پرونده ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شد

پرونده ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شد

به گزارش تور و گردشگری پرونده دومین ژئوپارک ایران تحت عنوان ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شده تا در کمیسیون بین المللی ژئوپارک های یونسکو بررسی شود و به ثبت برسد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، چهارمین نشست خبری و آئین رونمایی از مستند زمین شناسی رخساره زمین با عنوان قشم، جزیره پدیده ها با حضور علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان و کامبیز مهدی زاده فرساد مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و مدیر طرح توسعه نوآوری و فناوری زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و پژوهشی ریاست جمهور در تالار شیخ بهایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.
این فیلم مستند بعنوان یکی از قسمت های مجموعه «رخساره زمین» (غار نمکدان) با هدف ترویج گنجینه ها و پدیده های ژئوتوریسم ایران از راه معرفی و شناساندن جاذبه های زمین شناختی کشور و دستیابی به اشتغال پایدار با بکارگیری تکنولوژی های جدید در ایجاد زیرساخت های لازم در این عرصه به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دفتر طرح توسعه نوآوری و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی ساخته شده است.
علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در این مراسم که تهیه نقشه زمین شناسی نیمه شرقی جزیره قشم را بر عهده داشته است؛ از وجود سازند آغاجاری در قشم بعنوان شانسی برای این جزیره یاد کرد و اظهار داشت: این سازند رخنمون بسیار وسیعی دارد و میتوان گفت ۹۰ درصد رخنمون جزیره قشم را سازند آغاجاری تشکیل می دهد.
شهیدی با بیان اینکه به واسطه ماهیت جنس تشکیل دهنده عناصر آن تحت تاثیر فرسایش بادی اشکال بسیار زیبایی به وجود آمده، تصریح کرد: چینه بندی های متقاطع بسیار زیبایی در این سازند مشاهده می شود و در خیلی از قسمت ها هم تا چند ده متر میتوان تجمع صدف ها را مشاهده کرد که بسیار زیبا است.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه جزیره قشم از ۳ سازند تشکیل شده، اضافه کرد: میدان گازی گورزین در سازند ویشان در قسمت مرکزی جزیره قشم واقع شده که از آن گاز استخراج می شود و از لحاظ اقتصادی برای منطقه بسیار تأثیرگذار است.
معاون وزیر صمت با بیان اینکه ژئوپارک قشم نخستین بار توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به یونسکو عرضه شد، تصریح کرد: خوشبختانه پرونده دومین ژئوپارک ایران تحت عنوان ژئوپارک طبس به یونسکو ارسال شده که امید است بزودی در کمیسیون بین المللی ژئوپارک های یونسکو بررسی شود و به ثبت برسد.
شهیدی خاطرنشان کرد: در ایران پتانسیل معرفی پارک های گسترده ای وجود دارد که دستیابی به اهداف این بخش توجه بیشتر کارشناسان و زمین شناسان و متولیان این امر در حوزه های متولیان فرهنگی و توریسم کشور را طلب می کند تا این پدیده ها هم به جامعه ایران و هم جوامع بین المللی برای جذب گردشگر معرفی شود.

1400/05/08
23:50:16
5.0 / 5
1184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری