شروع گردشگری پساکرونایی در مازندران با چادرخوابی

شروع گردشگری پساکرونایی در مازندران با چادرخوابی

تور و گردشگری: همزمان با فراگیر شدن واکسیناسیون در کشور، کاهش آمار بیماران کرونائی و برداشته شدن محدودیت های تردد، شاهد فصل تازه ای از گردشگری در استان مازندران هستیم که آغازش با بزرگ ترین معضل صنعت گردشگری یعنی چادرخوابی همراه شده است.


به گزارش تور و گردشگری به نقل از خبرگزاری ایرنا، بعد از گذشت حدود ۲ سال از شروع همه گیری کرونا که تا حالا پنج موج را پشت سر گذاشت، صنعت گردشگری در مسافر خیزترین استان کشور تا مرز ورشکستگی رفت و در این بین فقط آزادسازی های میان موجی همچون تنفسی کوتاه موجب تداوم حیات این صنعت در مازندران بود.
صنعت گردشگری مازندرانی که سالانه میزبان رسمی حدود ۳۰ میلیون مسافر داخلی و خارجی بود از اسفند ماه سال ۹۸ ورود کرونا به کما رفت، ویروسی که نه فقط خیلی از سرمایه گذاری های تازه شکوفا شده را متوقف کرد، بلکه خیلی از فعالان این بخش را نیز از گردونه اقتصاد توریسم استان خارج نمود، اما حالا بعد از اختتام موج پنجم، گسترش و تسریع در واکسیناسیون عمومی موجب برداشته شدن محدودیت ها و شروع فصل تازه گردشگری در مازندران شد که آغازش را شهروندان مازندرانی با تعطیلات هفته گذشته شاهد بودند.
بسیاری از شهروندان مازندران به ویژه در مناطق مرکزی و غربی طی تعطیلات اختتام ماه صفر شاهد حضور انبوهی از مسافران بودند که در نقاط مختلف چادرشان را برپا کردند ؛ گویی به پیک نیک آمده بودند. خیلی از کارشناسان چادرخوابی را مهم ترین ویروس صنعت گردشگری این استان می دانند، ویروسی که حالا با کم رنگ شدن کرونا بار دیگر خودرا نشان داده است.
نخستین گام عمومی مسافران به مازندران بعد از حدود ۲۰ ماه آن هم با چادر خوابی علاوه بر این که نشان از بیمار بودن صنعت گردشگری دارد، بلکه اساساً هیچ کمکی نیز به بخش های سرمایه گذاری استان نمی کند.
مشاهدات خبرنگار ایرنا در شهر ساحلی محمودآباد که یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای استان مازندران است حاکی از حضور انبوه مسافرانی بود که چادرهایشان را در پیاده روهای خیابان های این شهر برپا کرده بودند. چادرخوابی مسافران چنان فراگیر بود که آه از نهاد شهروندان محمودآبادی برآورد چون در شهر خودشان برای عبور و مرور گرفتار مشکل بودند. البته چادر خوابی در این شهرستان تنها به پیاده روها ختم نشد و مسافران حتی در ساختمان های نیمه تمام چادر زدند.

حریم شکنی حقوق شهروندی
شهروندان محمود آبادی بر این اعتقاد بودند که بر پا کردن چادر در پیاده روهای شهرشان گذشته از لطمه های ناشی از مخاطرات طبیعی و قرار گیری در سرقت، موجب نادیده گرفتن حق و حقوق شهروندیشان شد چونکه عبور و مرورشان را مبتلا به اختلال کرد.
بر اساس قوانین حقوق شهروندی پیاده روها قسمتی از حریم عمومی شهری و برای سهولت عبور مرور هستند که نباید به هر علت در آنها موانع قرار گیرد. علاوه بر این برخی افراد لطمه پذیر جامعه همچون معلولان و سالمندان به سبب عدم توانایی عبور از خیابان ها از مهم ترین کاربران پیاده روها هستند که در روزهای تعطیلات به لطف اسکان مسافران در پیاده روها حتی از حق رفت و آمد نیز محروم می شوند.
گذشته از این خیلی از واحدهای صنفی در مجاورت پیاده روها قرار دارند و چادرهای مسافران حتی کسب وکار این افراد را نیز با مشکل مواجه می کند که همگی مصداق بارز نقض حقوق شهروندی است.
چادرخوابی عامل فرار مسافران دیگر
صاحب و مدیر یک اقامتکاه رسمی در شهرستان محمودآباد درباره چادر خوابی ها به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه نه فقط مسافران چادرخواب کمکی به اقتصاد گردشگری نمی کنند، بلکه این نوع از چادر خوابی که در تمام کوچه های ساحلی محمودآباد دیده می شود سایر مسافرانی را که در اقامتگاه های گردشگری اقامت دارند، فراری می دهد.
رضا محتاطی با اعلان اینکه چادر خوابی به شدت چهره شهر را زشت کرده است، اضافه کرد: این چهره زشت در سطح شهرستان و کوچه های ساحلی که مهم ترین جاذبه های گردشگریست سبب شده مسافرانی که قصد چادر خوابی ندارند نیز دیگر علاقه ای به ماندن در چنین مناطقی نداشته باشند و به مناطق دیگر استان عزیمت کنند.

وی اشاره کرد: چادر خوابی به شدت سطح گردشگری و پرستیژ کاری حوزه گردشگری شهرستان محمود آباد را تنزل می دهد و بخش قابل توجهی از مسافرانی را که استطاعت مالی خوبی نیز دارند، روانه دیگر شهرهای استان می کند.
این متل دار با اشاره به این که چادر خوابی در سالهای اخیر ممنوع اعلام شده بود، اظهار داشت: متاسفانه با وجود ممنوعیت چادرخوابی، حتی مشاهده می شود مسافران چادرشان را در زیر تابلوهای چادر ممنوع نیز برپا می کنند و هیچ کس نیز در قبال آن مسئولیت نپذیرفته و نسبت به اجرای این ممنوعیت اقدام نمی کند.
وی اضافه کرد: در تعطیلات اخیر به سبب حجم بالای مسافر، چادرهای مسافرتی به وفور در شهرستان دیده می شد که متاسفانه هیچگونه نظارت و برخوردی با وجود ممنوعیت از طرف متولیان صورت نگرفت.
او افزود: طی تعطیلات گذشته به سبب سرما و بارندگی های جوی تعدادی از افراد به متل ها و هتل ها برای اسکان مراجعه کردند، حال آنکه اگر هوا مناسب بود میزان چادر خوابی در شهرستان به چند برابر می رسید چون در همین وضعیت هم عده ای از مسافران مشغول چادر زدن در ساختمان های نیمه کاره، پاساژ ها و حتی پیاده روهای شهر بودند.
چادر مسافران در ساختمان های نیمه کاره بدون اجازه و در معرض خطرات چادر مانع سرمایه گذاری در زیرساخت های اقامتی
این سرمایه گذار بخش خصوصی اظهار داشت: متاسفانه چادر زدن در ذهن مردم نهادینه شده است و نیاز به فرهنگ سازی اصولی و همین طور برخورد قانونی دارد، برای اینکه نه فقط به گردشگری لطمه جدی می زند بلکه برای مردم شهر نیز ناخوشایند است و چهره شهر را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
محتاطی چادر را رقیبی جدی و مانع اصلی برای اقامت رسمی مسافران و گردشگران دانست و اضافه کرد: متاسفانه این پدیده انگیزه را برای سرمایه گذاری های جدید در زیرساخت های اقامتی استان به ویژه شهرهای ساحلی از بین می برد.
وی افزود: تداوم چادر خوابی به ویژه باتوجه به لطمه هایی که طی ۲ سال اخیر ویروس کرونا بر پیکره مجموعه های گردشگری وارد کرد، ادامه فعالیت را برای مجموعه های گردشگری سخت می کند و انگیزه ای برای سرمایه گذاری بیشتر به سرمایه گذاران بخش خصوصی نمی دهد.
این مدیر اقامتگاه رسمی همین طور وضعیت اقامتگاه های استان را نامطلوب و خارج از شان گردشگری مازندران عنوان نمود و اظهار داشت: مازندران ظرفیت بزرگی برای سرمایه گذاری های متنوع در بخش اقامتگاه ها دارد که چادرخوابی از آن جلوگیری می کند.
او شهرهای ساحلی مرکزی استان را بیشترین مناطق هجوم چادرخوابی دانست و گفت: متاسفانه مدیریت شهری، میراث فرهنگی و دیگر مسئولان هیچ توجهی به این معضل بزرگ صنعت گردشگری استان ندارند.
محتاطی خواهان نظارت بیشتر بر چادر خوابی شد و اظهار داشت: متاسفانه با وجود بنر هایی که در پارک ها و اماکن شهری در خصوص ممنوعیت چادر زده شده است ولی هیچ فرد یا ارگانی بر چادر خوابی نظارت ندارد و برخوردی صورت نمی گیرد.
شکست کرونا با چادرخوابی
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری. صنایع دستی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر طبق مصوبه ستاد سفر و ستاد کرونا هرگونه چادر خوابی به سبب شیوع ویروس کرونا ممنوعست.
مهران حسنی با اعلان اینکه قبل تر پیش از شیوع ویروش کرونا نیز گردشگری مازندران در امتداد ساماندهی چادر خوابی اقدام نموده بود، اضافه کرد: مکان های خاصی برای برگزاری چادر در نظرگرفته شد که چهره ی شهر را مخدوش نکنند و همین طور مشکلی برای شهروندان به وجود نیاید، حال آن که این مساله برای پیش از شیوع ویروس کرونا بوده است و از زمان شیوع ویروس کرونا تا حالا هرگونه چادر خوابی ممنوعست و باید با آن برخورد شود.
وی توضیح داد: برخورد با چادر خوابی در هر شهرستان به عهده مدیریت شهری یعنی شهرداری ها و نیروی انتظامی است که آنها مسئول هستند چادرها را از سطح شهر جمع آوری کنند.
معاون گردشگری مازندران تنها راه جلوگیری از چادر خوابی را برخورد قانونی با آنها عنوان نمود و اظهار داشت: تنها چاره ای که مازندران را از چادر خوابی نجات خواهد داد و گردشگری مازندران را احیا خواهدنمود برخورد صریح با چادر خوابان برمبنای مصوبه ستاد سفر و کرونا است.
برخاستن گردشگری مازندران از بستر بیماری کرونا و افتادن در دام ویروس چادرخوابی در حالی است که این استان برای سال ۲۰۲۲ میزبان پایتختی گردشگری کشورهای عضو اکو خواهد بود و این پرسش برجسته می شود؛ استانی که صنعت گردشگریش همچنان درگیر بنیادی ترین مشکلات مانند چارخوابی است است چگونه می تواند خودش برای در سطح پایتختی گردشگری کشورهای عضو اکو بالا بکشد.منبع:

1400/07/21
10:07:18
5.0 / 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری