میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

آب بازی گردشگران در كاروانسرا

آب بازی گردشگران در كاروانسرا

ماجرای آب بازی گردشگران در کاروانسرای دودهک، سفر وزیر میراث فرهنگی به مشهد، بررسی چالش ها و برنامه های وزیر جدید، گردشگری دریاچه ارومیه همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبرگزاری مهر سلسله نشست هایی را پیرامون موضوع انتخاب وزیر جدید میراث فرهنگی برگزار کرد. در این جلسه ها که با حضور فعالان حوزه گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی بصورت مجازی برگزار شد، اولویت ها و چالش های وزیر جدید، خاصیت های وزیر بررسی گردید و بعد از آن کارنامه سه گزینه که توسط بخش خصوصی بعنوان وزیر پیشنهادی به رییس جمهور منتخب مقرر است معرفی شود، مورد ارزیابی قرار گرفت.
در یکی از این جلسه ها، کارشناسان بیان نمودند این دوره نباید اتفاق دوره های قبل تکرار شود چون تلقی می کنند گردشگری تخصصی ندارد و هر کسی می تواند در مسند آن بنشیند. باید روشن باشد که وظایف این وزارت کاملاً تخصصی است. اولویت، وضعیت اقتصادی و معیشت مردم است و ثابت شده که گردشگری می تواند در زمان کوتاهی کمک عمده ای به رونق اقتصاد کند. پس در وضعیت بین المللی نیاز است ارتباطات بین المللی را گسترش دهیم.
در بخش دوم این نشست؛ تعامل با ارگان های دیگر، همکاری با نمایندگان مجلس در نوشتن برنامه هفتم توسعه، بودجه کم وزارت، رونق گردشگری در پساکرونا همچون اولویت ها و چالش های وزیر جدید میراث فرهنگی در دولت سیزدهم عنوان شد.
سجاد شالیکار از فعالان گردشگری در این جلسه مجازی بیان کرد: با صنعت گردشگری در چند دهه اخیر بصورت تفننی برخورد شده است. مهم نیست چه کسی وزیر می شود مهم این است که جایگاه خودمان را بشناسیم و برای آینده برنامه ریزی نماییم اولویت اول فرهنگی و اولویت دوم اقتصادیست که هر دو در تعاملات فرهنگی و اقتصادی دنیا بسیار مهم به شمار می آید اما در ایران چنین اتفاقی نیفتاده است. باید بدانیم چرا درجه چندم و تفننی هستیم. من قبول ندارم که حتما باید وزیر میراث فرهنگی با نفوذ باشد ما در سال ۹۴ تا ۹۷ اتفاق مثبتی در زمینه سیاست کلی ایران داشتیم و مقداری گردشگری تکان خورد. آیا ظرفیت استفاده از آنرا داشتیم؟
تلاش وزارت میراث فرهنگی برای ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو در این هفته وزیر میراث فرهنگی به مشهد سفر کرد و از کوشش برای ثبت حرم رضوی در میراث جهانی یونسکو آگاهی داد و اظهار داشت: حرم امام رضا (ع) ارزشمندترین بنای کشور و شکوه هنر و معماری ایرانی اسلامی است که تا حالا غفلت شده و به ثبت جهانی نرسیده است. همین طور حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، با اشاره به قدمت بیش از ۷۰۰ سال حرم مطهر امام رضا (ع)، این مکان را گنجینه ای بی نظیر از هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی دانست و اظهار نمود: صرف نظر از قداست روحانی و موضوع زیارت، بارگاه مطهر رضوی همراه خود اطلاعات خیلی از تاریخچه هنر و هنرمندان و گنجینه ای حاوی مجموعه باورها و آداب و رسوم ملت مسلمان ایران در طول تاریخ است که مغفول مانده و باید به این ابعاد و جنبه های حرم مطهر نیز پرداخته و برای مردم بیان شود. وی تسهیل زیارت را یکی از اولویت های آستان قدس رضوی معرفی و اظهار نمود: وزارت میراث فرهنگی و گردشگری با ارائه طرح ها و پیشنهادات خود می تواند به تسهیل تشرف آسان زوار به مشهد و حرم مطهر و افزایش زمان حضور زوار در بارگاه امام رضا (ع) کمک نماید.
مرمتگران آثار فرهنگی و هنری صاحب خانه صنفی شدند در این هفته خبر رسید انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری پس از ۱۲ سال پیگیری و برنامه ریزی تشکیل و نخستین مجمع عمومی آن امروز بصورت مجازی اجرا شد.
فتح الله نیازی مرمتگر و نماینده هیأت مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ با بیان این خبر اظهار داشت: با وجود پیشینه بیش از ۵۰ ساله حفاظت و مرمت در ایران و حضور بیش از ۶۰۰۰ مرمتگر در کشور متأسفانه اکنون تعداد اندکی از این افراد در بخش دولتی مشغول به کار هستند و مابقی بصورت مرمتگر شخص حقیقی و پیمانکار فعالیت می نمایند.
او تصریح کرد: از سویی نبود ساز و کاری تعریف شده برای تخصص مرمت اشیا و آرایه های معماری بعنوان یک شغل و حرفه شناخته شده و مستقل، موجب فعالیت برخی افراد غیرمتخصص در این عرصه و بیکار ماندن و فراموش شدن متخصصان این رشته شده است.
کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی اظهار نمود: بمنظور ساماندهی و دفاع از حقوق صنفی مرمتگران پس از ۱۲ سال پیگیری و برنامه ریزی سرانجام مرمتگران آثار تاریخی فرهنگی صاحب خانه صنفی شدند.
۱۵۰ بنای تاریخی و گردشگری کشور به بخش خصوصی واگذار شد این هفته هادی میرزایی اظهار داشت: با وجود لطمه های ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش جذب گردشگران، تا حالا ۱، ۶۵۰ میلیاردریال جذب سرمایه مستقیم و حدود ۳ هزار میلیاردریال سرمایه گذاری غیرمستقیم در بناهای تاریخی کشور محقق شده است. مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور افزود: صندوق توسعه، حفظ و احیا با هدف بهره برداری و ارتقای بناهای تاریخی، از زمان تأسیس تا حالا طی ۱۵ سال اخیر ۷۵۴ مجموعه را در اختیار خود قرار داده است که تا حالا ۱۵۰ مجموعه تاریخی از این تعداد به بخش خصوصی واگذار شده است. میرزایی بیان کرد: طی یک سال و نیم گذشته با ۳۴ سفر استانی و بررسی بناهای تاریخی متعلق به صندوق، ۷۰ مجموعه تاریخی جهت حفظ و احیا واگذار شد. میرزایی تصریح کرد: طی برنامه های پیش رو، تلاش می شود تا در آینده نزدیک ۵۰ مجموعه تاریخی دیگر با استفاده از فراخوان عمومی، بصورت شفاف به بخش خصوصی واگذار شود. گردشگری دریایی در دریاچه ارومیه فعال می شود این هفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به پس روی آب دریاچه ارومیه طی یک دهه گذشته و پایین آمدن تراز آب اظهار داشت: اولویت ما در بنادر گلمانخانه و شرفخانه ایجاد راه دسترسی به آب دریاچه است. محمد راستاد در نشست شورای معاونان این سازمان در یکی از بنادر دریاچه ارومیه، تصریح کرد: به نظر می آید بجای کشاندن آب به ساحل، باتوجه به مشخص نبودن رفتار تراز آب در دریاچه ارومیه، ایجاد پل دسترسی، راه حل مناسب تری است چونکه تبعات زیست محیطی کمتری دارد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پیشینه حضور سازمان بنادر در بنادر شرفخانه و گلمانخانه از پیش از سال ۱۳۴۱ شمسی، اظهار نمود: ضرورت دارد سازمان بنادر به سهم خود به سمت احیای کارهای دریایی بنادر یاد شده اقدام نماید و امید را به خانواده ها برگرداند. آب بازی که آبروی گردشگری را در دیارآفتاب برد رفتار نامتعارفی که گردانندگان یک تور تفریحی در کاروان سرای دودهک دلیجان رقم زدند با اعتراض مردم و مسئولین منجر به پلمب این مجموعه تاریخی تفریحی شد. این هفته به بهانه جشن آب، عده ای از گردشگران و بازدیدکنندگان کاروان سرای دودهک دلیجان در حرکتی خارج از شئونات اسلامی با پوشش نامناسب و در فضای مختلط به بهانه آب بازی اتفاقات خارج از عرفی را در این مجموعه تاریخی و تفریحی رقم زدند که انتشار تصاویر این اقدام واکنش مردمی بسیاری را در دلیجان و استان مرکزی در پی داشت. کاروان سرای دودهک دلیجان مدتی است که با همکاری بخش خصوصی مرمت و تبدیل به مرکز اقامتی شده است اما در شرایطی که شیوع کرونا خسارت های سنگینی به مجموعه های گردشگری وارد کرده است فقدان مدیریت و نظارت کافی اتفاقاتی را رقم می زند که تبعات فرهنگی و اقتصادی زیادی را به دنبال دارد. گردشگران بدون در نظر داشتن هنجارهای اجتماعی و فرهنگی جلوه ای از مجموعه های تاریخی و فرهنگی می سازند که گویا این اماکن فقط فضایی برای ولنگاری و خوشگذرانی های نامتعارف است.
بدین جهت رییس کل دادگستری استان مرکزی نسبت به این اتفاق اعلام موضع جدی گرفت و عنوان کرد: دادگستری در قبال ناهنجاری ها و هنجارشکنی با قاطعیت انجام وظیفه خواهدنمود و در اتفاق هنجار شکن دلیجان نیز اقدام قاطع قانونی معمول خواهد شد. وی افزود: اجازه نخواهیم داد ارزش های الهی و انسانی مورد خدشه و تعرض قرار بگیرد و حیثیت اجتماعی عامه شهروندان بزرگوار و متدین و ارزش گرای دلیجان زیر سوال برود. مدیریت کاروانسرای دودهک دلیجان بازداشت شد به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، در کنار واکنش رییس کل دادگستری به این مساله دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دلیجان در برخورد قاطع بلافاصله بعد از وقایع رخ داده در کاروان سرای دودهک این کاروان سرا با دستور قضائی پلمب کرد و مدیر کاروان سرا نیز به علت سهل انگاری در مدیریت این کاروان سرا بازداشت شد. وی افزود: همین طور رییس اداره میراث فرهنگی دلیجان به علت قصور در نظارت و بازرسی از تأسیسات گردشگری از کار برکنار و عزل شد.

1400/04/19
11:15:19
5.0 / 5
1244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری