پژوهشگر و مدرس پرنده نگری:

پرنده نگری موقعیت ویژه برای توسعه گردشگری ایران

پرنده نگری موقعیت ویژه برای توسعه گردشگری ایران

به گزارش تور و گردشگری پژوهشگر و مدرس پرنده نگری اظهار داشت: ایران با عنایت به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی، در هر چهار فصل میزبان گونه های مختلف پرندگان است از این نعمت ویژه و موهبت خدادادی برای رونق «پرنده نگری»، جذب توریست و توسعه صنعت گرشگری باید به صورت مطلوب استفاده نماییم.به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، پرنده نگری (Bird watching) از شاخه های طبعیت گردی و بوم گردی است و با پرنده شناسی متفاوت می باشد. یک پرنده نگر بدون هیچ گونه تصرف و دخالت در زندگی طبیعی پرندگان تنها به تماشای آنها در طبیعت می پردازد، اما یک پرنده شناس بر اساس تحقیق علمی از نزدیک به بررسی ژنتیک، عادات و رفتار گونه های مختلف پرندگان می پردازد.

پرنده نگری لذت مشاهده پرندگان، بدون تماس و لمس پرنده ها در زیست گاه های طبیعی آنها است؛ در این شیوه، مخاطبان به رصد پرندگان پرداخته و از تماشای آنها لذت می برند. امروزه پرنده نگری پرطرفدارترین شاخه گردشگری مبتنی بر طبیعت در جهان است که علاوه بر جذب توریست و جلب توجه اقشار مختلف جامعه در حفاظت از زیستگاه های طبیعی پرندگان نقش مهمی ایفا می کند.

طبیعت گردی اصول و قواعدی بر مدار احترام به منابع طبیعی، حیات وحش و محیط زیست دارد و آداب پرنده نگری علاوه بر همه اینها تاکید دارد گردشگری که وارد طبیعت می شود نباید به لانه پرندگان نزدیک شود، نباید به تخم پرنده دست بزند، نباید در تغذیه آنها دخالت کند، نباید از ایجاد صدا برای جذب پرنده استفاده نماید و یا آرامش آنها را به هم بزند.

در حال حاضر پرنده نگری حتی بعنوان یک صنعت در بیشتر کشورهای جهان رونق پیدا کرده و افراد برای گذران اوقات فراغت به تماشای پرندگان می پردازند و اگر حرفه ای تر باشند از آنها عکاسی هم می کنند، بر همین مبنا در خیلی از کلان شهرها اماکن مدیریت شده برای تفرج و تماشای پرندگان و بهره گیری از ظرفیت بالقوه آنها در تحقیقات، آموزش و گذران اوقات فراغت، راه اندازی می کنند.

شهر تهران بعنوان یک کلان شهر از تنوع زیستی بسیار غنی برخوردار است؛ باغ ها، بوستان های جنگلی، مناطق کوهستانی شمال تهران، تپه های سوهانک، تلو و پارک پردیسان در داخل شهر و رود دره ها، اصلی ترین زیستگاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری پایتخت بخصوص پرندگان هستند. منطقه حفاظت شده جاجرود، پارک های ملی سرخه حصار و خجیر و تالاب های مصنوعی شهری مانند دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) هم از عرصه های جاذب پرندگان محسوب می شوند که از سال قبل سایت های پرنده نگری توسط شهرداری تهران در این منطقه از غرب تهران بوجود آمده است.

به نظر می رسد آشنایی شهروندان با انواع گونه های پرندگان بومی و مهاجر و نحوه زیست آنها از قبیل زیستگاه، آشیان گزینی، تغذیه، زادآوری و بیان اهمیت و ارزش زیست محیطی پرندگان و نقش آنها در اکوسیستم های شهری و مهم تر از همه آرامش روحی و روانی ناشی از مشاهده پرندگان در شهری شلوغ و آلوده علاوه بر آن که می تواند مفرح و آرامش بخش باشد، می تواند منجر به رونق پرنده نگری و گردشگری در طبیعت شود.پرنده ها همیشه هستند، ما کم دقت شدیم

پرویز بختیاری پژوهشگر و فعال محیط زیست، پرنده نگر و مولف کتاب پرنده های شهر تهران در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: پیدا کردن و تماشای خزندگان یا حشراتی مانند پروانه دشوار است و به سادگی امکان آن وجود ندارد؛ مثلا پروانه ها بیشتر در بهار دیده می شوند، اما پرنده ها همیشه هستند، افراد هر زمان که اراده کنند می توانند پرنده ها را ببینند، موقعیت جغرافیایی و اقلیمی ایران بگونه ای است که هر زمان در تابستان و زمستان اراده شود میتوان پرنده نگری کرد.

بختیاری اضافه کرد: پرنده نگر در ایران خیلی خوش شانس است که در تمام فصول سال می تواند پرنده نگری کند چون گونه های متنوع آنها همیشه در سرزمین ما حضور دارند و موقعیت سرزمین ما به شکلی خاص است و هر زمان تصمیم بگیریم می توانیم پرنده ها را ببینیم این یک نعمت و موهبت خدادادی است و باید از این موهبت برای توسعه پرنده نگری و جذب توریست استفاده مطلوب نماییم.

مدرس پرنده نگری تصریح کرد: پرنده ها همه جا هستند، حتی داخل شهرهای شلوغ؛ دیدن آنها فقط کمی دقت و آشنایی می خواهد، کار خیلی سختی نیست کافی است به نزدیکترین پارک محل سکونت خود رجوع کنید حتما گونه ای از پرنده را خواهید دید. در زمانی خاص تنوع بیشتر و پرندگان خاص تر وجود دارند، اما در فصول و زمان معمولی هم بالاخره پرنده های معمولی دیده می شوند.فقط ردپای توریست باید در طبیعت بماند

بختیاری با اشاره به اینکه پرنده نگری یک از شاخه های گردشگری در طبیعت یا بوم گردی است، اظهار داشت: با اینکه واژه پرنده در عبارت پرنده نگری سبب شده برخی سازمان حفاظت از محیط زیست را متولی آن می دانند، اما در واقع این رشته یکی از شاخه های گردشگری می باشد و تابع اصول و ضوابط گردشگری در طبیعت است و رعایت همه قوانین اکوتوریسم و بوم گردی برای آن الزامی است.

اصول طبیعت گردی تاکید دارد که وقتی توریست وارد محیط طبیعت می شود و بازمی گردد فقط ردپای او باید باقی بماند. همه قواعد الزامی در طبیعت گردی برای حفاظت از محیط زیست در پرنده نگری باید رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه پرنده نگری هم در قالب گردشگری مسئولانه قرار دارد، تصریح کرد: پرنده نگر بعنوان یک طبیعت گرد حق ندارد به گیاهان صدمه بزند، و برای حیوانات و پرندگان اضطراب، وحشت و احساس خطر ایجاد نماید، حق ندارد به آشیانه پرندگان دست بزند، غذای اضافه به آنها بدهد یا جوجه های آنها را بردارد.انتظار و جست وجو، جذابیت پرنده نگری است

بختیاری اضافه کرد: پرنده نگری اصلا دشوار نیست، ابزارهایی مانند دوربین و تلسکوپ برای پیدا کردن پرنده ها و بهتر دیدن، به پرنده نگر کمک می نماید، حرکت پرنده، صدا و آواز پرنده هم بسیار کمک کننده است؛ البته تاکسیدرمی (خشک شده و مجسمه) پرندگان را هم میتوان در موزه ها به سهولت تماشا کرد و با پرندگان آشنا شد، اما لذتی ندارد و جذاب نیست.

وی جست وجو و انتظار، را از جذابیت ها و زیبایی های پرنده نگری و تماشای پرنده در دل طبیعت دانست و اضافه کرد: یک توریست و پرنده نگر وقتی با هدف پرنده نگری وارد طبیعت می شود، هر صدا و آوازی را می شنود تلاش می کند حدس بزند کدام گونه از پرنده است و زمانی که میان بوته ها و روی شاخه ها پرنده صاحب صدا را می نگرد، از یافته خود لذت می برد، این راز و جاذبه پرنده نگری است.پرنده نگری نسبت به سایر شاخه های گردشگری ارزان تر است

بختیاری تصریح کرد: پرنده نگری و تجهیزات مورد نیاز آن به نسبت خیلی از شاخه های گردشگری و تفریحات و ورزش هایی مانند اسکی، کوهنوردی گران نیست، برای شروع پرنده نگری یک دوربین، یک کتاب راهنما و یک دفترچه یادداشت نیاز است که تهیه آن هم ارزان و هم آسان است، البته پرنده نگرهای حرفه ای چون علاقه به ثبت تصویر پرنده دارند دوربین عکاسی هم می خرند، و تصویر مستند پرنده را می توانند در گزارش ها، مقالات و کتاب ها استفاده کنند.
تاج طلایی کوچکترین پرنده خاورمیانه


منبع:

1400/03/18
22:40:22
5.0 / 5
1160
تگهای خبر: آموزش , باغ , توریست , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ttma تور و گردشگری