مدیركل میراث فرهنگی استان مركزی:

آغاز مرمت و بازسازی گذر چهارسوق بازار تاریخی اراك

آغاز مرمت و بازسازی گذر چهارسوق بازار تاریخی اراك

به گزارش تور و گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از آغاز مرمت گذر چهار سوق و سرای نقشینه بازار تاریخی اراک اطلاع داد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی مصطفی مرزبان اظهار داشت: مجموعه بازار تاریخی اراک دارای ۲۰ سرا و تیمچه بافرم و پلانی متفاوت و خاص در دوره فتحعلی شاه قاجار در مرکز بافت شهری سلطان آباد راه اندازی شده است و یکی از زیباترین بازارهای ایران به حساب می آید.
وی اظهار نمود: بازار تاریخی اراک، یکی از مهم ترین جاذبه های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و پرارزش شهر اراک به حساب می آید که بعد از گذشت ۲۰۰ سال از عمر آن همچنان مرکز فرهنگی و اقتصادی اراک به حساب می آید.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی ضمن اشاره به مرمت و بازسازی نقاط حادثه خیز و خطرآفرین بازار تاریخی اراک، رقم اعتبار اختصاص یافته به این بخش از مرمت را حدود ۵ میلیاردریال عنوان نمود و اضافه کرد: این عملیات مرمتی به دنبال قرارداد با پیمانکار آغاز شد.
مرزبان اضافه کرد: این عملیات شامل: مرمت بام و مرمت طاق صدمه دیده سرای نقشینه و همینطور اجرای پوشش بام و عایق رطوبتی در گذر چهارسوق بازار تاریخی اراک است.
وی بیان نمود: سال جاری مرمت نقاط حادثه خیز و خطرآفرین بخصوص مرمت طاق های صدمه دیده و شکسته بازار، سراها و تیمچه ها در دستور کار قرار دارد و بعضی از سراها و تیمچه های بازار تاریخی اراک هم نظیر سرای نو (راستین) با بیان آمادگی مالکین و کسبه به صورت مشارکتی با میراث فرهنگی بزودی مرمت و بازسازی خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی تاکید کرد: این مجموعه تاریخی در طول زمان گرفتار صدمه هایی شده است که مرمت آن لزوم دارد. بر همین مبنا سال قبل مبحث طرح احیا و مرمت بازار تاریخی اراک در دستور کار قرار گرفت و بخشی از سراهای دارای اولویت مشمول مرمت شد و این رویه در سال ۱۴۰۰ هم ادامه دارد.

1400/05/05
13:03:26
5.0 / 5
1315
تگهای خبر: تاریخی , جاذبه , فرهنگ , قاجار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری