میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

اجرایی شدن حساب های اقماری گردشگری

اجرایی شدن حساب های اقماری گردشگری

اقدام برای بیمه راهنمایان گردشگری، درخواست فعالان گردشگری برای انتخاب وزیر اصلح میراث فرهنگی و اجرایی شدن حساب های اقماری گردشگری، همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.گروه جامعه؛ در این هفته میزگرد مجازی مهر پیرامون «دغدغه فعالان در رابطه با حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» درباره وزیر جدید میراث فرهنگی برگزار گردید. در این جلسه آنها اعلام نمودند که وزیر جدید باید فردی باشد که با قدرت در دولت از این بخش ها حمایت کند و در عین حال مدیریتش فارغ از هر نوع وابستگی سیاسی باشد.
در این باره محسن امامی یکی از مدیران سابق صنعت توریسم اظهار داشت: کسی که می خواهد این مسئولیت را بپذیرد، باید هم خصوصیت های شخصی مانند علاقه به حوزه، سواد و دانش، روحیه تعامل و اعتقاد به کار کارشناسی و هم تسلط کافی روی هر سه حوزه فعالیت این وزارت خانه را داشته باشد. با این وجود در این وزارت آدم کوتاه قدِ دراز دستی خواهد آمد که خصوصیت مهم آن، روی زیاد است. هم اکنون هم برخی از افراد نام خودشان را مطرح کرده و درحال لابی هستند.
در این هفته وزیر میراث فرهنگی از اجرایی شدن حساب های اقماری گردشگری اطلاع داد و اظهار داشت: جهت بررسی نهایی فازهای مطالعاتی و پایلوت حساب های اقماری گردشگری در مورد فاز اجرایی این سیستم، دستورهای لازم صادر و تصمیم گیری نهایی انجام شد. یکی از مباحثی که دنیا به سمت آن رفته، استفاده از هوش مصنوعی است. پیشبینی ما این است که در جریان هوشمندسازی فعالیت ها در صنوف مختلف، خیلی از کسب و کارها گرفتار تغییر شوند. با این وجود صنعت توریسم تنها صنعتی است که در فرایند هوشمندسازی هم رونق خویش را حفظ می نماید.
مونسان بیان نمود: به دنبال اقدامات انجام شده با سازمان جهانی جهانگردی، سازمان برنامه و بودجه، مرکز آمار و بانک مرکزی، شرایط لازم برای پیاده سازی و استقرار حساب های اقماری گردشگری فراهم گشته است.
در این هفته همینطور خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی از گرفتن سند یک هتل در مشکین شهر که از سال ۸۰ در تملک شهرداری بود، اطلاع داد.
وی اظهار داشت: در سالهای گذشته بعضی از این اموال در اختیار دستگاههای دیگر بود. حالا قانونگذار برای بازپس گیری این اموال پیگیر است و در این خصوص با وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نقاط مشترک خوبی رسیده ایم. این هتل در ابتدا و زمان جنگ به علت عدم وجود بیمارستان در مشکین شهر، در اختیار وزارت بهداشت بود و بعد از آن در سال ۸۰ به شهرداری تحویل داده شد.
در این هفته همینطور رئیس پایگاه میراث تاریخی بندر کنگ بیان نمود: پرونده ثبت جهانی بندر کنگ تا سه سال دیگر مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت چون که اخیرا این پرونده به معاونت میراث فرهنگی برای تکمیل و ارسال به لیست پیشنهادی یونسکو تحویل داده شده است.
ایوب زارعی شهردار بندر کنگ در اینباره اظهار داشت: در بافت تاریخی بندر کنگ حالا سه خانه برای بومگردی تجهیز شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. ما نمی خواهیم توریست بی کیفیت وارد بافت شود بلکه باید کنترل شده باشد تا مردم صدمه نبینند، ازاین رو هر کسی می خواهد بومگردی راه بیندازد، باید آموزش ببیند. همینطور در صدد هستیم تا تعاملی با شهرداران شهرهای اطراف برقرار نماییم.
این هفته خبر رسید که چهل و چهارمین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو بعد از وقفه ای یکساله به علت بیماری کرونا با میزبانی چین از ۲۵ تیر تا ۹ مرداد برگزار می گردد. در این نشست دو پرونده منطقه اورامانات و راه آهن سراسری مورد بررسی قرار می گیرد.
در این هفته همینطور نشست مجازی بیمه راهنمایان گردشگری برگزار گردید.
در این نشست محسن حاجی سعید رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری اظهار داشت: حالا بیمه راهنمایان از یک آرزو به یک دستاورد تبدیل گشته است؛ این خواسته در هیئت مدیره چهارم کانون راهنمایان گردشگری بعنوان نخستین خواسته محقق شد. ما در این رابطه مشکلات زیادی داشتیم. در سال ۹۹ منتظر بودیم که در بودجه برای پوشش بیمه اقدام گردد ولی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ متوجه شدیم که دولت باردیگر این بودجه حمایتی را حذف کرده بنابراین مجدداً مجبور شدیم دادخواهی را نسبت به وزارت میراث فرهنگی انجام دهیم. در بودجه ۱۴۰۰ تا واپسین روزهای سال ابهام داشتیم که بالاخره این ردیف بودجه اختصاص پیدا کرد یا نه تا این که در نهایت بدون هیچ رأی مخالفی برای بودجه ۱۴۰۰ توانستیم دولت را مکلف نماییم که از راهنمایان حمایت کند.


منبع:

1400/04/12
22:27:55
5.0 / 5
1089
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصص , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری