در جلسه قرارگاه اشتغال زایی و محرومیت زدایی مطرح شد:

پشتیبانی از فعالان گردشگری و صنایع دستی با اعطای تسهیلات ارزانقیمت

پشتیبانی از فعالان گردشگری و صنایع دستی با اعطای تسهیلات ارزانقیمت

به گزارش تور و گردشگری مدیرکل دفتر تسهیلات و تأمین منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از حمایت های این وزارت خانه از فعالان صنایع دستی و گردشگری با اعطای تسهیلات ارزانقیمت به منظور ایجاد اشتغال و رفع محرومیت در مناطق مختلف اطلاع داد.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از ایرنا محمدحسین عسگرپور در جلسه قرارگاه اشتغال زایی و محرومیت زدایی سپاه ضمن اشاره به اهمیت تلاشهای این وزارت خانه برای ایجاد اشتغال در استانهای مختلف، اضافه کرد: برای پیشگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و خالی نشدن روستاها دستگاههای اجرایی بموقع ورود کردند و با در اختیار قرار دادن وام های ارزانقیمت به روستاییان برای ایجاد شغل از این کار جلوگیری کردند.
مدیرکل دفتر تسهیلات و تأمین منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، افزود: در حوزه صنایع دستی و گردشگری هم این وزارت خانه با عرضه تسهیلات ارزانقیمت و واگذاری وام های ۴ درصد به ایجاد بوم گردی ها و کارگاه های صنایع دستی کمک کرد.
او افزود: برای ایجاد شغل چند هدف گذاری باید صورت گیرد. برای ایجاد قرارگاه محرومیت زدایی در ابتدا باید پایلوتی را در نظر بگیریم و بر روی آن بررسی انجام دهیم و آنرا به صورت الگو برای بقیه استان ها هم پیاده نماییم. بعنوان مثال میتوان از کول بران استان کردستان یاد کرد که برای ایجاد اشتغال آنان پیشنهاد برگزاری جشنواره ای با عنوان اشتغال کول بران داده شد.
مدیرکل دفتر تسهیلات و تأمین منابع وزارت میراث فرهنگی افزود: برای ایجاد شغل پتانسیل هایی وجود دارد و ما می توانیم با منابع تسهیلاتی ۴ درصدی البته با رعایت قوانین و چارچوب وزارت خانه آنان را مورد حمایت قرار دهیم که این تسهیلات برای مشاغل خانگی تا سقف ۵۰ میلیون تومان و برای ایجاد کارگاه های تولید صنایع دستی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
عسگرپور اظهار داشت: ما آماده هرگونه همکاری برای ایجاد قرارگاه اشتغال زایی و محرومیت زدایی هستیم. برای این کار باید زیرساخت های اساسی ایجاد نماییم که البته زمان بر است و احتیاج به برنامه کوتاه مدت دارد که البته بعضی از اقدامات ما برای این برنامه ها هم امکان دارد در سطح کلان احتیاج به اقدامات ملی داشته باشند.
او در ادامه اظهار داشت: همینطور می توانیم در بخش پژوهشی و مطالعاتی هم فعالیت داشته باشیم و صنایع دستی را از حالت دکوری و تزئینی خارج نماییم و در چرخه سبد خانوار قرار گیرد و کاربردی شوند. شاید این کار تأثیرگذارتر باشد.
حمایت های قرارگاه اشتغال زایی از فعالان صنایع دستی
علی میرحاجی مدیر اشتغال زایی قرارگاه مرکزی جهاد سازندگی و محرومیت زدایی کل سپاه هم در این جلسه اظهار داشت: فردی که در منزل شاغل است از امنیت بیشتری برخوردار می باشد و با فراغ خاطر و با قناعت به کار خود می پردازد ولی باز هم مطمئن نیست که هر ماه تولیدات خویش را به فروش برساند، بنابراین باید برای تأمین اشتغال و درآمد او برنامه ریزی کرد.
او اضافه کرد: قرارگاه اشتغال زایی شهید صالحی با همکاری کمیته امداد زنان سرپرست خانوار و فعال حوزه صنایع دستی را شناسایی می کند و خدمات خرید تضمینی عرضه می دهد. فعالان و راهبران را شناسایی کرده و حمایت های مان را از آنها به صورت حمایت هایی از قبیل تهیه مکان آموزشی، عرضه تسهیلات و... داشته که نتیجه خرید تضمینی می شود.
میرحاجی افزود: کار قرارگاه معیشتی نقطه زنی و رفع مشکل صنعتگران است. در بحث تولید نقطه ضعف ها مشخص می شود و به صدمه های آنها پرداخته و طوری برنامه ریزی می شود که تولیدکننده و خریدار هر دو سود مساوی داشته باشند.
آموزش صنایع دستی به زنان سرپرست خانوار
علیرضا مسافر فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی هم در این جلسه اظهار داشت: در حوزه آموزش قرارگاه اشتغال زایی به مدت ۸ ماه به زنان سرپرست خانوار آموزش صنایع دستی داده و به تولید صنایع دستی پرداخته است و با بررسی هایی که انجام شده به نقطه ضعف های این حوزه دسترسی پیدا کرده که در صدد حل آن ها هستیم.
او اضافه کرد: مشکل اساسی پس از تولید صنایع دستی، فروش این محصولات است. با تدابیری که اندیشیده شد، سایتی برای فروش محصولات ساخته شده به صورت آنلاین طراحی شد.
مسافر اظهار داشت: ۳۰ نقطه در تهران درحال شناسایی است تا محصولات صنایع دستی قرارگاه اشتغال زایی را به فروش برسانند و مذاکرات با وزارت خانه ها، اماکنی مانند تله کابین توچال، هتل ها و... انجام شده و این ها محل هایی خواهند بود که در اختیار هنرمندان برای فروش صنایع دستی قرار خواهد گرفت.
مسافر افزود: پیشنهاد من این است که استان تهران را بعنوان پایلوت قرار دهیم و کار را شروع نماییم و کارشناسان حوزه صنایع دستی و گردشگری بررسی های خویش را به صورت اساسی انجام دهند تا به نتیجه مناسب و عملی دست یابیم.منبع:

1400/05/19
15:03:22
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: آموزش , توچال , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ttma تور و گردشگری