در نشست معاون گردشگری كشور با معاونان گردشگری ۳۱ استان مطرح شد؛

قرار گرفتن تأسیسات گردشگری در گروه یك رتبه بندی مشاغل كرونا

قرار گرفتن تأسیسات گردشگری در گروه یك رتبه بندی مشاغل كرونا

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: قرار گرفتن تأسیسات گردشگری در گروه یک رتبه بندی مشاغل کرونا مؤثرترین اقدام حمایتی است که در کنار بسته های حمایتی سه گانه انجام شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، ولی تیموری در نشست با مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاونان گردشگری ۳۱ استان کشور که بصورت ویدئوکنفرانسی انجام شد به تشریح با اهمیت ترین اقدامات، کارهای حمایتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دوران کرونا پرداخت.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه با قدردانی از کوشش های انجام شده از طرف مدیران کل ستادی و استانی و معاونان گردشگری ۳۱ استان کشور در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: این حوزه در چهار سال قبل عملکرد بسیار خوبی داشته به شکلی که رییس جمهوری و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عملکرد حوزه گردشگری در دولت دوازدهم را قابل تقدیر عنوان نمود.
او اضافه کرد: تعداد گردشگران ورودی در دولت دوازدهم دو برابر شد، ضمن این که تعداد تخت های اقامتی و نیز تأسیسات گردشگری رشد دوبرابری داشته اند و دستاوردهای بی نظیری در این عرصه داشته ایم و اقدامات بسیار بسیار خوبی انجام شده است.
تیموری در ادامه بر حمایت همه جانبه از فعالان بخش گردشگری اشاره نمود و افزود: شیوع ویروس کرونا موجب شد تا شاهد لطمه هایی در زمینه گردشگری باشیم؛ با این وجود حمایت ها از فعالان بخش های مختلف ادامه یافت و امید داریم با واکسیناسیون کامل شاهد رونق مجدد گردشگری و سفر در کشور باشیم.
این مقام مسئول سپس به شیوع ویروس کرونا و اقدامات حمایتی از فعالان گردشگری در این دوران اشاره نمود و اضافه کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توانست با حضور فعال در کمیته های تخصصی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و ارائه توجیهات قوی و مدلل، تأسیسات گردشگری را در زمره بخش های لطمه دیده مشمول بسته های حمایتی دولت شامل دریافت وام کم بهره، برخورداری از امهال های مالیاتی و بیمه ای قرار دهد. همین طور این وزارتخانه در قالب اختیارات داخلی خود با مرخصی و یا تعطیلی موقت تأسیسات گردشگری موافقت نمود و از این طریق زمینه مناسب برای پیش گیری از تعطیلی کامل کسب وکارهای گردشگری را فراهم آورد. این در حالیست که طبق پیگیری ها و کوشش های مکرر در سطوح عالی و تصمیم گیر، مصوب شد تا مراکز اقامتی در لیست مشاغل گروه شغلی سطح یک (مشاغل ضروری که در هیچ یک از وضعیت های سه گانه کرونا تعطیل نمی شوند) قرار گیرند و بدین ترتیب به حفظ بقا و دوام این مراکز کمک شایانی شد.
برنامه ریزی برای بازگشایی واحدهای تعطیل شده
تیموری در ادامه اظهار داشت: پس از تغییر جایگاه تأسیسات گردشگری از گروه سه به گروه یک به شکلی برنامه ریزی شد تا سفرهای کنترل نشده و بی برنامه جای خودرا به گردشگری ایمن و هوشمندانه بدهد. بدین سان از یک سو از شیوع ویروس کرونا بواسطه اقامت و پذیرایی در واحدهای بدون مجوز که پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمی کردند، جلوگیری شد و از طرف دیگر با جهت دهی و هدایت سفرهای بدون کنترل به سمت تورهای از پیش برنامه ریزی شده و اقامتگاه های مجاز و تحت نظارت وزارتخانه عملاً به کسب وکارهای گردشگری جان باردیگر ای بخشیده می شد. در این راستا از تمام ظرفیت های صدا و سیما و فضای مجازی برای تشویق مردم به پرهیز از سفرهای کنترل نشده و بدون برنامه ریزی قبلی و جایگزینی آن با سفرهای هوشمندانه و ایمن تحت شیوه نامه های بهداشتی ابلاغی استفاده شد.
او افزود: این برنامه ریزی تابستان ۱۳۹۹ و نوروز ۱۴۰۰ را بعنوان فصل های اوج سفرهای داخلی که عدم مدیریت آنها می توانست به شیوع بیشتر کرونا بوسیله سفرهای انبوه و خارج از نظارت و ضوابط وزارتخانه منجر شود هدف گذاری کرده بود.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در زمان شیوع کرونا، رایزنی های وسیعی با ستاد ملی کرونا، وزارت کشور، وزارت بهداشت و وزارت امورخارجه درباب امکان صدور روادید درمانی و تجاری برای اتباع خارجی متقاضی سفر به ایران در دوران کرونا با رعایت پروتکلهای بهداشتی پذیرش انجام شد. در این رابطه با هماهنگی وزارت امور خارجه ترتیبی گرفته شد تا روادید درمانی فقط برای دفاتر خدمات گردشگری مجاز و معرفی شده از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و برمبنای سهمیه بندی ماهیانه صادر شود.
حمایت های ویژه در دوران کرونا از فعالان گردشگری
او در ادامه به مهم ترین اقدامات حمایتی از فعالان گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: رایزنی در ستاد اقتصادی دولت برای ورود در بسته های حمایتی دولت از میان ۴۵ رسته متقاضی در بین ۱۰ رسته منتخب (که بعدها به ۱۳ رسته افزایش یافتند)، تعیین مصادیق، رسته ها و مشمولان دریافت تسهیلات برای جلوگیری از فروپاشی ساختارهای اشتغال در تأسیسات گردشگری و صنایع دستی، شناسایی و احصای لطمه ها و تعیین خسارات وارده به صنعت گردشگری در سراسر کشور از با اهمیت ترین اقدامات است.
تیموری افزود: همین طور از دیگر اقدامات مهم می توان به رایزنی در هیئت دولت برای دریافت تسهیلات برای صنعت گردشگری و بخش صنایع دستی کشور اشاره نمود که شامل امهال سه ماهه مالیات شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی، امهال پرداخت ۲۳ درصدی حق بیمه کارفرمایی پرسنل شاغل در واحدهای گردشگری و صنایع دستی، تعویق پرداخت قبوض حامل های انرژی (آب، برق، گاز) به مدت سه ماه و بعد از آن بصورت اقساطی، امکان استفاده از واحدها و فعالان گردشگری و صنایع دستی از اوراق تضمینی سرمایه در گردش، گواهی اعتبار مولد، امکان استفاده از تسهیلات بانکی با نرخ ۱۲ درصد، احصای مشمولان بیمه شده و مشمولان غیر بیمه ای در رسته های در رابطه با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از میان ۱۳ رسته اصلی می شود.
او افزود: البته این تمام حمایت های این وزارتخانه از فعالان گردشگری در دوران کرونا نیست و از دیگر اقدامات حمایتی می توان به پیگیری برای مشمول شدن برخی دیگر از کسب وکارهای لطمه دیده از شیوع بیمار کرونا، پیگیری برای افزایش سقف تسهیلات اعطایی از ۱۲۰ میلیون ریال به ۱۶۰ میلیون ریال و تصویب آن، ارائه تسهیلات در سامانه کارا به دو روش اشتغال محور و بنگاه محور به کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا و … اشاره نمود.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: این وزارتخانه از زمان شیوع ویروس کرونا اقدامات نظارتی نیز داشته است که از مهم ترین آنها می توان به عضویت در ستاد ملی مدیریت کرونا، تدوین پروتکلهای بهداشتی ویژه مراکز اقامتی و پذیرایی، ارسال دستورالعمل پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا در تأسیسات گردشگری، اجرای تمام مصوبات جلسات ستاد ملی کرونا در رابطه با وزارتخانه و ابلاغ به ادارات کل استانی، ابلاغ دستورالعمل مدیریت سفرهای ایمن و مسئولانه نوروز ۱۴۰۰ به تمام واحدهای تابعه استانی، تعطیلی مهمانسراها و مراکز اقامتی دولتی و زائرسراها و ممنوعیت برگزاری کمپ و چادر مسافرتی، ابلاغ دستورالعمل های پیشگیری، کنترل و مواجهه با شیوع ویروس کرونا به دستگاه های مرتبط، پیگیری برای توقف پذیرش مسافر در خوابگاه های دانشجویی و مدارس، استفاده از ظرفیت سامانه ۰۹۶۲۹ برای راهنمایی مسافران، تشکیل شورای هماهنگی صیانت و پیگیری از لطمه های دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و مشارکت در اجرای طرح شهید سلیمانی در روزهای نوروز با هدف بیماریابی، جداسازی و قرنطینه افراد بیمار یا مشکوک و ارائه خدمات حمایتی اشاره نمود.
صدور مجوزهای گردشگری تسریع شود
او همین طور در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: هم اکنون بمنظور حمایت هرچه بیشتر از فعالان حوزه گردشگری چند اقدام مهم را باید انجام داد که یکی از آنها صدور و تمدید مجوزها و پروانه ها است. این مساله باید بصورت جدی پیگیری شود و برنامه ریزی ها باید به شکلی باشد که از شروع سال ۱۴۰۰ تمام تأسیسات گردشگری با مجوز جدید فعالیت خودرا آغاز نموده باشند. بدین سبب باید هرچه سریع تر موضوع صدور و تمدید مجوزها پیگیری شود.
او افزود: یکی دیگر از موضوعات مهم که باید به آن رسیدگی شود، توجه به راهنمایان گردشگریست. درخواست من از مدیران کل و معاونان گردشگری استانها این است که هرچه سریع تر موضوع صدور کارت راهنمایان گردشگری را در دستور کار قرار دهند و کارت های راهنمایان گردشگری به آنها در اسرع وقت تحویل داده شود.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در بخش دیگری از صحبت های خود به مقررات مربوط به برگزاری تورهای گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: اطلاعات کامل تورهای داخلی و خارجی در سامانه ثبت تورهای گردشگری باید درج شود و چنانچه اطلاعات توری در این سامانه ثبت نشود، آن تور مجاز نیست. ضمن این که در برگزاری تور، آژانس دارها و نیز تأسیسات گردشگری محل برگزاری تور باید بر برگزاری آن نظارت کامل داشته باشند تا اقدامات مغایر با قانون و عرف در این تورها انجام نشود.
او همین طور به امهال تسهیلات گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: این مساله به تمام بانک ها ابلاغ گردیده و بهانه تعدادی از بانک ها درباب دریافت نکردن ابلاغیه امهال تسهیلات گردشگری پذیرفتنی نیست. برمبنای قانون تأسیسات گردشگری تا اختتام شهریور ماه سال جاری نیز برای امهال تسهیلات فرصت دارند.
تیموری در ادامه همین طور به پشتیبانی از آژانس های گردشگری و تعامل بیشتر ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها با آژانس دارها اشاره نمود و اضافه کرد: از نظر ما هر دفتر خدمات مسافرتی که دارای مجوز بند ب باشد برای برگزاری هر نوع تور شامل تفریحی، زیارتی، سلامت، تجاری و … مجاز است و در این خصوص باید با آن دفاتر همکاری لازم صورت گیرد.
او در آخر این جلسه ابراز امیدواری کرد که با اختتام همه گیری کرونا و یا واکسیناسیون عمومی بار دیگر شاهد رونق سفر و گردشگری در کشور باشیم.
در این جلسه همین طور برخی از مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاونان گردشگری استانها به بیان نظرها و دیدگاه های خود پرداختند.

1400/04/25
21:55:04
5.0 / 5
1053
تگهای خبر: تخصص , خدمات , دستگاه , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری