ضرورت برخورد قطعی با تخلف احتمالی آژانس مسافرتی ایران به روسیه

ضرورت برخورد قطعی با تخلف احتمالی آژانس مسافرتی ایران به روسیه

مدیرکل دفتر ارزیابی و گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی گردشگری اظهار داشت: وقوع اتفاقاتی مانند سرگردانی مسافرانی ایرانی در فرودگاه روسیه می تواند روند لغو روادید گروهی میان دو کشور را با مخاطره مواجه کنند؛ بدین جهت لازم است در صورت تخلف احتمالی آژانس، با آن برخورد شود.


از حدود ۲۵۰ مسافر ایرانی که با پرواز شرکت هواپیمایی ایرفلوت روز پنجشنبه ۲۷ خرداد ماه وارد مسکو شدند، تعدادی از مدارک ارائه شده ( FAN ID ) از طرف ۳۸ نفر از مسافران مورد تایید مسئولان پلیس مرزی روسیه قرار نگرفت و همین طور اظهارات این مسافران نیز مغایر با هدف سفر آنها بوده است. البته آنها شنبه ۲۹ خرداد به کشور بازگشتند.
فن آیدی (FAN ID) یک نوع برگه بارکد دار است که نقش ویزا را دارد و دولت روسیه برای اتباع بیگانه بمنظور حضور در این کشور و تماشای بازیهای جام جهانی ۲۰۱۸ مجوز صدور این نوع روادید را داده بود. در رقابت های جام ملت های اروپا ۲۰۲۰ شهر سنت پترزبورگ روسیه نیز یکی از میزبانان این مسابقات است و برخی شهروندان ایرانی با هدف دیدن این بازیها فریب شرکت های سودجو را خورده و با این مجوز به مسکو رفتند اما چون پلیس مرزی فرودگاه در مصاحبه هدف این افراد را مغایر با تماشای فوتبال دید از ورود آنها جلوگیری کرد.
لغو روادید گروهی بین ایران و رسیه هنوز اجرائی نشده است
لیلا اژدری مدیرکل دفتر ارزیابی و گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی گردشگری با اشاره به این که لغو روادید گروهی میانه دو کشور ایران و روسیه هنوز پروسه کامل دیپلماتیک خودرا انجام نداده و اجرائی نشده است اظهار داشت: برخی تصور کردند این تعداد توریست که که به روسیه رفته و باز گردانده شدند مشمول لغو روادید بوده اند که اینطور نیست.
ایشان سپس بروز اینگونه اتفاقات را برای گردشگری کشور بسیار نامطلوب دانست و اظهار داشت: با این حوادث ارزش پاسپورت ایرانی کاهش می یابد. دولت در نظر دارد ارزش پاسپورت ایرانی را با افزایش تعداد کشورهایی که با قرارداد میان دو کشور نیاز به روادید از آنها برداشته می شود، ارتقاء دهد ولی بروز این اتفاقات سبب می شود دیگر کشورها برای پاسپورت ایران ارزش قائل نشوند و تمایلی برای اینگونه قرارداد ها با ایران نداشته باشند.
اژدری با اشاره به این که این مساله اخیر از طرف یک آژانس مسافرتی اظهار داشت: بردن برخی از گردشگران ایرانی بدون ستاندن ویزا از طرف آژانس مسافرتی کار خطا و اشتباهی بود حالا ما در جلسه ای که به زودی برگزار می نماییم موضوع را بررسی خواهیم کرد که این اتفاق آگاهانه از طرف مدیریت آژانس اتفاق افتاده و یا راهنمای تور این کار اشتباه را انجام داده است.
ایشان سپس اضافه کرد: سفیر روسیه در ایران نیز اعلام نموده بود که fan ID به تنهایی مجوزی برای ورود به خاک روسیه نیست و گردشگران باید ویزا دریافت نمایند.
این مدیر کل وزارت گردشگری اضافه کرد: باید از بروز فضای بی اعتمادی به گردشگران ایرانی جلوگیری شود تا در دیگر کشورها با احترام با مردم برخورد شود.
جلسه کمیته فنی برگزار می گردد تا متخلف مشخص شود
علی رفیعی معاون گردشگری اداره کل گردشگری میراث فرهنگی استان تهران همین طور در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: هنوز تمام استعلام های داخلی و بین المللی درباب دلیل بروز این اتفاق و بازگشت این ۳۸ نفر از فرودگاه روسیه به ایران مشخص نشده است و نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر دارد. تنها همان روز چهار پرواز از ایران به مقصد روسیه انجام شدده، که به جز این ۳۸ نفر دیگر مسافران مشکلی نداشتند.
رفیعی درباب اخباری که در رسانه ها انتشار یافته درباب دلیل بازگرداندن مسافران از روسیه اظهار داشت: برخی دلیل را تفاوت در هدف اعلامی مسافران به پلیس فرودگاه اعلام نمودند که مثلاً زن و شوهر جوانی ماه عسل را دلیل سفر اعلام نمودند در حالی در مکالمه ای که با این زوج داشتم، آنها گفتند، هدفمان از سفر تماشای بازی های جام ملت های اروپا در دوران ماه عسلمان بود که به پلیس فرودگاه روسیه اعلام کردیم اما نپذیرفتند.
وی اظهار داشت: همین طور بانوی سالمندی که از این سفر بازگردانده شد که خود سال ها ورزشکار حرفه ای بوده و قصد داشته بازی های فوتبال را مستقیم در استادیوم های روسیه تماشا کند، اما پلیس فرودگاه روسیه سالمندی وی را مغایر با تماشای فوتبال دانسته و وی را از فرودگاه بازگردانده است.
رفیعی در ادامه با اشاره به این که در ابتدای هفته آتی جلسه کمیته فنی برای آگاهی از دلیل بروز این اتفاق برگزار می شود، اظهار داشت: هنوز نمی توانیم بگوییم آژانس مسافرتی تخلف کرده است و باید بررسی و استعلام های لازم صورت گیرد تا به این یقین برسیم.
معاون گردشگری استان تهران همین طور درباب این آژانس مسافرتی اظهار داشت: آژانس مذکور، یکی از معتبرترین آژانس های مسافرتی است که بطور تخصصی مبادرت به برگزاری تورهای گردشگری به روسیه می کند و سال ها در این عرصه فعال است.


1400/04/02
22:27:13
5.0 / 5
1275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری