مونسان در نشست گزارش عملكرد معاونت میراث فرهنگی:

نگران میراث فرهنگی هستم

نگران میراث فرهنگی هستم

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ابراز نگرانی از آینده میراث فرهنگی اظهار داشت: امیدوارم روند بوجود آمده در حوزه میراث فرهنگی در دولت آتی هم ادامه داشته باشد و این حوزه رها نشود.به گزارش تور و گردشگری به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گزارش عملکرد معاونت میراث فرهنگی با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، هادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی، فرهاد عزیزی مدیرکل دفتر امور پایگاه ها و محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی ظهر امروز نهم مرداد ماه ۱۴۰۰ در سالن فجر وزارت خانه برگزار گردید.
مونسان این نشست اظهار داشت: این حوزه به هیچ عنوان نباید رها شود و یا تحت فشارهای خاص اقدامات غیرکارشناسی در آن صورت گیرد. در سخت ترین شرایط اقتصادی کشور توانستیم اتفاقات خوبی را رقم برنیم و حتی موفق به جذب منابعی خارج از بودجه مصوب شدیم که اقدامی بی سابقه بوده است. از طرفی هم با پای کار آوردن مردم کمک های زیادی به این حوزه انجام شد. نگران این حوزه در آینده هستم و امیدوارم مدیریت و وزیر بعدی هم به این حوزه توجه داشته باشد و از آن حمایت کند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابراز امیدواری کرد که این روند ایجادشده در دولت آتی هم ادامه داشته باشد.
مرمت و احیای توس با بودجه ۹۰ میلیارد تومانی
مونسان همینطور برای اقدامات انجام شده در مرمت و احیای توس با بودجه ۹۰ میلیارد تومانی ابراز شادمانی کرد و اظهار داشت: خوشحالم که برای شخصیتی مثل فردوسی که پاسدار زبان فارسی بوده، اقدامات خوبی در توس انجام شده است و این یکی از یادگاری های خوب در دوره ما به حساب می آید.
در ادامه محمدرضا کارگر اضافه کرد: از ابتدا چند رویکرد جدید را ملاک کار قرار دادیم. در گذشته عموماً سایر دستگاه ها از اهمیت تاریخی آثار تاریخی که در اختیارشان بود، اطلاعی نداشتند و در این حوزه سامان دهی وجود نداشت و عدم این آگاهی سبب از دست رفتن برخی فرصت ها می شد. نظامی در هیچ وزارت خانه ای برای ثبت تاریخی شفاهی و آثار ملموس نداشتیم. در همین راستا نخستین رویکرد ما در امر حفاظت برگزاری جلسه و مکاتبه با تمامی وزارت خانه ها و دستگاه ها بود. بر همین مبنا بخشنامه ای از جانب دولت ابلاغ گردید که اموال تاریخی و فرهنگی باید در قالب وزارت میراث فرهنگی به ثبت برسد.
صدور بی سابقه تعداد مجوز برای مجموعه دارها
او ضمن اشاره به حمایت و سامان دهی حوزه بخش خصوصی اظهار داشت: بخش خصوصی بسیار گسترده و وسیع است و چندین برابر آثار فرهنگی تاریخی موجود در مجموعه دولتی در اختیار بخش خصوصی است. تعداد موزه های بخش خصوصی که تا پیش از دولت یازدهم حدود ۳۰ عدد بود در این زمان به ۱۷۸ عدد رسید.
مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی تغییر رویکرد حفاظتی از دولت به مردم را بزرگ ترین اتفاق این دوره دانست و اظهار داشت: بخش خصوصی متوجه شد که ایجاد موزه، اعتباری برای آنها به حساب می آید. پیش از انقلاب ۴۰ موزه در کشور وجود داشت و طی ۳۵ سال پس از انقلاب این عدد به ۴۰۹ رسید. از سال ۹۲ تا آخر سال گذشته ۳۰۰ موزه راه اندازی شد که رشد ۵۴ درصدی در این عرصه اتفاق افتاده است. این اتفاق چیزی جز تغییر رویکرد و نگاه مردم نیست.
او همینطور به حفاظت و مرمت ۳۶ هزار ۶۷۶ عدد شیء فرهنگی تاریخی منقول (۳۰۲۷ دولتی و ۴۶۴۹ خصوصی)، ورود ۱۷۸ هزار و ۶۲۷ قلم شیء فرهنگی تاریخی به موزه های زیر پوشش وزارت خانه از مبادی ورودی پژوهش های باستانی، خرید، استرداد، کشف اتفاقی، توقیفی و اهدا، استرداد حدود ۱۸ هزار قلم شیء، سامان دهی ۴۷۶ هزار و ۴۷۶ قلم از اموال منقول فرهنگی تاریخی موجود در موزه های زیر پوشش وزارت خانه، سامان دهی ۱۴۹ هزار و ۶۶ قلم از اموال منقول فرهنگی تاریخی مجموعه دارها در بخش خصوصی، صدور ۱۳۲ مجوز مجموعه داری، ثبت ۶۶۱ هزار و ۳۸۷ قلم از اموال منقول فرهنگی تاریخی در سامانه جام و برگزاری شش نمایشگاه خارجی، نظارت بر مطالعه، طراحی، اجرا، تجهیز و سامان دهی ۳۴۲ پروژه در سطح کشور، نظارت بر ایجاد ۱۹۰ موزه در سطح کشور و تکمیل و راه اندازی موزه منطقه ای خلیج فارس همچون اقدامات دیگری بود که کارگر به آنها اشاره نمود.
او به رشد آمار بازدیدکنندگان از موزه ها و اماکن زیر پوشش در سال ۹۸ اشاره نمود و اضافه کرد: «بیش از ۲۱ میلیون نفر یعنی یک سوم جمعیت کشور بازدیدکننده بر مبنای فروش بلیت داشته ایم و از آنجائیکه ما گردشگر خارجی به میزان بالایی نداریم، این آمار بسیار خوبی نسبت به سایر کشورها است.»
ثبت ۱۳ هزار و ۷۸۰ بنا و آثار منقول
در ادامه احمدی رویینی درباره اقدامات انجام شده در حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی اظهار داشت: این حوزه حجیم ترین بخش وزارت خانه است و شرح وظایف مفصلی دارد. بزرگ ترین مشکل عدم تناسب وظایف و منابع مالی، انسانی و نرم افزاری است.
او به ثبت ۱۳ هزار و ۷۸۰ بنا و اثر منقول، ۱۹۰ هزار و ۲۰۷ تپه و محوطه، ۱۶۸ بافت شهری و ۱۲۰۰ بافت روستایی اشاره نمود.
احمدی روئینی کاهش طرح ۲۰۰۱ و افزایش طرح ۲۰۱۴، نظام دهی و پالایش طرح ۲۰۰۸، برنامه ریزی و انضباط بودجه ای ادارات کل استان ها، نظارت بر اقدامات از محل بودجه های استانی و صدور پروانه مرمت برای مداخلات در آثار تاریخی، برنامه های تشویقی بودجه ای برای استانهای ضابطه مند و فعال، احصای پروژه های مکرر و بی نتیجه و حذف از برنامه ها، اعمال نظر و پیگیری مصوبات و دستورات کار شورای عالی معماری و شهرسازی، نظارت و پیگیری حفاظت حین و بعد از کاوش ها، شناسنامه دار کردن محوطه های باستانی، به حداقل رساندن کاوش و حفاری های باستان شناسی، بررسی طرح های فنی عمرانی بزرگ کشور، بعنوان استراتژی های این دفتر نام برد.
آشتی بدنه صاحب نظر و دولت
مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی همینطور در مورد برنامه های ثابت و مستمر و میزان اعتبارات طرح های دفتر حفظ و احیا گزارشی را ارائه نمود.
او به برگزاری ۲۱ کارگاه آموزشی ملی و بین المللی اشاره نمود و اضافه کرد: در مرمت بناهای تاریخی اتفاق بزرگی افتاد و سرمایه گذاری های بالایی وارد این حوزه شد. همینطور در این هشت سال بین میراث فرهنگی و بدنه صاحب نظر حوزه آشتی صورت گرفت و این بزرگواران در شورای فنی کنار ما قرار گرفتند.
در ادامه عزیزی ضمن اشاره به ثبت جهانی راه آهن سراسری و اورامانات اظهار داشت: در دولت نهم و دهم پایگاه ها به صورت کلی تعطیل شده بودند و با روی کار آمدن دولت یازدهم کارها در این عرصه مجدداً شروع شد. هم اکنون در بحث حفاظت زمینه مناسبی به وجود آمده و شبکه منسجمی در سرتاسر کشور به وجود آمد.
او ضمن اشاره به اهمیت شناسایی، آماده سازی و راه اندازی پایگاه های میراث جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: در گذشته بحث اعتبارات و ساختار دو مشکل عمده پایگاه ها بود که در سالهای اخیر روند رو به بهبود و رشدی را در تخصیص ها شاهد بودیم. همینطور موفق به اخد اعتباراتی خارج از اعتبارات مصوب شدیم. هم اکنون ۱۰۰ پایگاه ملی و ۴۸ پایگاه جهانی داریم و ۲۱۸۴ پروژه در این چهار سال انجام شده است.
او ضمن اشاره به اتفاق مهمی که در پایگاه ها افتاده است، اضافه کرد: در گذشته حتی یک کارگاه حفاظت در مکانی مثل تخت جمشید وجود نداشت و هم اکنون تخت جمشید، آثار پیرامون آن، پاسارگاد و میدان نقش جهان همچون مکان هایی هستند که وضعیت حفظ، مرمت و زیرساخت هایشان سامان دهی شده است.
برگزاری هشت کارگاه بین المللی، برگزاری بیشتر از ۵۰۰ رویداد علمی فرهنگی در پایگاه های سراسر کشور، انعقاد تفاهمنامه های مختلف در حوزه های مستندسازی و فیلم سازی همینطور برگزاری هفته های فرهنگی، انعقاد ۴۰ تفاهمنامه بین المللی در پایگاه های جهانی سراسر کشور، همکاری مشترک با تلویزیون آرته فرانسه در تهیه فیلمی با عنوان «ایران از فراز آسمان»، مستندنگاری آثار ساسانی در غرب ایران، حفاظت و مرمت ایوان غربی محوطه میراث جهانی تخت سلیمان منسوب به ایوان خیرو با همکاری دانشگاه درسدن آلمان همچون اقدامات انجام شده طی هشت سال قبل بود که عزیزی به آنها اشاره نمود.
سطح بندی پایگاه های میراث جهانی با شاخصه های مشخص از دیگر موضوعات یاد شده او بود.
راه آهن سراسری ایران با ۱۴۰۰ کیلومتر اثر ویژه ای تلقی می شود
در ادامه مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اشاره به اینکه در مجموعه آثار ملی ثبت شده کشور رشد قابل توجهی داشته ایم به سختی ها و رایزنی ها برای ثبت جهانی راه آهن سراسری کشور اشاره نمود و اظهار داشت: این اثر پنجمین راه آهن ثبت شده در دنیا است که تمامی آنها زیر ۲۰۰ کیلومتر هستند و راه آهن سراسری ایران با ۱۴۰۰ کیلومتر اثر ویژه ای تلقی می شود. همینطور در دولت یازدهم ۱۸ هزار و ۲۲۲ اثر و در دولت دوازدهم ۴۸۳۰ اثر ثبت ملی شد.
شفاف سازی فرآیندها و انتشار پنج جلد کتاب تخصصی شامل شرح دستورالعمل های اجرایی ثبت حریم و ارتقای سامانه جام از دیگر نکات یاد شده پورعلی بود.
مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی امضای تفاهمنامه با دیوان عدالت اداری در مورد ثبت آثار ملی را موضوعی اساسی عنوان نمود و اظهار داشت: با این تفاهمنامه جایگاه شورای ثبت ملی ما پذیرفته شد و تمامی ثبت ها با ارجاع کارشناسی انجام می گیرد.
او در مورد بهسازی فرآیندها توضیح داد: بر این اساس تمامی میراث در لیست های جداگانه تفکیک شدند. در مورد اموال منقول هم با رایزنی های انجام شده اموال در اختیار مجموعه دارها و تندیس های شاخص به ثبت رسیدند.
پورعلی در انتها ارزیابی پرونده های میراث جهانی (ارزیابی میدانی ایکوموس جهانی از پرونده میراث جهانی کاروانسرای ایرانی و پرونده دیزمار غربی)، ارسال سه پرونده جدید میراث جهانی ناملموس-یونسکو (جشن تیرگان، بادگیر و…)، ارسال یک پرونده جدید میراث جهانی تاریخی فرهنگی-یونسکو، ارسال ۱۰ پرونده تاریخی و فرهنگی برای آیسسکو (پنج پرونده ارسال شده و پنج پرونده جدید ارسال می شود) را برنامه های اولویت دار در سال ۱۴۰۰ عنوان نمود.

1400/05/11
12:35:02
5.0 / 5
1286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری