مشاور وزیر میراث فرهنگی خبر داد؛

ارسال پرونده ۵۶ کاروانسرا برای ثبت جهانی در یونسکو

ارسال پرونده ۵۶ کاروانسرا برای ثبت جهانی در یونسکو

به گزارش تور و گردشگری مشاور وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: پس از سه سال پیگیری پرونده 56 کاروانسرا در 24 استان برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شد.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، محمد حسین طالبیان ظهر چهارشنبه در بازدید از کاروانسرای باغ شیخ ساوه در جمع خبرنگاران با اشاره به آماده سازی پرونده ثبت آثار تاریخی واجد شرایط ثبت جهانی در یونسکو، اظهار نمود: در این پرونده ۵۶ کاروانسرای تاریخی ایران از دوره ساسانیان تا قاجار که همه دوره ها را شامل می شود، وجود دارد.
وی اضافه کرد: یکی از ۵۶ کاروانسرایی که در این لیست قرار دارد، کاروانسرای باغ شیخ ساوه است به سبب اهمیت راهبردی مکانی در برنامه حفاظت و مرمت قرار می گیرد بمحض اتمام مرمت پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.
مشاور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد: ارزیابان از روز شنبه هفته آتی وارد کشور می شوند و دومین بازدید، بازدید از کاروانسرا باغ شیخ است امیدواریم مسئولین کمک کنند که ساماندهی آبرومندی صورت بگیرد و ارزیابی به صورتی باشد که همه ارزش ها و امتیازات این کاروانسرا دیده شود تا در سطح جهانی معرفی شود.
طالبیان اظهار داشت: ۵۶ کارونسرا مربوط به ۲۴ استان است و بعد از آن که ارزیابی انجام شد حداقل ۳ ماه برای ارائه گزارش نیاز است و برای تاییدیه آنها حداقل سه کمیته باید تشکیل گردد.
مشاور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد: اردیبهشت سال آینده این گزارش به یونسکو ارسال می شود و در تیرماه اجلاس میراث جهانی مطرح می شود. یک فراینده پیچیده و سخت در پیش است بدین سبب پیش بینی نتیجه معین نیست اما تمام تلاشمان را انجام خواهیم داد که به هدفمان برسیم.
طالبیان اظهار داشت: حدود ۴۰ اثر داریم ولی ۲۶ اثر در لیست یونسکو هستند منطقه اورامانات کردستان و کل کوریدور راه آهن سراسری کشور تعداد زیادی استان را شامل می شود و منزل فرهنگی و باستانی ساسانی فارس بود که شامل منطقه وسیع از فیروزآباد، نیشابور، باغ ایرانی که شامل ۹ باغ در ۶ استان و قنات ایرانی ۱۱ قنات در ۹ استان یک پرونده وسیع وجود دارد و پرونده های دیگری مانند جنگل های هیرکانی و بیابان های لوت برای ثبت جهانی در دست بررسی داریم.
مشاور وزیر فرهنگی و گردشگری اشاره کرد: ۵۲ اثر هم در لیست موقت وزارت میراث فرهنگی برای ثبت جهانی قرار دارند که باید به تدریج پرونده آنها تکمیل شود و کارهای مهمی نیز در امتداد آماده سازی آنها در دست انجام است.
وی اضافه کرد: در دهه های گذشته کارهای شایان توجهی در امتداد صیانت از میراث تاریخی کشور با تربیت نیروهای خبره حاصل شده است.


منبع:

1400/07/10
09:47:58
5.0 / 5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری