وزیر میراث فرهنگی:

سند اجتماعی كردن یگان حفاظت میراث فرهنگی و میراث بانان تدوین شود

سند اجتماعی كردن یگان حفاظت میراث فرهنگی و میراث بانان تدوین شود

به گزارش تور و گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تدوین سندی برای اجتماعی کردن یگان حفاظت میراث فرهنگی و میراث بانان را ضروری دانست و اشاره کرد: برای حفاظت الکترونیکی آثار فرهنگی باید از تکنولوژی های روز دنیا استفاده گردد.به گزارش عصریکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، آیین تکریم سردار امیر رحمت اللهی فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معارفه سردار سرتیپ دوم پاسدار حسن مهری با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و منابع همین طور مدیران ستادی روز یکشنبه (۳۰خرداد)در سالن اجتماعات وزارتخانه و حضور ویدئو کنفرانسی فرماندهان یگان حفاظت میراث فرهنگی ۱۸ استان کشور انجام شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مراسم با تبریک پیروزی با شکوه ملت بزرگ ایران در عرصه انتخابات اظهار داشت: با وجود تبلیغات منفی دشمنان و شرایط اقتصادی ناشی از تحریم حداکثری که در تاریخ کشور نمونه آنرا نداشتیم، مردم با حضور خود نشان دادند که پشتیبان نظام و کشور هستند و باید از آنها سپاسگزاری کرد. انتخابات به کشور و ملت بزرگ ایران بر می گردد و تمام این موضوعات در موضوع میراث فرهنگی جمع می شود.

مونسان اضافه کرد: موضوع میراث فرهنگی هویت ملت است و فقط تاریخی و ملی نیست، بلکه دینی و مذهبی هم هست. کشوری با پیشینه تاریخی پرافتخار داریم که میراث فرهنگی آن باارزش و گرانبها است و نقطه اتکا و فخر ما در دنیا به حساب می آید.

وی اشاره کرد: میراث فرهنگی در همه جای دنیا خصوصاً کشور ما یکی از مولفه های امنیت ملی به حساب می آید که سبب همبستگی بین اقوام شده است. وظیفه ما این است از این میراث که گذشتگان به خوبی آنرا حفظ کردند، نگهداری نماییم و به غنای آن بیافزاییم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: هر شی تاریخی که از کشور خارج یا تخریب می شود در حقیقت یک قطعه از تاریخ کشور از بین می رود. در موزه ها تنها اشیا را به نمایش نمی گذاریم، بلکه تاریخ را نیز روایت می نماییم، در تمام موزه های دنیا در کنار نمایش آثار، اسناد تاریخی را نیز به نمایش می گذارند.

مونسان افزود: موزه ها نمایشگر تاریخ یک ملت هستند در حقیقت حفاظت از اشیا در ابنیه تاریخی، حفاظت از هویت کشور و ملت است. ماموریت به این بزرگی را به تنهایی یگان حفاظت میراث فرهنگی نمی تواند انجام دهد و بر عهده نیروی انتظامی است.

وزیر میراث فرهنگی عنوان کرد: انتخاب سردار حسن مهری انتخاب مناسب و شایسته ای بود و از سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی و سردار مهدی معصوم بیگی رییس پلیس پیشگیری ناجا برای این انتخاب تشکر می کنم. یگان حفاظت میراث فرهنگی بدون پشتیبانی نیروی انتظامی اساسا عملکرد بالایی نخواهد داشت.

مونسان اظهار داشت: بیش از یک میلیون سایت تاریخی شناخته شده در کشور وجود دارد اگر برای هر سایت یک مأمور در سه شیفت در نظر بگیریم نیازمند سه میلیون نفر هستیم و این امکان پذیر نیست، ماموریت سختی بر عهده یگان حفاظت میراث فرهنگی برای حفاظت از این همه آثار تاریخی کشور قرار دارد که خوشبختانه با علاقه قلبی که نیروهای یگان حفاظت نسبت به موضوع میراث فرهنگی دارند با وجود تمام مشکلات از عهده آن بر می آیند.

او اضافه کرد: چهار سال در خدمت سردار رحمت الهی بودم به جز خوبی چیزی از ایشان ندیدم، فرمانده با اخلاق، خوش فکر و مقتدری بودند، در دوره او سبک مدیریت جدید و تحولات خوبی در یگان حفاظت میراث فرهنگی به وجود آمد و باید از ارتقای نوع فرم و رفتار و بالا بردن انگیزه نیروهای یگان حفاظت قدردانی نمود.

مونسان بیان کرد: سردار رحمت الهی جزو سرمایه های باارزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بودند و هیچ گاه از او گله ای نشنیدم. به سهم خود از کوشش های او تشکر می کنم. به لحاظ قانونی سردار رحمت الهی بازنشسته شدند و امکان دعوت از ایشان نبود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار نمود: جا دارد از فرماندهان یگان حفاظت میراث فرهنگی استانها که همیشه ساعی هستند تشکر کنم و برای آنها آرزوی موفقیت دارم.»

مونسان خطاب به سردار مهری فرمانده جدید یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: پیشنهاد می کنم سندی را برای تداوم فعالیت یگان حفاظت میراث فرهنگی آماده کنید و به موضوع اجتماعی کردن یگان حفاظت میراث فرهنگی و میراث بانان بپردازید. همین طور از تکنولوژی های روز برای حفاظت الکترونیکی باتوجه به کمبود نیرو استفاده کنید و در این خصوص معاون توسعه مدیریت و منابع کمک خواهدنمود.»

او تاکید کرد: امیدواریم در دوره سردار مهری شاهد جهش دیگری در یگان حفاظت میراث فرهنگی باشیم.برگزاری ۱۱ دوره آموزشی برای پرسنل بخش یگان حفاظت

محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی در این مراسم با خیرمقدم به حاضران در جلسه بیان کرد: از زحمات 6 ساله سردار رحمت اللهی تشکر می کنم. همین طور باید از تمام عزیزانی که از شروع پاندمی کرونا کنار ما بودند و امروز دیگر حضور ندارند همچون مرحوم الله یاری مدیرکل فقید میراث فرهنگی استان اصفهان یاد کنم.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه با تبریک دهه کرامت، اضافه کرد: بیعت باردیگر مردم با جمهوری اسلامی را نیز تبریک می گویم و امیدوارم دولت آینده سبب ارتقای وضعیت اقتصادی و معیشت مردم شود.

او با اشاره به حضور 6ساله سردار رحمت اللهی در سمت یگان حفاظت میراث فرهنگی بیان کرد: «به واسطه ماموریتی که داشتم از نزدیک شاهد دغدغه ایشان برای ارتقای سطح معیشت، رفاه و دانش افرادی که در این عرصه کار می کردند، بودم.

خیاطیان اشاره کرد: ارتقای سطح معاش و خدمات کارکنان، برگزاری ۱۱ دوره آموزشی برای پرسنل بخش یگان حفاظت، اضافه شدن دو رشته و پست تخصصی جدید، تقویت تشکیلات یگان در ساختار جدید و ایجاد اداره عملیات و تسهیلات همین طور ایجاد سامانه های مورد نیاز همچون کارهایی بود که در این دوره با برنامه ریزی های سردار رحمت اللهی صورت گرفت.»

او فعالیت در یگان حفاظت را از سخت ترین کارهای وزارتخانه دانست و اضافه کرد: سخت ترین کار در وزارتخانه توسط همکاران یگان حفاظت انجام می شود که در فضایی به گستردگی آسمان ایران فعالیت می نمایند.

معاون توسعه مدیریت و منابع در آخر برای ادامه مسیر سردار رحمت اللهی آرزوی موفقیت کرد و اظهار داشت: امیدواریم سردار مهری به خوبی جای خالی سردار رحمت اللهی را پر کند و با حضور ایشان شاهد اتفاقات خوبی باشیم. من هم به سهم خود از هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد.پیگیری ضابطان قضایی و جلوگیری از تخلفات در فضای مجازی

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این مراسم اظهار داشت: بهترین بهره را حوزه میراث فرهنگی از یگان حفاظت برده است. طی ۲۸ سال خدمت خود در زمینه میراث فرهنگی، سردار رحمت الهی یکی از فرماندهان اخلاق مدار و کارآزموده بودند و از شخصیت ویژه ای برخوردار می باشند.

او اضافه کرد: در دوره مدیریت 6ساله سردار رحمت الهی، انضباط بهتری در زمینه یگان حفاظت میراث فرهنگی سراسر کشور بوجود آمد. همین طور کوچکترین مسئله ای در زمینه پر مسئولیت میراث فرهنگی خصوصاً در موزه ها به وجود نیامد.

طالبیان اشاره کرد: در دوره مسئولیت سردار رحمت الهی به شبکه نیروی انتظامی وصل شدیم. او آموزش نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی را در اولویت کار خود قرار داد و از حضور اساتید داخلی و بین المللی در این خصوص بهره برد.

معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: موضوع اجتماعی کردن یگان حفاظت میراث فرهنگی و بحث میراث بانان افتخاری در دوره مدیریتی سردار رحمت الهی عنوان شد. همین طور بحث پیگیری ضابطان قضایی و جلوگیری از تخلفات در فضای مجازی در دوره مدیریت او و دکتر مونسان انجام شد.

او اضافه کرد: در زمینه میراث فرهنگی، سردار رحمت الهی کارهای ماندگاری انجام دادند و در حافظه تاریخ ثبت خواهد شد؛ امیدواریم سردار مهری فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، از تجربیات سردار رحمت الهی در این عرصه بهره ببرد.حفاظت پیش نیاز و مقدمه امنیت است

سردار رحمت اللهی در این مراسم با خوشامدگویی به حاضران در جلسه و تشکر از وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: از همکارانم در یگان حفاظت و سردار معصوم بیگی که همیشه مشکل گشای ما بوند، تشکر ویژه می کنم. همین طور برای سردار مهری آرزوی موفقیت می کنم.

او افزود: فعالان در یگان حافظت میراث فرهنگی، گم نام و بی ادعا در تمامی گستره جغرافیای کشور با کمترین توقع به پاسداری از ارزشمندترین سرمایه های فرهنگی کشور می پردازند.

سردار رحمت اللهی دو کلمه حفاظت و امنیت را قرین یکدیگر دانست و اضافه کرد: در خیلی از موارد حفاظت پیش نیاز و مقدمه امنیت است و هر دو ملازمه قطعی با نگاهی اقتدارگرا دارند. من از شروع ماموریتم در میراث فرهنگی این مساله را در دو بخش اقتدار نرم و اقتدار سخت مورد توجه قرار دادم.»

او با اشاره به مطالعه قوانین در رابطه با حوزه میراث فرهنگی، اشاره کرد: مردمی کردن حفاظت از آثار تاریخی و میراث فرهنگی موضوعی بود که در تمامی این اسناد مورد تاکید قرار گرفته بود. به همین دلیل در نخستین اقدام در ساختار مجازی یگان حفاظت اداره مشارکت های اجتماعی را تاسیس کردیم و با جامعه مرتبط شدیم. بخش نامه های کمک کننده و تسهیل کننده ابلاغ و اقدامات خوبی انجام شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی اشاره کرد: طرح میراث بان افتخاری اقدام دومی بود که در تمام استانها بصورت ساختارمند درحال پیگیری است. راه اندازی نرم افزار میراث بان از دیگر اقدامات صورت گرفته است که ثبت، مستندسازی، هوشمندیاری نظارت ها از قابلیت های این اپلیکیشن است. ۸ هزار رکورد تا کنون توسط همکاران ما به ثبت رسیده است.»

سردار رحمت اللهی بخش رسانه را پل ارتباطی با جامعه عنوان نمود و اضافه کرد: همکاران ما در روابط عمومی تصدیق می کنند که من معتقد به پاسخگویی هستم. برای اینکه پاسخگو بودن سبب تقویت تعاملات اجتماعی می شود و این مساله را در یگان جاری کردیم.

او در ادامه به بخش اقتدار سخت به مدلول برخورد قهری و برخوردهای قانونی اشاره نمود و گفـت: ما قصدمان برخورد مسئولانه بود که شائبه عملکرد منفعلانه به دستگاه منتصب نشود که در این راه اقدامات خوبی انجام شد. در مطالعاتم به این مورد برخوردم که با وجود قوانینی که وجود دارد یا مطالبه گری صورت نمی گیرد و یا گاهی در بعضی موارد از آثار بازدارندگی لازم برخوردار نیستند. در این مورد بصورت یکپارچه در استانها اقداماتی انجام دادیم که نتایج خوبی هم داشته است.

او به تصویب قانون فلزیاب در سال ۷۹ اشاره نمود و اظهار داشت: ضمانت اجرائی پیش بینی شده برای این قانون با وجود یک ماده و سه تبصره فقط ضبط دستگاه فلزیاب بود که از بازدارندگی کافی برخوردار نبود. در این چند سال 2هزار و 10دستگاه فلزیاب کشف و ضبط شده و همچنان شاهد حفاران بدون مجوز هستیم. بررسی های زیادی در این مورد انجام دادیم، امکان قانون گذاری مجدد محال بود اما تصورم این بود با استناد به قانون قاچاق کالا و ارز فلزیاب را می توان جز کالاهای مجاز مشروط تلقی نماییم. مرجع استعلام وزارت صمت بود با پیگیری ها انجام شده از این طریق توانستیم احکام خوبی را برای پرونده های مربوط بگیریم.»

رحمت اللهی در ادامه به انواع جرایم مقابل میراث فرهنگی در فضای مجازی اشاره نمود و اضافه کرد: جایی که تعرض شود به حریم قانونی یک دستگاه باید برخورد محکمی شود که در فضای مجازی شاهد این موارد بودیم و برخوردهای محکمی با مجرمان فضای مجازی انجام شد

او در ادامه اظهار داشت: دادستان کل به ضابط بودن نهادهای ما به این علت که قانون خاص نداشتیم اعتقادی نداشت، به همین دلیل به استناد مصوبه شورای عالی مربوط به امنیت ملی در سال ۷۳ را ارائه دادیم و نهایتا بخشنامه حفاظت از میراث فرهنگی که مهم ترین سند مورد استناد برای ما به حساب می آید، تنظیم شد.

فرمانده پیشین یگان حفاظت میراث فرهنگی به امضای تفاهمنامه با دانشگاه نیروی انتظامی اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق این تفاهم نامه ۱۶ عنوان پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه دادیم و دو جلد کتاب هم توسط همکاران در یگان حفاظت تالیف شد.

او در ادامه اظهار داشت: بیش از ۳۰۰ موزه در کشور تحت حفاظت یگان قرار دارد که حتی آغاز به جرم ناموفق هم نداشتیم. بیش از ۱۹۰ هزار شی تاریخی و اشیا بدل نیز توسط همکاران ما کشف شده که ۹۱ هزار قلم اصیل و مربوط به دوره های مختلف تاریخی بوده است.»

سردار رحمت اللهی در آخر از دکتر مونسان به خاطر حمایت و اعتمادی که کرد تشکر می کنم.بخشی از امنیت، مراقبت از میراث فرهنگی ملموس است

سردار مهدی معصوم بیگی رییس پلیس پیشگیری ناجا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم فریدون الهیاری مدیرکل فقید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان در ادامه اظهار داشت: تعدادی از موضوعات مانند امنیت بی بدیل هستند و برای آن جایگزینی وجود ندارد، زمانی قدر آن شناخته می شود که وجود نداشته باشد.

او اضافه کرد: یکی از عناوینی که در فرهنگ بسیار عالی ما از آن بعنوان نعمت یاد می شود، نعمت امنیت است. نیروی انتظامی پرچمدار امنیت عمومی است و این امنیت در دسترس همگان قرار دارد.

سردار معصوم بیگی اشاره کرد: وجود امنیت، تضمین کننده همه بسترهای رشد، توسعه و تعالی است، هرجا امنیت گرفتار بی نظمی شود تمام ارکان در رابطه با جامعه با مشکل روبرو می شود. مردم قدردان نیروی انتظامی هستند به فضل خدا با مجاهدت های نیروی انتظامی در کشور ما امنیت وجود دارد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا اظهار داشت: قسمتی از امنیت، مراقبت از میراث فرهنگی ملموس است که بر عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بطور مشخص یگان حفاظت میراث فرهنگی است.

او اضافه کرد: سردار رحمت الهی به خوبی توانست از ظرفیت مردمی و میراث بانان، هوشمندسازی برای حفاظت بیشتر، توانمندسازی کارکنان یگان حفاظت میراث فرهنگی از نظر دانشی و مهارتی و ظرفیت های پنهان قانونی و خاموشی که در قوانین و مقررات وجود داشت، استفاده نماید.

سردار معصوم بیگی بیان کرد: اقدام دیگری که در دوره مدیریت سردار رحمت الهی انجام شد، اتصال یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور به ابرقدرتمندی به نام نیروی انتظامی است. قسمتی از ماموریت یگان حفاظت بدون این اتصال امکان پذیر نبود. به علت عقبه مدیریتی که سردار در نیروی انتظامی داشتند به فوریت این اتصال انجام شد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا اظهار نمود: سردار رحمت الهی یکی از سرمایه های باارزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود. کارهای وی در کنار حمایت های دکتر مونسان و معاونان او باعث شده بود تا ماموریت های خودرا به نحو احسن انجام دهد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا اشاره کرد: بیش از ۳۰ سال است که سردار رحمت الهی را می شناسم و از بهترین های نیروی انتظامی هستند. او فردی خلاق و توانمند است از زحمات او و همکارانش در سراسر کشور تشکر و قدردانی می کنم. برای جایگزینی او فکر کردیم و در نهایت باتوجه به شایستگی های سردار مهری در تعامل با دکتر مونسان او را بعنوان فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی و گردشگری انتخاب کردیم. شمنبع:

1400/04/01
11:44:14
5.0 / 5
1212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری