گزارش تور و گردشگری؛

بازدید راهنمایان گردشگری از یک محله قدیمی

بازدید راهنمایان گردشگری از یک محله قدیمی

راهنمایان گردشگری تهران در یک گشت تخصصی به دیدن ظرفیت های تاریخی محله سنگلج رفتند. بناهایی که هنوز برای عموم مردم قابل بازدید نیستند و به جاذبه گردشگری تبدیل نشده اند.به گزارش تور و گردشگری به نقل از مهر، گشت نیمروزه آشنایی با اقدامات حفاظت و احیا در محله سنگلج تهران به همراه بازدید از بناهای تاریخی و تماشاخانه سنگلج اجرا شد. در این برنامه تعدادی از راهنمایان گردشگری و اعضای انجمن سنگلج به بازدید بناهای تاریخی شاخص یکی از محله های قدیمی تهران رفتند و در راه گردشگری آن پیاده روی کردند همین طور تعدادی از بناهای تاریخی را با هماهنگی قبلی مورد بازدید قرار دادند و از وضعیت فعلی آنها آگاه شدند با اهمیت تر از همه این که پی بردند محله سنگلج با وجود قدمتی که دارد و بناهای تاریخی زیاد، اما ابنیه تاریخی شاخص آن غیرقابل بازدید برای عموم هستند.
در این برنامه که به مناسبت هفته تهران و ۵۶ مین سالگرد تأسیس تماشاخانه سنگلج برگزار شد، مریم جلالی دبیر کارگروه حفظ آثار در زیرمجموعه انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران و عضو هیأت رئیسه انجمن سنگلج اظهار داشت: تهران و محله سنگلج تعدادی جاذبه دارد که برخی مرمت شده و برخی نیاز به مرمت دارد به هر حال اینها ظرفیت اصلی محله هستند که به جاذبه تبدیل نشده اند و بسیاری از این بناها بسته بوده و گردشگران نمی توانند از آن بازدید نمایند.

اولین بازدید این گروه از خانه تاریخی پدر جلال آل احمد انجام شد. خانه ای که سردر خانه باستان شناسان را دارد ولی به مخروبه بیشتر شباهت پیدا کرده است این بنا هم اکنون توسط صندوق حفظ و احیای آثار تاریخی به بخش خصوصی برای تبدیل به مرکز رویدادهای فرهنگی واگذار شده است اما هنوز اقدام مرمتی در آن انجام نگرفته است.

در حیاط همین خانه، ابوالقاسم ساسان از راهنمایان پیشکسوت گردشگری اظهار داشت: سنگلج یکی از چهار محله قدیمی تهران بوده است سنگلج اصلی همان است که خراب شد و به جایش پارک شهر را ساختند. اگر از ابنیه قدیمی چیزی باقی مانده باشد همان بقایای سنگلج اصلی است. مانند خانه مستوفی الممالک یا خانه پدری جلال آل احمد که زمانی امام جماعت امامزاده سید نصرالدین بود.
در ادامه، گروه به بازدید از مسجد حاج رجبعلی رفتند مسجدی که شگفتی های زیادی دارد و کاشی های هفت رنگ آن تنها بخش کوچکی از جاذبه هایش بشمار می رود اما این بنای تاریخی نیز که مداخلات معماری زیادی در آن انجام گرفته، هنوز بودجه مصوبی برای مرمت ندارد و وضعیت نگهداری از آن خوب نیست درحالی که بگفته معماران، ساخت این بنای مذهبی، با اهمیت ترین کلاس درس معماری بشمار می رود.

علی شریعتمداری بعنوان خادم این مسجد توضیحات تکمیلی درباره مسجد حاج رجبعلی و شگفتی های آن به راهنمایان گردشگری تهران داد.
بازدید از خانه مستوفی الممالک که حالا در اختیار وزارت ارتباطات است نیز بخش دیگری از این برنامه بود. در این خانه مدیر گروه، تماس تلفنی با یکی از نوادگان مستوفی الممالک داشت و توضیحاتی درباره نحوه نگهداری از این بنا ارائه شد.
این خانه یکی از با اهمیت ترین بناهایی بود که وزیر سابق ارتباطات قول بازگشایی مرمت و بهره برداری از آنرا داده بود اما هنوز بلاتکلیف باقی مانده است. این بنا با هماهنگی قبلی که با نگهبان خانه انجام می شود، تنها امکان بازدید دارد. آن هم بصورت محدود.
اگرچه در محله سنگلج، کلیسای گئورک مقدس نیز در راه راهنمایان گردشگری قرار گرفت اما بازدید از این بنا از آنجائیکه محلی برای نگهداری سالمندان است، امکان پذیر نیست.

مانند خانه شیخ فضل الله نوری که درهایش را دیوار کشیده اند تا مخروبه ای از آن بماند. این خانه به مدت ۱۸ ماه بعد از اعدام شیخ فضل الله نوری، محل دفن ایشان بود و هم اکنون به سبب عدم رسیدگی درحال تخریب است. این خانه درست در کنار مسجد شیخ فضل الله با گنبد آبی رنگش قرار گرفته و در نزدیکی پارک شهر است. همان پارک شهری که استاد ساسان گفت روزگاری بجای سنگلج اصلی ساخته شد.

درست رو به روی پارک شهر، تماشاخانه سنگلج جشن ۵۶ امین سالگردش را گرفت. راهنمایان گردشگری در آخر این برنامه به تماشای تئاتر «شب طولانی یلدا» به کارگردانی ناصر آویژه در تماشاخانه نشستند و به این فکر کردند که چرا بناهای تاریخی سنگلج مرمت نمی گردد تا بعنوان جاذبه گردشگری تهران معرفی شود.

1400/07/23
10:27:32
5.0 / 5
1256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ttma تور و گردشگری