیتورینگ آماده افتتاح است. کل طرح نیز برای برخی از مسئولان رونمایی گردید و اجرای آزمایشی را هم انجام دادیم. بتازگی نیز در نشستی که به میزبانی وزارت کشور و با ریاست معاون وزیر کشور و رییس سازمان امور اجتماعی انجام شد یک اجرای آزمایشی از طرح داشتیم که مورد استقبال مسئولان قرار گرفت.
رئیس هیات نجات غریق مازندران درباره مدت طراحی و اجرای این پروژه اظهار نمود: بعد از مطرح کردن پیشنهاد با معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران و دریافت موافقت برای این پروژه، طراحان و مجریان این زیرساخت در دانشگاه مازندران که از بین چهار گروه متقاضی انتخاب شدند در قراردادی هشت ماهه توانستند طبق زمان بندی طرح را پیش ببرند و تحویل دهند. حالا نیز منتظر صدور مجوز برگزاری طرح های سالمسازی و همین طور دستور استانداری برای بهره برداری از این طرح هستیم.
کریمیان ضبط شدن جزییات حوادث را جهت بررسی ابعاد حوادث بمنظور پیش گیری از حادثه های بعدی و کاهش تعداد غریق در مازندران مهم و اثرگذار بیان کرد و اظهار داشت: با اجرای این طرح علاوه بر اینکه مدیریت بهتری بر حوادث احتمالی می شود، امکان بررسی و مطالعه روی حوادث و امدادرسانی انجام شده به افراد حادثه دیده نیز فراهم خواهد شد.

هدایت مسافران با اپلیکیشن دریای امن
به گفته کریمیان یکی دیگر از خدمات آماده ارائه به مسافران برای دور ماندن از خطر غرق شدگی در دریا نیز اپلیکیشن دریای امن است که ویژه مسافران و گردشگران طراحی شد و به زودی بهره برداری می شود.
وی اضافه کرد: در این طرح هفت هزار نقطه از تمام نوار ساحلی گلوگاه تا رامسر با « جی آی اس GIS » شناسایی شد تا مختصات همه نقاط ساحلی و شناگاه ها در اختیار باشد. اپلیکیشن «دریای امن» نیز طوری طراحی شده که هر مسافری از مبادی ورودی مازندران به این استان وارد شود یک پیامک با نام همین اپلیکیشن به گوشی او فرستاده می شود و با ورود به لینکی که برای او فرستاده شد می تواند سامانه را روی گوشی نصب کند.
رئیس هیات نجات غریق مازندران اشاره کرد: این سامانه به کاربر اطلاعات لازم درباره طرح های سالمسازی، شناگاه ها و مناطق پرخطر ساحل را می دهد و او را به نزدیک ترین ساحل امن هدایت می کند.
این مسئول اشاره کرد: کاربرد دیگر این سامانه، اعلام وقوع حادثه از طرف کاربر به نیروهای امدادی است، بطوریکه در هر نقطه از سواحل مازندران حضور داشته باشد و حادثه ای برای یکی از همراهان او یا هر شهروند دیگری رخ داد با همان سامانه می تواند وقوع حادثه را به مرکز اعلام نماید و بلافاصله حادثه به نزدیک ترین گروه امدادی منطقه اعلام می شود تا در محل حضور یابند.
برنامه ریزی های مؤثر انجام شده برای افزایش امنیت ساحل و دریا در مازندران از سال ۱۳۹۳ تا کنون سبب شد که تعداد غرق شدگان دریا در مازندران از حدود ۲۰۰ نفر در آن زمان هر سال کمتر شود و به ۴۷ نفر در سال ۱۳۹۹ برسد و بنظر می رسد با اجرای این طرح نوین برای پایش سواحل مازندران، ضریب امنیت این سواحل باز هم افزایش خواهد یافت.


1400/03/16
17:27:38
5.0 / 5
1484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری