نایب رییس فراكسیون گردشگری مجلس:

دولت از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه گردشگری سلامت استفاده نماید

دولت از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه گردشگری سلامت استفاده نماید

به گزارش تور و گردشگری نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت باید کمک نماید بخش خصوصی در حوزه «سلامت» و «گردشگری سلامت» به جایگاه واقعی خود برسد و ضمن حمایت و پشتیبانی از این ظرفیت استفاده نماید.به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، پنجمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی با هدف معرفی ظرفیت های سلامت و گردشگری سلامت کشورهای اسلامی با حمایت وزارت خانه ها و تشکل های فعال در حوزه سلامت و گردشگری کشورها ۱۴ تا ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ در تهران برگزار می گردد.

این کنگره با کسب تجارب برگزاری چهار دوره در سالهای گذشته و تعاملات اجرایی موثر با بخش های خصوصی و تشکل های فعال حوزه گردشگری سلامت سایر کشورها در سال ۱۴۰۰ نسبت به دعوت و ارائه تسهیلات جهت حضور و مشارکت ۲۰۰ نفر از فعالان موثر بخش های خصوصی گردشگری سلامت، بیمارستان ها، کلینیک ها مراکز درمانی، تشکل های فعال در حوزه گردشگری، هتل ها، شرکتهای تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، فعالان حوزه تغذیه و گیاهان دارویی و همینطور استارت آپ های فعال در بخش های سلامت و گردشگری از کشورهای مختلف جهان اقدام نموده است.

برگزاری این رویداد بین المللی در حالیکه ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می گوید «۲۷ هزار نفر در سه ماهه نخست سالجاری در چارچوب گردشگری سلامت با رعایت پروتکلهای بهداشتی به کشورمان سفر کردند» نشان داده است با ظرفیت و جذابیتی که این شاخه گردشگری در ایران دارد و در دو دهه اخیر جایگاه خویش را در بازار داخلی و بازار منطقه ای باز کرده میتوان با راهبرد بازاریایی و تبلیغاتی هدفمند در حوزه کشورهای بازار هدف گردشگری، فرصت های ارزشمندی در کسب درآمد، ایجاد اشتغال و جذب سرمایه گذار در کشور ایجاد کرد.بیشتر خدمات گردشگری سلامت توسط بخش خصوصی انجام می شود

نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان این که بیشتر خدمات گردشگری سلامت توسط بخش خصوصی انجام می شود؛ عنوان کرد: برای توسعه گردشگری و گردشگری سلامت، در کنار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، همه دستگاههای اجرایی باید پای کار بیایند و به صورت کامل از بخش خصوصی فعال و متخصص این حوزه حمایت و پشتیبانی کند.

محمدعلی محسنی بندپی گفت: این سال ها از بخش خصوصی غفلت شده است. در شرایط سخت تحریم و کرونا بخش خصوصی حوزه پزشکی برای حفظ منافع و بقای خود در بازار با هماهنگی کشورهای منطقه پنجمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی را برگزار می نماید. این بخش وزارت میراث فرهنگی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را با خود همراه کرده است. اگر این رویداد به یکی از این وزارت خانه ها واگذار می شد برگزاری این رویداد با مشکل مواجه می شد.

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس اضافه کرد: پنجمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی یکی از رویدادهای مهم حوزه بهداشت و گردشگری می باشد که در منطقه برگزار می شود، این کنگره و بخش خصوصی فعال در زمینه سلامت و گردشگری سلامت نیازمند توجه بیشتر، تقویت و حمایت همه مسؤلان در دولت و مجلس است.

به جای تقویت گردشگری سلامت، پزشک متخصص صادر می کنیم

محسنی بندپی اظهار داشت: با همه سیاست های برخی کشورها در حوزه سلامت، بهداشت و پزشکی که برای برتری در منطقه اجرا می کنند، ایران با تاکید بر داشته های درونی و واقعی و به اتکا دانشمندان و پزشکان خود در شاخه ها و رشته های مختلف، در رتبه نخست پزشکی در منطقه غرب آسیا قرار دارد، اما هنوز نتوانستیم بازار سلامت منطقه را در اختیار بگیریم.

متاسفانه بیشتر فارغ التحصیلان رشته های پزشکی ما از کشور خارج و به کشورهای همسایه مهاجرت می کنند. به جای آنکه توریست سلامت را به کشور جذب نماییم و این شاخه از گردشگری را توسعه داده و تقویت نماییم، پزشکان متخصص و کادر نخبه درمان خویش را به کشورهای مختلف جهان صادر می نماییم و آنها به گردشگران این حوزه در کشورهای دیگر خدمات پزشکی و درمانی می دهند.

وی اضافه کرد: ما در کار گروهی بسیار ضعیف هستیم، به جای همکاری و همگرایی و ترکیب، استاد تجزیه و واگرایی هستیم. همه این نقصها در ارتباط با گردشگری و گردشگری سلامت نیست، توسعه این شاخه از گردشگری به سیاست های کلی، همه جامعه و نظام برنامه ریزی و مدیریت کشور بر می گردد.تسهیل فعالیت بخش خصوصی در حوزه سلامت و گردشگری سلامت

محسنی بندپی به بازار مبتنی بر جمعیت ۶۵۰ میلیون نفری کشورهای منطقه اطراف ایران اشاره نمود و اظهار داشت: باید به ظرفیت پرارزش این بازار بزرگ بیشتر دقت کنیم، قبل از کرونا بخشی از جامعه حدود ۸۵ میلیونی خود ما ترجیح می دانند پول خویش را با سفر به کشورهای همسایه هزینه کنند، اگر درست برنامه ریزی و تبلغیات شود. اگر از این فرصت دوران کرونا برای بازنگری سیاست ها وبرنامه های استفاده شود، علاوه تقویت گردشگری داخلی، سهم بزرگی از تقاضای سفر به ایران را میان توریستهای خارجی برای پساکرونا میتوان ایجاد کرد.

نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس تصدی گری دولتی را از مهم ترین مشکلات چهار دهه گذشته کشور دانست و اظهار داشت: همه دولت ها به اتکای درآمد تک محصولی نفتی، هیچگاه رقیبی برای خود تصور نکرده و هر کاری هم خواستند انجام داده اند. بخش دولتی ما باید فقط به وظایف حاکمیتی و نظارتی خود بپردازد، باید فعالیت بخش خصوصی در حوزه سلامت و گردشگری سلامت تسهیل شود؛ همه این مشکلات در حوزه برق و آب که امروز گرفتارش هستیم ناشی از همین نگاه تصدی گری تام است.

دولت باید کمک نماید بخش خصوصی حوزه سلامت و گردشگری سلامت به جایگاه و ظرفیت های واقعی خود برسند، البته نه این که در این بخش هم بنگاه های خصولتی ایجاد شود، دولت باید دخالت های خویش را در عرضه خدمات گردشگری سلامت کم کند تا بخش خصوصی واقعی به بالندگی برسد.

محسنی بندپی اظهار داشت: امروز در جهان بیشتر بار خدمات در بخش های مختلف بخصوص سلامت و گردشگری سلامت بر دوش بخش خصوصی و خاصیت بخش خصوصی این گونه است که اگر کوچکترین خلل در عرضه خدمات ایجاد شود بلافاصله سرویس دهنده دیگری جایگزین می گردد. حال آنکه وقتی دولت این مسئولیت را به عهده می گیرد باید به نحو احسن خدمات رسانی کند، در صورتیکه منابع ظرفیت محدود و مشکلات دولت بسیار است و اگر هم نقص و کندی داشته باشد، رقیبی ندارد که جایگزین شود.

نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس ضرورت توسعه مناسبات بین المللی در گردشگری و گردشگری سلامت اظهار داشت: بخش خصوصی ایران در شاخه های مختلف گردشگری سلامت، هم ظرفیت دارد و هم توانمند است حتی در حوزه توان بخشی بسیار توانمندیم، ما نه تنها در بخش درمان، بلکه در آموزش و پژوهش پزشکی و بهداشتی هم رتبه اول را داریم.

نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس اظهار داشت: وزیر سلامت یکی از کشورهای همسایه که به ایران سفر کرده بود، اصلا گفتاردرمانی را نمی شناخت در صورتیکه ما سال هاست دکترهای این رشته را تربیت می نماییم که می تواند ظرفیتی برای پذیرش دانشجوی خارجی باشد و پژوهش های بین المللی خوبی داشته باشیم.پنجمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی/ ۱۴ تا ۱۶ شهریور

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، پنجمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی قرار بود ۲۲ تا ۲۴ تیر در تهران برگزار گردد که با عنایت به شرایط و وضعیت قرمز کرونایی در تهران این رویداد به شهریور موکول شد و با برنامه ریزی صورت گرفته این کنگره با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی مصوب و ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا از ۱۴ تا ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ در دو بخش حضوری و مجازی میزبان همه فعالان سلامت و گردشگری سلامت کشورهاست.

در پنجمین دوره کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی تلاش شده با برگزاری نشست های تجاری متنوع و فراهم ساختن انتقال تجارب بین المللی علاوه بر تنظیم مذاکرات تجاری نسبت به کارگروه های آموزش تخصصی هم برگزار گردد.

برنامه های اجرایی این رویداد در ۳ بخش رویدادهای جانبی، نشست های تجاری، کارگاه ها و کارگروه های تخصصی و آموزشی، به شرح زیر برنامه ریزی شده است:

رویدادهای جانبی

دومین رویداد بین المللی معرفی فرصتهای سرمایه گذاری در استارت آپ های سلامت و گردشگری سلامت TSTARS

نمایشگاه خدمات و محصولات شرکت ها و فعالان حوزه سلامت و گردشگری سلامت

نشست های تجاری

دومین نشست تجاری فعالان سلامت و گردشگری سلامت جمهوری آذربایجان و کشورهای اسلامی

دومین نشست تجاری فعالان سلامت و گردشگری سلامت افغانستان و کشورهای اسلامی

کارگاه ها و کارگروه های تخصصی و آموزشی

پنل تخصصی گردشگری درمانی

پنل تخصصی گردشگری ورزشی

پنل تخصصی گردشگری طبیعی، تندرستی و غذا

پنل تخصصی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

پنل تخصصی تغذیه و غذای سالم
این کنگره با کسب تجارب سالهای گذشته و تعاملات اجرایی موثر با بخش های خصوصی و تشکل های فعال حوزه گردشگری سلامت سایر کشورها در سال ۱۴۰۰ نسبت به دعوت و عرضه تسهیلات جهت حضور و مشارکت ۲۰۰ نفر از فعالان موثر بخش های خصوصی گردشگری سلامت، بیمارستان ها، کلینیک ها مراکز درمانی، تشکل های فعال در حوزه گردشگری، هتل ها، شرکتهای تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، فعالان حوزه تغذیه و گیاهان دارویی وهمچنین استارت آپ های فعال در بخش های سلامت و گردشگری از کشورهای مختلف جهان اقدام نموده است.
در این نشست سه روز فعالان و صاحب نظرانی از جمهوری آذربایجان، افغانستان، ارمنستان، امارات، ازبکستان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان، سوریه، عمان، عراق، قطر، قرقیزستان، قزاقستان، مالزی، مجارستان، هند، صربستان، اوکراین حضور دارند که انتظار می رود این مورد علاوه بر توسعه شبکه ارتباطی فعالان سلامت جهان اسلام به صورت ویژه مورد بهره برداری بخش های خصوصی جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.
با توجه به رقابت و فعالیتهای جدی کشورهای پیشرو در حوزه سلامت جهت برندسازی ظرفیت های تخصصی بخصوص در پساکرونا انتظار می رود با مشارکت عمومی و نقش آفرینی موثر همه بخش های دولتی و خصوصی جلوه ای منحصر به فرد از توانمندی های بالقوه ایران در حوزه سلامت عرضه و این رویداد منجر به توسعه روابط اقتصادی حوزه سلامت با سایر کشورهای اسلامی شود.منبع:

1400/04/27
11:20:57
5.0 / 5
1008
تگهای خبر: آموزش , تخصص , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری