در نشست یونسكو؛

منظر فرهنگی اورامانات ثبت جهانی شد

منظر فرهنگی اورامانات ثبت جهانی شد

به گزارش تور و گردشگری پرونده منظر فرهنگی روستای اورامانات (هورامان) در چهل و چهارمین کمیته میراث جهانی یونسکو مورد بررسی قرار گرفت و با نظر اکثریت در لیست جهانی به ثبت رسید.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، لحظاتی پیش کارشناسان کمیته میراث فرهنگی یونسکو در چهل و چهارمین نشست خود به بررسی پرونده منظر فرهنگی تاریخی روستای اورامانات در استان کردستان پرداختند که در نهایت با نظر اکثریت کارشناسان، این پرونده بعنوان بیست و ششمین اثر جهانی به پرونده های ثبت جهانی ایران پیوست.
در این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، احمد پاکتچی سفیر ایران در یونسکو سخنرانی کرد و اظهار داشت: از سوی مردم ایران و جمهوری اسلامی و هم از سوی مردم خوب کردستان برای ثبت اورامانات در لیست میراث فرهنگی تشکر می کنم. همینطور از ایکوموس برای نظارت فنی و متخصصانه اش در این حوزه کمال تشکر را دارم. امیدوارم ثبت این اثر در لیست جهانی به توسعه منطقه اورامانات کمک نماید.
در حال حاضر محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور که قرار بود برای این پرونده در کمیته میراث جهانی رایزنی کند، به دلیل ابتلاء به بیماری کرونا، در بیمارستانی در فرانسه به سر می برد.
در این نشست که تا نهم مرداد ماه ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت، در مجموع ۳۹ اثر پیشنهادی از جانب اعضای کمیته میراث جهانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که از این تعداد، ۲۲ اثر آن در ارتباط با آثار پیشنهادی سال ۲۰۲۰ است که نشست آن به علت پاندمی کرونا برگزار نشد.منبع:

1400/05/06
08:22:02
5.0 / 5
1055
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , فرهنگ , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ttma تور و گردشگری