اختصاصی مهر؛

سرگردانی ۳۷ مسافر جام ملت های اروپا بدون آب و غذا در فرودگاه مسكو

سرگردانی ۳۷ مسافر جام ملت های اروپا بدون آب و غذا در فرودگاه مسكو

تور و گردشگری: بیش از 30 ساعت است 37 مسافر ایرانی که به قصد تماشای فوتبال جام ملت های اروپا به روسیه رفته بودند، اجازه خروج از فرودگاه مسکو را ندارند و همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، تصاویر، صداها و فیلم هایی به دست خبرنگار مهر رسیده که حاکیست حدود ۳۷ نفر از ایرانیانی که از شهرهای مختلف کشور با هواپیمای روسی به مسکو رفته اند با در دست داشتن «Fan ID» به قصد تماشای مسابقات جام ملتهای اروپا عازم روسیه شده بودند اما از ساعت ۵ بامداد روز گذشته (۲۷ خرداد ماه) تا حالا در فرودگاه معطل مانده اند.
در این باره حرمت الله رفیعی رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت: هر کدام از این افراد سهمیه بلیت تماشای بازی ها را دارند و فن آیدی گرفته شده توسط آنها هم قانونی می باشد. یکی از پروازهای ایرانی توانست بعد از ۶ ساعت معطلی، ۱۷۰ مسافر را از فرودگاه رد کند اما این ۳۷ نفر که با پرواز روسی به مسکو رفته اند، هنوز در فرودگاه معطل هستند. اگر قرار بود مشکلی در ویزا یا Fan Id آنها باشد، به طور معمول ایرلاین در مبدأ اجازه ورود مسافر به هواپیما را نمی داد.
وی درباره این که شاید مسئولان امنیتی روسیه احتمال پناهنده شدن این افراد را داده اند، اظهار داشت: مگر این احتمال وجود ندارد که هر کسی به هر کشور دیگری که می رود، پناهنده شود؟ شاید آنها درست بگویند اما در تمام مرزها این مساله کنترل می شود. با این وجود نباید مسافران ایرانی در فرودگاه با چنین وضعیتی معطل می ماندند. همراه آنها، کودکانی حضور داشتند که برایشان شیرخشک هم وجود نداشت چه برسد به آب و غذا برای مسافران. من این مساله را با وزیر میراث فرهنگی در بین گذاشتم. او هم به سفیر ایران در روسیه اطلاع داد؛ هنوز هیچ کدام دلیل مشخصی را بیان نکرده اند و نمی دانیم که این مسافران تا چه زمانی باید در فرودگاه مسکو معطل بمانند. با این وجود معتقدیم هر کسی اهمال نموده که موجب تضییع حقوق شهروندان ایرانی شده، باید پاسخگو باشد.
در پی این مشکلات سفارت ایران در مسکو اطلاعیه ای را منتشر نموده که در این اطلاعیه آمده است: طبق اطلاعات واصله، تعدادی از آژانس های مسافرتی در چند وقت گذشته اقدام به فروش غیرقانونی بلیت و فن آیدی برای تماشای مسابقات جام ملت های اروپا در سنت پترزبورگ به تعدادی از شهروندان ایرانی کرده اند. مرزبانی فرودگاه های روسیه با ادعای جعلی بودن فن آیدی و اختصاص یک بلیت به چند نفر، مانع حضور این عده از شهروندان به مسکو شده اند؛ این امر با شیوع بیشتر ویروس کرونا در فدراسیون روسیه و اقدام غیرقانونی چند ایرانی در هفته گذشته جهت عبور از مرز روسیه به سمت اروپا همزمان شده و در نتیجه مرزبانی فرودگاه های مسکو، سخت گیری های خود برای ورود مسافران ایرانی به روسیه را افزایش داده و در صدد بازگرداندن آنها به کشورمان شده اند.
این سفارت بمحض اطلاع از این مساله و با پیگیری های مستمر، مانع از بازگرداندن آنها شده ولی مشکل بطور کامل حل نشده و هنوز افرادی در فرودگاه بلاتکلیف باقی مانده و با احتمال بازگشت به کشور مواجهند. سفارت ایران در فدراسیون روسیه به شهروندان ایرانی که قصد سفر به روسیه را دارند سفارش کرده که برای اجتناب از معطلی و اخراج از روسیه بعد از ستاندن روادید و مجوز ورود به روسیه (صادر شده از طرف ستاد مبارزه با کرونا روسیه) و اطمینان از صحت اسناد و مدارک، اقدام به سفر کنند.


منبع:

1400/03/30
17:40:44
5.0 / 5
1212
تگهای خبر: خدمات , سفر , فرهنگ , مسافرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری