گزارش تور و گردشگری؛

وقتی کرونا گردشگری دومین شهر مذهبی کشور را زمین زد

وقتی کرونا گردشگری دومین شهر مذهبی کشور را زمین زد

تور و گردشگری: دومین شهر مذهبی کشور بعد از شیوع ویروس کرونا با 200 میلیاردریال ضرر در بخش گردشگری با چالش جدی روبه رو شده و هزاران نفر در این عرصه بیکار شده اند.خبرگزاری مهر، گروه استانها –هیفاء پردل: شهر قم به لحاظ دارا بودن خاصیت های خاص مذهبی و وجود بارگاه حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران و دیگر امامزادگان دومین شهر زیارتی پس از شهر مقدس مشهد محسوب می شود.
شهر مقدس قم سالانه میزبان ۲۰ میلیون توریست داخلی و خارجی است که به قصد زیارت به این شهر سفر می کنند، در صورتیکه باتوجه به رفع روادید بین ایران و عراق، گردشگران این کشور به این شهر سرازیر و از سویی قم در شاهراه مواصلاتی ۱۷ استان کشور است.
۶۰ درصد اقتصاد شهر قم به گردشگری وابسته است
بیش از ۶۰ درصد اقتصاد و درآمد شهر قم به خدمات و گردشگری وابسته است که درست در اوج رونق گردشگری، کرونا ویروس به گردشگری قم لطمه زد و همه تأسیسات گردشگری آنرا تعطیل و به عبارتی به زمین زد تا جایی که بر اساس گزارش اداره کل میراث ۲۰۰ میلیاردریال گردشگری قم لطمه دید.
اما شاید زمین خوردن گردشگری قم تنها به ویروس کرونا مرتبط نباشد، پیش از ورود این میهمان ناخوانده با وجود این که گردشگری قم ظرفیت بالایی برای جذب توریست داشت نگاه درستی به آن نمی شد.
هرچند در صحبت های مسئولین این استان تنها محور توسعه قم گردشگری عنوان شده ولی آن طور که باید و شاید برنامه ریزی مطلوبی برای بهره گیری از این بخش انجام نشده است.
هرچند تنها محور توسعه قم گردشگری عنوان شده ولی آن طور که باید و شاید برنامه ریزی مطلوبی برای بهره گیری از این بخش انجام نشده است
در شهر قم گردشگری تنها به سمت گردشگری مذهبی معطوف و از دیگر ظرفیت های پیدا و ناشناخته قم غفلت شده است در صورتیکه در دل این شهر مذهبی جاذبه های تاریخی، طبیعی و فرهنگی بسیاری وجود دارد که می تواند در کنار گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت؛ تاریخی و … هم رونق یابد.
اما شهر قم، بعنوان مرکز ثقل جهان تشیع، نتوانسته موفقیت چندانی بواسطه عدم وجود برنامه ریزی، آشفتگی های کالبدی شهر، کمبود امکانات و زیرساخت های گردشگری مورد نیاز و… کسب کند.
توسعه مطلوب شهر قم در پی توسعه گردشگری نه فقط به لحاظ ضرورت ایجاد محیطی مطلوب جهت زندگی شهروندان در مقیاس محلی دارای اهمیت است، بلکه در مقیاس ملی و فرا ملی نیز می تواند اهمیت داشته باشد.
بی برنامگی تیشه به ریشه گردشگری زده است
شاید نباید تنها تصور کرد که میراث فرهنگی متولی رونق گردشگری ست، چونکه در قم شهرداری، معاونت امور زائران استانداری در کنار میراث اضلاع مهم گردشگری قم را شکل می دهند اما هنوز نتوانسته اند برنامه ریزی جامعی برای گردشگری قم داشته باشند تنها به این امید دست روی دست گذاشته اند که ویروس کرونا ریشه کن و گردشگری باردیگر رونق گیرد اما مگر در دوران کرونا نمی توان پذیرای مسافر بود؟
در قم مراکز مجهزی برای درمان وجود دارد که پذیرای گردشگران سلامت از دیگر کشورهای همسایه هستند اما باتوجه به ارزآوری خوب، سود این گردشگری در جیب دلالان گردشگری سلامت می رود. اما می توان از این ظرفیت برای ارزآوری و اشتغالزایی در وضعیت تحریم هم بهره برد و برای رسیدن به این امر نیاز به مدیریت یکپارچه و هدفمند داریم.
غفلت از دیگر ظرفیت های گردشگری قم
بر کسی پوشیده نیست که توسعه صنعت گردشگری فواید زیادی همچون ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و بهبود توزیع درآمد برای منطقه گردشگری به همراه دارد و بعنوان یک صنعت پیشرو نقش مهمی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع می تواند ایفا کند.
سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون تردد از قم صورت می گیرد و نتایج تحقیقات نشان داده که مسئولین شهری و شهرداری تابحال به اقتصاد گردشگری توجهی نداشتند.
اما طبق گفته مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری قم منتظر ابلاغیه ای از دولت سیزدهم و وزارت میراث فرهنگی برای رونق گردشگری در بحران کرونا است تا شاید با این ابلاغیه پیکر نیمه جان گردشگری قم تکانی خورده و به دنبال آن اتفاقات خوبی نیز رقم خورد.
تعدیل ۴ هزار و ۳۰۰ شغل در رابطه با گردشگری با بحران کرونا
مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت گردشگری قم می گوید: در دوران کرونا ۲۰۰ هزار میلیاردریال خسارت به حوزه گردشگری قم وارد شد و۴ هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی نیز به سبب تعطیلی و موانعی که برای ورود مسافران بود، از بین رفته است.
علیرضا ارجمندی امیدوارانه به بحث واکسینه شدن دست اندرکاران بخش گردشگری اشاره و عنوان می کند: هم اکنون با واکسیناسیونی که انجام شده، رونق های نسبی را در زمینه اقامتی خصوصاً حوزه های بین راهی شاهد می باشیم و امیدواریم با رفع محدودیت ها جهش خوبی دراین زمینه داشته باشیم.
در حال حاضر با واکسیناسیونی که انجام شده، رونق های نسبی را در زمینه اقامتی خصوصاً حوزه های بین راهی شاهد می باشیم
به گفته وی در نیمه نخست امسال، ۱۴۳ فقره تسهیلات به مبلغ ۱۳۰ میلیاردریال ارائه و تلاش شده که از هزار و ۶۶۸ اشتغال نیز حمایت صورت گیرد و کل درخواست صورت گرفته برای تسهیلات ۱۶۰ میلیاردریال بوده که ۳۰ میلیاردریال باقیمانده نیز تلاش می شود که به زودی پرداخت گردد.
وی می گوید: امهال پرداخت هزینه های آب و برق و گاز و همین طور معافیت مالیاتی از دیگر حمایت های صورت گرفته از حوزه گردشگری استان قم است که دراین زمینه با کمک دستگاه های مختلف به خوبی توانستیم در حد وضعیت و مقدورات موجود، از گردشگری استان پشتیبانی نماییم، هر چند خسارت هایی که به سرمایه گذاران وارد شده بیش از این است.
ابلاغیه ای که می تواند ناجی گردشگری قم باشد
مدیرکل اداره میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری استان در بخش دیگری از سخنان خود بیان می کند: منتظر ابلاغیه ای از وزارت میراث فرهنگی هستیم که اگر ابلاغ شود و مرزها باز شود می توانیم جشن رونق گردشگری را بگیریم.
ارجمندی تاکید می کند: با حذف روادید از کشور ایران و عراق گردشگری قم در بحران کرونا هم رونق و اشباع می شود.
گفتنی است ۱۲۱ اثر منقول و غیر منقول معنوی و طبیعی هم اکنون آماده ثبت در آثار ملی کشور هستند.


منبع:

1400/08/02
12:52:29
5.0 / 5
1065
تگهای خبر: تاریخی , توریست , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ttma تور و گردشگری