زمین و آسمان كویر سه قلعه سرایان برای گردشگری

زمین و آسمان كویر سه قلعه سرایان برای گردشگری

به گزارش تور و گردشگری کویر سه قلعه سرایان که از آن بعنوان ˮبهشت منجمانˮ یاد می شود یکی از مناطق منحصر به فرد در شرق کشور برای رصد ستارگان و همچون جاذبه های دیدنی خراسان جنوبی برای جذب توریستهای داخلی و خارجی است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا خراسان جنوبی یکی از استانهای کویری ایران است که سالانه گردشگردان داخلی و خارجی بسیاری به این استان سفر می کنند و آثار تاریخی و طبیعی بیشترین مقصد گردشگران و مسافران است.
یکی از ظرفیت های گردشگری این استان کویرهای آرام، امن و پرستاره آن است که با حضور در آنها انگار به آسمان و خدا نزدیکتری، جایی که در آن از کویر آرامش می گیری و از آسمان پرستاره و صافش سخاوت و پاکی.
کویر سه قلعه سرایان همچون این مناطق است و یکی از آسمان های تاریک در خاورمیانه به حساب می آید که در نجوم آسمان سه قلعه فاکتوری برای حد قدر یا شفافیت آسمان وجود دارد و حد قدر آسمان سه قلعه بالاترین حد قدر آسمان در ایران است یعنی اگر حد قدر تاریک ترین نقطه دنیا ۷.۵ است حد قدر آسمان سه قلعه ۷.۲ است بدین منظور به "بهشت منجمان" شهره یافته است.
از میان پهنه کویری این سرزمین که هر گوشه آن می تواند جایی برای رصد ستارگان و کهکشان ها باشد، کویر سه قلعه حال و هوای دیگری برای منجمان و گردشگران نجوم دارد، هر سال در کنار کویرنوردان و گردشگران، نجوم شناسان زیادی هم میهمان این منطقه هستند و با تمهیداتی که در اقامتگاه بوم گردی نمکزار سه قلعه فراهم گشته است گردشگران هم با نجوم و ستارگان آشنا می شوند.
با برخی از همکاران رسانه ای استان چند ساعتی مانده به غروب راهی کویر سه قلعه سرایان در فاصله ۱۶۴ کیلومتری بیرجند شدیم تا پیش از غروب عکاس ها بتوانند لحظات زیبا و دلنشین غروب کویر را به تصویر بکشند.
در حالی بی صبرانه در انتظار دیدن کویر بودیم که جاده پر پیچ و خم و کوهستانی و البته بیابانی سرایان را می پیمودیم و این مسیر بیابان های خشک و بی آب و علف و قنات های قدیمی هم نظرمان را به خود جلب کرده بود.
بعد از پیمودن جاده اصلی که آسفالت بود، مسیر فرعی به طول حدود ۲۵ کیلومتر خاکی را رفتیم اما چون هیچ گونه تابلویی نصب نشده بود، خیال می کردیم بسیاری از کویر دور باشیم و در همین لحظه بود که درخشش پرهیجان خورشید که کویر را طلایی رنگ کرده بود ما را به خود واداشت.
سکوت همه جا را فرا گرفته و خبری از زرق و برق محیط شهری نبود؛ به نظر می رسید صدای سکوت کویر آرامش بخش ترین صداها باشد، دوان دوان به سمت شن های گرم و نرم کویر رفته و مشغول شن بازی شدیم؛ انگار کودک درون همه ما باردیگر زنده شده بود.
در کویر، آفتاب که غروب می کند خیلی زود اولین ستاره رخ می نماید، طولی نکشید که کم کم ستاره های دیگر پیدایشان شد؛ انگار ستاره بزرگ میزبانی بود که یکی یکی مهمانانش از راه می رسند و در خانه ای به وسعت آسمان می نشینند، ماه هم در گوشه ای از آسمان گویا پادشاه شب است.


سکوت کویر، هوای دلنشین و آسمان پرستاره شب آن، رویایی ترین صحنه ها را خلق کرد، ستاره ها آسمان کویر را به شکل یک چادر مشکلی با گل های ریز فراوان درآورده بود که هوش از سر آدم می رباید! آسمانی که تا چشم کار می کرد عمیق بود و پُرستاره.
بعد از مدتی استراحت در کمپ گردشگری نمکزار سه قلعه که در مجاورت کویر واقع شده است برای دیدن ستاره ها و به قولی نجوم شناسی، همه چراغ های کمپ برای رصد بهتر ستاره ها خاموش شد و به فضایی خارج از کمپ در نزدیکی پروژه نیمه تمام رصدخانه نجوم رفتیم.
تماشای آسمان شب و ستاره های درخشان آن مرموز و مسحورکننده است، جادوی ستارگان بر پرده نیلگون آسمان کویر چشم انداز فوق العاده از زیبایی پدید می آورد که هر انسانی را مجذوب خود می کند و باید آنجا باشی تا با تمام وجود حس کنی.
ستاره ها به اشکال مختلف همچون بادبادک، خرس بزرگ و کوچک، ماهی، شیر، کمان، خوشه، شمشیر، دوشیزه دیده و به همین نام ها هم خوانده می شوند.
زبان از گفتن زیبایی های آسمان کویر عاجز است، از عمق، اعجاز و زیبایی کویر هرچه بگوییم باز هم گویای آنچه هست، نخواهد بود چونکه شبهای پرستاره، خواب را از چشمان هرکسی می رباید و آدمی را با خود به مرزهای ناشناخته و پرسش های بی پاسخ از عظمت خلقت هستی می برد.
جاذبه های این کویر دیدنی حتی نظر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را به خود جلب کرد تا جایی که سال قبل در یکی از حساب ‍ های کاربری خود در شبکه های اجتماعی به معرفی آن پرداخت و ضمن اشاره به جاذبه ها و خصوصیت های کویر سه قلعه سرایان در استان خراسان جنوبی، آنرا منطقه ای دیدنی و منحصر برای تماشای بارش شهابی برساوشی تابستانی در کشور معرفی نمود.
علی اصغر مونسان در این حساب کاربری عنوان کرد: کویر سه قلعه یکی از منحصر به فردترین کویرهای شرق کشور است که در فاصله ۳۰ کیلومتری از مرکز بخش سه قلعه و ۵۵ کیلومتری از مرکز شهرستان سرایان در استان خراسان جنوبی قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه جغرافیای سه قلعه بگونه ای است که در راه جریان گرد و غبار محلی قرار ندارد، اضافه کرد: افق دید باز و حدود صفر درجه در محل رصدگاه، امنیت بالای منطقه، دارا بودن جاذبه های کویری زیبا و استثنایی شامل تپه های ماسه روان، دریاچه نمک، دق و اقامتگاه های بوم گردی زیبا و دنج، این منطقه را بعنوان جاذبه ای دیدنی و منحصر در منطقه و کشور معرفی می کند و صد البته بارش شهابی برساوشی هر سال بویژه در مردادماه جلوه زیبا و خاصی دارد.
کویر سه قلعه یکی از جاذبه های طبیعی سرایان است که با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی و بومی ایجاد اقامتگاه های بوم گردی پیشرفته و سنتی از امکانات بسیار خوبی هم برخوردار می باشد.
اقامتگاه های سنتی دارای اتاق هایی با معماری سنتی کویری و بادگیر هستند و هوای خنکی را به میهمانان عرضه می کنند، بعلاوه در آشپزخانه های سنتی آنها امکان سفارش غذاهای محلی هم وجود دارد.
اقامتگاه بوم گردی نمکزار یکی از اقامتگاه هایی است که با معماری سنتی در دل کویر سه قلعه از گردشگران و منجمان پذیرایی می کند، در این اقامتگاه تمامی استانداردهای لازم به منظور زندگی در کویر رعایت شده و به علت نوع طراحی و فضایی که دارد، مکانی بسیار زیبا، دنج و آرامش بخش است.
این اقامتگاه در ارتباط با دو برادر جوان "جواد و جلیل ضیایی" است که یکی تازه از خدمت سربازی بازگشته و دغدغه شغل دارد و دیگری در صنعت آب و لوله کشی مشغول به کار بود. برادران ضیایی که اهل سرایان هستند ابتدا برای راهنمایی گردشگران و منجمان به کویر سه قلعه همکاری می کردند اما این علاقه آنان به کویرنوردی و نجوم سبب شد برای ایجاد اقامتگاه که دغدغه تمامی گردشگران بود، اقدام نمایند.
عملیات اجرایی ساخت اقامتگاه بوم گردی نمکزار سه قلعه در منطقه ای که هنوز درحال آبادانی است توسط برادران ضیایی از سال ۹۵ با اعتبار یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان شروع شد و به بهره برداری رسید. نشست صمیمانه خبرنگاران با برادران ضیایی در اقامتگاه بوم گردی نمکزار برگزار شد.


مدیر اقامتگاه بوم گردی نمکزار سه قلعه سرایان به ما اظهار داشت: یکی از مهم ترین خواسته هایمان این است که در استان خراسان جنوبی هم به گردشگری مثل دیگر استان ها اهمیت داده شود.
جواد ضیایی اضافه کرد: استان ما را در همه کشور به کویر و پدیده های ثبت شده جهانی اش مثل بیابان لوت و قنات بلده فردوس می شناسند نه یک استان صنعتی، باآنکه امیدواریم به مرحله توسعه صنعتی هم برسیم.
وی بیان نمود: طبق آماری که داریم بیشتر از ۵۰ اقامتگاه بوم گردی در استان وجود دارد که هر اقامتگاه به صورت مستقیم برای ۱۰ نفر شغل بوجود می آورد و بیشترین آمار ایجاد اشتغال غیرمستقیم در ارتباط با بخش گردشگری می باشد.
مدیر اقامتگاه بوم گردی نمکزار ضمن اشاره به مشکلات موجود در حوزه گردشگری استان بخصوص از زمان انتشار کرونا عنوان کرد: در یک سال قبل جلسه ای برای فعالان حوزه گردشگری استان برگزار نشده این در حالیست که هر هفته برای تعطیلی کارخانه که نهایتا در آن ۳۰ نفر اشتغال دارند، جلسه برگزار می گردد.
وی اظهار داشت: ستاد ملی کرونا و بانک مرکزی بخشنامه ای برای بانک ها ارسال کرده تا آن دسته از افرادی که در این عرصه وام گرفته اند نسبت به استمهال آن اقدام گردد اما خبری از اجرای این بخشنامه ها نیست.
ضیایی با اشاره به اینکه هر سازمان روش خویش را دارد اضافه کرد: متاسفانه بانک اهرمی برای وام گیرنده ها به نام وثیقه و ضمانت دارد که هر وقت بخواهد آنرا به اجرا می گذارد و حداقل با برگزاری جلسات این مشکلات را تعیین تکلیف و حل نماییم.
وی اظهار داشت: قانونی داریم که می گوید ۵۰ درصد از مالیات واحدهای گردشگری معاف است که با پیگیری انجام شده متوجه شدیم فقط در استان ما صورت نمی گیرد و می گویند این قانون برای واحدهای حقوقی غیردولتی است، مگر چند واحد حقوقی غیردولتی در کشور داریم؟
این فعال گردشگری اضافه کرد: تقاضا داریم معاون اقتصادی استاندار با مدیرکل امور اقتصادی و دارایی با حضور چند تن از فعالان گردشگری جلسه ای را برگزار کنند تا این موضوعات تعیین تکلیف شود و حل این مشکل نیازمند بودجه نیست.
وی یکی دیگر از مشکلات را حریم کویر و اقامتگاه بوم گردی ذکر کرد و اظهار داشت: به صورت مثال در فاصله ۱۰۰ متری ما مجوز معدن داده می شود که این مورد با گردشگری سازگار نیست.
ضیایی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد مشکلات اقامتگاه های بوم گردی استان مشترک است اضافه کرد: از شما خبرنگاران انتظار داریم این مشکلات را منعکس کنید.
وی ضمن اشاره به مشکل جاده دسترسی به کویر سه قلعه عنوان کرد: خراسان جنوبی، استان کویری است و طبق گفته آژانس های مسافرتی و گردشگری مشهد هر هفته چندین اتوبوس به کویر مصر در خور بیابانک در فاصله ۹۵۰ کیلومتری می آیند و چرا فاصله ۴۳۰ کیلومتری در خراسان حنوبی انتخاب نمی شود؟
مدیر اقامتگاه بوم گردی نمکزار اظهار داشت: تنها خواسته گردشگران رسیدن اتوبوس به ورودی اقامتگاه است که علیرغم این جاده نمی گردد و باید زیرساخت های اولیه در این مناطق آماده شود.
وی اضافه کرد: از نماینده مردم فردوس، طبس سرایان و بشرویه انتظار داریم که با عنایت به این که تنها نماینده ای هستند که در شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور حضور دارند، جلسه ای با فعالان گردشگری داشته باشند و مشکلات آنها را بشنوند و حل کنند.
وی اظهار داشت: پیش از انتشار کرونا سالانه ۱۲۰ توریست خارجی و سه هزار نفر اقامت شبانه در اقامتگاه نمکزار سه قلعه داشتیم و حتی در نوروز روزانه هزار نفر بازدیدکننده داشتیم که ظرفیت پذیرش کافی نبود.
ضیایی تصریح کرد: بدون شک گردشگری سبب توسعه صنعت همچون صنعت معدنی خواهد شد و در جذب سرمایه گذار موثر است.
وی اضافه کرد: برای راه اندازی این اقامتگاه سرمایه اولیه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است که در سال ۹۵ از تسهیلات بهره برده ایم و اجرای طرح توسعه ای اقامتگاه نیازمند هشت میلیارد تومان اعتبار است که در فازهای مختلف برنامه ریزی شده است.
این فعال گردشگری اظهار داشت: درمورد گردشگری نجوم باید بسیاری از مولفه های آلودگی نوری رعایت شود برای مثال خانه های بوم گردی نباید دید مستقیم به یکدیگر داشته باشند.
وی افزود: در باغستان فردوس و کویر سه قلعه و بشرویه نزدیک به ۲۰ تا ۳۰ مجوز اقامتگاه بوم گردی با فاصله نزدیک به هم صادر گردیده است که مشکل ساز خواهد شد و طبیعت را از بکر بودن خارج خواهد نمود.


این در حالی است که فرماندار سرایان اواخر سال قبل از ادامه عملیات اجرایی نخستین ساختمان رصدگاه و کمپ نجومی خراسان جنوبی در کویر سه قلعه اطلاع داد و اظهار داشت: تکمیل این پروژه به هفت میلیاردریال اعتبار دیگر نیاز دارد.
ابراهیم رسولی مقدم اضافه کرد: تابحال چهار میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال از سرفصل اعتبارات استانی برای ایجاد ساختمان رصدگاه و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای زیرساخت برق از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.
وی عنوان کرد: سازه بتنی رصدگاه بیشتر از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بهسازی جاده دسترسی به رصدگاه هم به طول ۳۱ کیلومتر در حال انجام می باشد.
فرماندار سرایان خاطرنشان کرد: در مکان یابی رصدخانه ملی، کویر سه قلعه یکی از چهار سایت انتخابی توسط کارشناسان مربوطه بود و فقط به دلیل عواملی چون دوری از پایتخت و ارتفاع کم از سطح دریا، از انتخاب نهایی باز ماند.
خراسان جنوبی چهار اثر ثبت جهانی دارد که بیابان لوت یکی از آنهاست. بیابان لوت که بعنوان نخستین اثر طبیعی ایران سال ۱۳۹۵ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، بین سه استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان مشترک است و مناظر زیبا و دیدنی از کویر دارد.
خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان سرایان در ۱۶۰ کیلومتری غرب بیرجند است.


1400/04/21
16:56:46
5.0 / 5
1213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری