میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

بررسی لغو روادید گروهی روسیه

بررسی لغو روادید گروهی روسیه

تور و گردشگری: پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی، برگزاری نمایشگاه شهرهای جهانی و بررسی لغو روادید گروهی ایران و روسیه همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر -گروه جامعه؛ در این هفته پیرو لغو روادید سفرهای گروهی روسیه که مدتی پیش توسط وزیر میراث فرهنگی و رییس آژانس فدرال روسیه به امضا رسید تعدادی از فعالان گردشگری ایرانی در داخل کشور و در کشور روسیه در فضای مجازی به بحث و گفتگو درباره این مساله پرداختند.
مصطفی سروی عضو هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران در این زمینه اظهار داشت: یکی از موضوعات در رابطه با این اتفاق نگرانی درباره پناهنده شدن برخی از ایرانی هاست که تصور می کنند با این امتیاز می توانند به روسیه رفته و از آنجا به کشورهای اروپایی پناهنده شوند که این مساله سبب خواهد شد بعد از مدتی روسیه موضوع لغو روادید سفرهای گروهی را باطل کند. موضوع دیگر این که تعدادی از افراد تصور می کند برای سفرهای انفرادی نیز روادید حذف گردیده است در صورتیکه این طور نیست و باید گروه های ۵ تا ۵۰ نفره توسط یکی از آژانس های معتبر دارای مجوز و شناخته شده توسط روسیه پکیج تور روسیه را خریداری کنند درآن صورت برای روادید این گروه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.
تعدادی دیگری از فعالان گردشگری بازار روسیه در این جلسه مجازی اعلام می کردند که روسیه جزو کشورهای هدف ایران است اما ایران جزو مقاصد سفر روس ها نیست تعداد دیگری از فعالان گردشگری با این صحبت مخالف بودند و می گفتند سالانه چند هزار گردشگر روس داریم که می توانیم تعداد بیشتری از آنها را به ایران جذب نماییم.
در این هفته همین طور رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در یادداشتی پیشنهاد کرد از کلمه صنایع زیبا بجای صنایع دستی استفاده گردد.
حسن بلخاری ۴ دلیل برای این پیشنهاد در نظر گرفت. یکی از آنها این بود که مفهوم صنعت و صنایع در اصطلاحاتی مانند صنایع دستی و هنرهای سنتی اشاره و ارجاع به هنر و تمامی مفهوم این واژه در فرهنگ چند هزار ساله ایران است.
در این هفته همین طور چهل و دومین نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا با حضور نمایندگان صنعت گردشگری ایران انجام می شود. این نمایشگاه نیمه دوم ژانویه سال ۲۰۲۲ در مادرید انجام خواهد شد.
این هفته همین طور تفاهم نامه ای بین موزه ملی ایران و دانشگاه شهید بهشتی در امتداد همکاریهای علمی، آموزشی و پژوهشی در موزه ملی ایران به امضا رسید. انجام پروژه های پژوهشی مشترک خصوصاً در زمینه باستان شناسی، انجام طرح های تحقیقاتی مشترک، انتشارات، برگزاری نشست ها همچون مواردی این تفاهم نامه بود که به مدت ۵ سال منعقد شده است.
این هفته همین طور نمایشگاه شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی در محل وزارت میراث فرهنگی برپا شد.
معاون صنایع دستی کشور نیز در نشستی با حضور مدیران سایت های فروش صنایع دستی اظهار داشت: یکی از اقدامات حمایتی این وزارتخانه پیگیری موضوع خریدهای سازمانی است. در این زمینه با دستگاه های مختلف رایزنی شده و اسامی سایت های برتر فروش مجازی صنایع دستی برای آنها ارسال خواهد شد.
این هفته از پژوهشگاه میراث فرهنگی خبر رسید گمانه زنی های دیرینه شناسی در جبهه غربی برج طغرل شهر ری که در جریان برخورد با آثار و شواهد فرهنگی تاریخی در حین خاکبرداری در این محدوده انجام گرفت به کشف سازه معماری احتمالاً مربوط به دوره سلجوقی منجر گردید.
وزیر میراث فرهنگی در این هفته طی نامه ای به استاندار تهران از ابلاغ ثبت ملی ۳۳ اثر تاریخی فرهنگی همچون خانه وارطان و ساختمان اتاق تجاری آگاهی داد.
ملک موسوم به ساختمان اتومبیل دسوتو خانه قدیمی منطقه ۱۲ کارخانه دخانیات تهران، پاساژ رزاق منش و ساختمان وزارت کشور همچون این آثار بودند.


منبع:

1400/03/30
14:21:37
5.0 / 5
1502
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری