تپه باستانی چشمه علی شهرری ساماندهی و حفاظت می شود

تپه باستانی چشمه علی شهرری ساماندهی و حفاظت می شود

به گزارش تور و گردشگری معاون میراث فرهنگی استان تهران از اجرای فاز اول پروژه ساماندهی و حفاظت تپه چشمه علی شهرری با اعتبار بر ۲ میلیاردریال از محل اسناد خزانه اطلاع داد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، مرتضی ادیب زاده با بیان این خبر عنوان کرد: تپه چشمه علی شهرری با پیشینه تاریخی چند هزارساله جزو نخستین استقرارگاه های انسان در مناطق فلات مرکزی ایران بوده و فرهنگ سفال قرمز و نخودی با نقوش حیوانی و گیاهی و هندسی سیاه رنگ مکشوفه از این تپه با عنوان فرهنگ چشمه علی شناخته شده است. وضعیت کنونی تپه به علت ریزش دامنه تپه نیازمند حفاظت است.
معاون میراث فرهنگی استان تهران اظهار داشت: در این پروژه جهت شناخت و مطالعات فنی و تهیه سایت پلان مجموعه چشمه علی، شامل کوه و باروی ری باستان و چشمه و نقش برجسته و تپه تاریخی؛ بوسیله فتوگرامتری و مستندنگاری سه بعدی با هلی شات در حال انجام می باشد.
او اضافه کرد: ساماندهی و استقامت بخشی جداره های تپه و مرمت دیواره های تخریب شده با ملات خاکی و کاهگل و همینطور پاکسازی سطوح تپه اجرا خواهد شد و این پروژه توسط متخصصین مرمت آثار و بنا با نظارت اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و با رعایت اصول حفاظتی تپه و تقویت جداره های خاکی به انجام می رسد.

1400/05/16
12:23:50
5.0 / 5
1019
تگهای خبر: تاریخی , تخصص , سایت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری