پژوهشگر تاریخ و ری شناس:

راه اندازی موزه تماشاگه ری در تغییرات مدیریت شهری فراموش نشود

راه اندازی موزه تماشاگه ری در تغییرات مدیریت شهری فراموش نشود

به گزارش تور و گردشگری پژوهشگر تاریخ و ری شناس اظهار داشت: اجرای طرح موزه «تماشاگه ری» بدون هیچ دلیلی متوقف شده است و امیدواریم در این تغییرات مدیریت شهری به دست فراموشی سپرده نشود.


احمد ابوحمزه پژوهشگر تاریخ و ری شناس در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره راه اندازی موزه تماشاگه ری گفت: از مدت ها قبل دغدغه همه ری دوستان و ری پژوهشان و فعالان فرهنگی شهرری این بود که این شهر با این قدمت تاریخی و باستانی، با این همه آثار میراث فرهنگی، بناهای تاریخی و باستانی شایسته است که یک موزه تاریخی داشته باشد؛ جلسات مختلفی با مسئولان شهر برای ضرورت راه اندازی یک موزه بنام ری برگزار و قرار شد طرحی آماده شود.
ابوحمزه عنوان کرد: به علت آنکه آثار تاریخی در پهنه ری پراکنده است طرحی را آماده کردیم که برمبنای موزه ای مجازی در مرکز ری شناسی راه اندازی شود تا زوار و توریستهایی که از سمت غرب به حرم می آیند، بصورت رایگان از این موزه بازدید کنند و به بازدید از سایر آثار شهرری مشتاق شوند. در این طرح بازدیدکنندگان این موزه با استفاده از ابزارهای دیجیتال (موزه الکترونیک) با آثار ری آشنا می شوند و پس از آشنایی اولیه برای دیدن آن آثار به همراه یک راهنمای ری گردی به سایت اصلی آن بناها یا محوطه های تاریخی خواهند رفت؛ اسم این موزه مردمی را تماشاگه ری گذاشتیم.
وی بیان کرد: چندین جلسه با مسئولان شهری، شهرداری منطقه ۲۰ و مدیران فرهنگی شهر برگزار کردیم و قرار شد این موزه در مرکز ری شناسی دایر شود که برمبنای فضا و نیازها و جاذبه های تاریخی، طرح فنی اجرائی آن هم تدوین و برآورد مالی انجام و گروههای متخصص فنی هم شناسایی و عرضه شدند و حتی ساختمان ری شناسی نیز برمبنای طرح ما بازسازی شد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: پس از آن هم جلسات بسیاری انجام شد و کار تا مراحلی هم پیش رفت و قرار شد که اطلاع دهند که طرح چه زمانی وارد مرحله اجرائی می شود، تا این اواخر هر بار که موضوع را پیگیری می نماییم، می گویند «چون مدیریت شهری در این طرح مشارکت دارد منتظر تغییر و تحولات شورای اسلامی شهر و شهرداری هستیم.»
ابوحمزه اضافه کرد: من پژوهشگر تاریخم، اهل ری و ری پژوه، در کار پیمانکاری و تجهیز نه تخصص دارم و نه علاقه دارم، از همان ابتدا هم اعلام آمادگی کردیم که در بخش مطالعات و پژوهش طرح تماشاگه ری با حضور استادان و کارشناسان کمک می کنیم؛ فقط به امید و تحقق آرزوی دیرین برای ری بسیار دل خوش بودم و هستم، اما واقعا علت این تاخیر و تعلل ها را نمی دانم.
وی اظهار داشت: امیدوار هستم تغییرات سیاسی و مدیریت شهری موجب توقف این طرح نشود حیف است زحمات چند ساله پژوهشگران و دلسوزان از بین برود و این شهر با این قدمت و شکوه از چنین موزه ای برخوردار نباشد.
تماشاگه ری؛ نخستین روایت خانه شهر
ابوحمزه درباره خاصیت های طرح موزه تماشاگه ری بعنوان موزه ای به روز، توضیح داد: این موزه روایت محور و نخستین روایت خانه شهر خواهد بود و می تواند حتی به پیوند با شبکه موزه شهرها کمک کند؛ تماشاگه ری با استفاده از رسانه ها و ابزارهای مختلف رسانه صوتی و بصری الکترونیک و دیجیتال با روایت چندجانبه برای جایگاه تاریخی باستانی ری بعنوان قطب گردشگری تاریخی همجوار پایتخت برندسازی تخصصی می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: تماشاگه ری می تواند بعنوان مرکزی فرهنگی و چندوجهی برای جامعه شهرری، نقش فعالانه داشته باشد و سرمایه های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی ری را معرفی کرده و منجر به توسعه گردشگری در این منطقه شود.
استاد دانشگاه فرهنگیان به جلسات هم اندیشی پژوهشگران و تاریخ شناسان درباره طرح تماشاگه ری اشاره نمود و اضافه کرد: در این موزه علاوه بر ارائه روایت های افسانه ای و اسطوره ای پیدایش ری، برای بازدیدکنندگان نشانه ها و داده های پیدایش تمدن در پهنه جغرافیایی ری روایت می شود.
ابوحمزه اظهار داشت: نمایش داشته های تاریخی و فرهنگی ری در زمینه جغرافیایی آن، روایت سیر تحول تاریخی و رویدادهای مربوطه و همین طور روایت گری تحولات و رویدادهای مهم در هر دوره تاریخی و نمایش و معرفی یادگارهای فرهنگی تاریخی، مشاهیر فرهنگی، تاریخی و علمی ری از خاصیت ها و جاذبه های موزه تماشاگه ری خواهد بود.
پژوهشکر تاریخ و ری شناس با ابراز امیدواری از این که نمایندگان شهرری در شورای اسلامی شهر تهران کمک کنند که این موزه به سرانجام برسد، اضافه کرد: این موزه بعنوان مرکزی جذاب و متفاوت در روایت گری شهری و منطقه ای می تواند علاوه بر کمک به تقویت هویت فرهنگی تاریخی در جوانان و شهروندان ری از فراموشی روایات، وقایع و تحولات ری جلوگیری نماید و به مرور زمان به راه اندازی زنجیره ای از موزه های موضوعی و تخصصی دیگر مانند آثار هنرهای سنتی صنایع دستی و مردم شناسی در منطقه منجر شود.


منبع:

1400/07/28
10:09:29
5.0 / 5
1121
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان تور و گردشگری
ttma تور و گردشگری