با تصویب كمیسیون ماده پنج؛

خیابان ولیعصر (عج)، یک گام به ثبت جهانی نزدیک شد

خیابان ولیعصر (عج)، یک گام به ثبت جهانی نزدیک شد

به گزارش تور و گردشگری رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج از تصویب طرح ساماندهی و ارتقا کیفی خیابان ولیعصر (عج) درکمیسیون ماده پنج اطلاع داد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج ضمن اشاره به تصویب طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) در جلسه اخیر این کمیسیون اظهار داشت: خیابان ولیعصر (عج) یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده استخوان بندی شهر تهران، به طول ۱۷/۲ کیلومتر است که از دامنه های البرز در شمال تا دشت کوهپایه ای تهران در جنوب (حد فاصل میدان های تجریش و راه آهن) قرار دارد و از مناطق ۱، ۳، ۶ و ۱۱ عبور می کند.
وی افزود: با عنایت به این که در طرح جامع شهر تهران، خیابان ولیعصر (عج) در امتداد محور تاریخی– گردشگری دربند- ری بعنوان یکی از ارکان اصلی ساختار شهر آمده است و در طرح تفصیلی شهر تهران هم شهرداری ملزم به تهیه دستورالعمل طراحی شهری این محور با همکاری وزارت میراث فرهنگی شده است، شهرداری تهران در این دوره نسبت به تهیه طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) اقدام نمود.
رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج افزود: طرح مذکور بعد از برگزاری جلسات مختلف کارگروه فنی و انجام اصلاحات لازم، نهایتا در جلسه اخیر کمیسیون مطرح و طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج)، مطابق نقشه ها، ضوابط و مقررات کالبدی به تصویب رسید.
اشراقی، تدقیق ضوابط ساخت و ساز و تعیین میزان آن برای هر پلاک، رعایت حقوق مکتسبه قانونی، احیای ارزش های تاریخی با تعریف و تبیین انواع تثبیت ابنیه پرارزش فرهنگی و تاریخی، ارتقا سیما و منظر شهری، ایجاد خط آسمان، استفاده از مصالح مناسب، تعییین عملکردهای لازم برای استقرار با هدف ایجاد سرزندگی و اولویت حرکت پیاده به منظور ایجاد عرصه های سرزنده شهری و احیا هویت تاریخی بخصوص با تحدید تأمین و دسترسی پارکینگ را از احکام طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) عنوان نمود.
وی تاکید کرد: در این نشست مقرر شد، چارچوب طراحی شهری در این طرح مورد توجه قرار گرفته و به منظور حفاظت از ارزش های طبیعی و آثار پرارزش تاریخی– فرهنگی و نظارت، کنترل و مدیریت یکپارچه، شورای راهبری ساماندهی و ارتقا کیفی خیابان ولیعصر (عج) به مسئولیت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تشکیل گردد.
اشراقی خاطرنشان کرد: تصویب این طرح، گامی در جهت حفاظت از میراث طبیعی، هویت تاریخی و ارزش های فرهنگی – اجتماعی خیابان ولیعصر (عج) بعنوان یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده شهر تهران و کوشش برای ثبت این خیابان در لیست میراث فرهنگی جهان است.
رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ در مورد سایر تصمیمات این جلسه اظهار داشت: طرح موضعی محدوده اسلام واقع در رود دره اوین- درکه در منطقه ۲ از دیگر موضوعات مورد بررسی درجلسه کمیسیون بود که کلیات آن به تصویب رسید و قرار شد، بعد از اصلاحات لازم، جزئیات طرح به تأیید کارگروه فنی برسد. در ادامه، مبحث آزادسازی سایت جنگ افزارسازی منطقه ۱۳ به وسعت ۱۷ هکتار مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با عنایت به وجود میراث فرهنگی در این محدوده، بنا شد تا ۷۰ درصد این اراضی به فضاهای خدماتی و سبز و باز اختصاص داده شود و در ۳۰ درصد مابقی بارگذاری مسکونی با رعایت تأمین سرانه های خدماتی صورت گیرد، نهایتا این طرح به منظور تائید نهایی به شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شد. بازبینی و اصلاح ضوابط تأمین پارکینگ کاربری ها در کلان شهر تهران هم از دیگر موضوعات مورد بررسی بود که در این خصوص هم مقرر شد، مراتب به شورایعالی ترافیک و شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شود.
لازم به ذکر است، جلسه کمیسیون ماده پنج به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران و با حضور محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری اعضا و علی اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج تشکیل شد.

1400/05/17
15:55:12
5.0 / 5
1467
تگهای خبر: تاریخی , خدمات , زندگی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری